Rugsėjo 3 d. 19 val. Evangelikų reformatų bažnyčioje (Senoji g. 1, Kėdainiai) Kėdainių miesto šventės ir Kultūros istorijos festivalio „Radviliada 2021“ atidarymo metu jau ketvirtą kartą bus įteikta Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premija.

Kėdainių rajono savivaldybės organizuojamam Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premijos konkursui šiais metais buvo pasiūlyti trys pretendentai:

Krzysztofas Czyzewskis – kultūros veikėjas, poetas, eseistas, redaktorius, idėjų generuotojas. Krzysztofo Czyzewskio vadovaujamas fondas ir centras „Menų, kultūrų ir tautų paribiai“ bei „Tarptautinis dialogo centras“ organizuoja Lietuvai ir jos kultūrai bei literatūrai, lietuvių ir lenkų kultūriniam dialogui skirtus projektus, yra nusipelnęs populiarinant lietuviškuosius Česlovo Milošo kontekstus, aktyviai bendradarbiauja su įvairiais užsienio leidiniais, rašo esė Lenkijos leidžiamiems leidiniams. K. Czyzewskis yra išleidęs tokias knygas kaip „Paribio takas“, esė rinkinį „Sugrįžimo linija. Paribio užrašai“, knygą „Miloszas. Jungiamasis audinys“. Knyga „Mažasis pasaulio centras. Idėjų praktiko užrašai“ tapo metų eseistikos knyga bei pelnė premiją. 2018 m. išleistas poezijos ir fotografijos rinkinys „Žegaryszki“ išrinktas vienu gražiausiu leidiniu Tarptautinėje knygų mugėje Varšuvoje. Už didžiausią jo 2019 m. esė rinkinį „Xenopolio link“ paskirta Naujos Europos ambasadoriaus premija, kaip už geriausią Lenkijoje išleistą Europos temas nagrinėjančią knygą. Jo knygos išverstos į anglų, lietuvių, serbų, ukrainiečių ir rusų kalbas. Česlovo Milošo premijai pretendentas siūlomas už literatūros ir eseistikos kūrinius, skirtus Česlovo Milošo kūrybai, nuopelnus, organizuojant Lietuvos ir Lenkijos kultūrinį dialogą, projektus, populiarinančius Česlovo Milošo kontekstus. Konkursui pretendentą pasiūlė Lietuvos rašytojų sąjunga.

Birutė Jonuškaitė – prozininkė, vertėja, poetė, eseistė. Birutės Jonuškaitės proza, poezija ir publicistika spausdinama įvairiuose kultūros leidiniuose, išleidusi 22 autorines knygas, iš lenkų kalbos išvertusi 34 knygas, yra daugelio literatūrinių premijų laureatė. Visose savo veikos srityse – kūryboje, publicistikoje, vertimuose ir visuomeninėje veikloje, Birutė Jonuškaitė atskleidžia dviejų tautų kultūros klodus ir jų sąveiką. 2019 m. išleistoje knygoje „Laikas ir likimai“ sudėti interviu su žymiais lietuvių ir lenkų kultūros veikėjais, rašytojais. Birutė Jonuškaitė Česlovo Milošo premijai siūloma už Lietuvos ir Lenkijos santykių puoselėjimą – knygos „Laikas ir likimai“, kurioje surinkti ir užrašyti žymių lietuvių ir lenkų kultūros veikėjų, rašytojų interviu, išleidimą. Pretendentę premijai pasiūlė Lietuvos rašytojų sąjunga.


Giedrė Kadžiulytė – redaktorė, leidėja, kultūros renginių organizatorė ir kultūrinių procesų dalyvė, leidyklos „Apostrofa“ vadovė ir spiritus movens. Giedrės Kadžiulytės įsteigtoje leidykloje „Apostrofa“ išleistos tokios knygos, kaip „Gimtoji Europa“, „Czeslawo Miloszo Vilnius: tekstai ir fotografijos“, beveik 1000 psl. Andrzejaus Franaszeko knyga
„Miloszas: biografija“. Jos iniciatyva sudaryta speciali jubiliejinė Milošo kūrybos serija „Milosz100“, sujungusi šiam projektui skirtingas Lietuvos leidyklas, kurios išleido penkias vienodai apipavidalintas Milošo knygas: „Pavergtas protas“, „Isos slėnis“, „Gimtoji Europa“, „Tėvynės ieškojimas“, „Eilėraščių rinktinė“. Jubiliejiniams Česlovo Milošo metams, 2021 m. pradžioje, išleido vieną svarbiausių Milošo poetinių knygų „Poetinis traktatas (su mano komentarais)“. Leidykla „Apostrofa“ knygą išleido dvikalbę – originalo (lenkų) ir lietuvių kalbomis. Giedrė Kadžiulytė Česlovo Milošo premijai siūloma už išskirtinį indėlį į lenkų ir lietuvių kultūrinių santykių plėtojimą ir į savo gimtojo Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo kūrybos vertimus ir sklaidą. Pretendentę premijai pasiūlė literatūrologė Jūratė Čerškutė.

Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premija, kuri įsteigta 2011 m., bus įteikta jau ketvirtą kartą. 2011 m. premijos laureatu tapo Algirdas Juknevičius, Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas, Kėdainių krašto muziejaus archeologas, 2016 m. premija įteikta Vaidai Kamuntavičienei, humanitarinių mokslų daktarei, Vytauto Didžiojo
universiteto profesorei, ir Laimai Šinkūnaitei menotyrininkei, meno istorikei, humanitarinių mokslų daktarei, Vytauto Didžiojo universiteto profesorei. 2019 m. premija įteikta Vytui Dekšniui, poetui, vertėjui, Lietuvos rašytojų sąjungos nariui.

Kėdainių rajono savivaldybės įsteigta Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premija skiriama už Kėdainių krašto istorijos tyrinėjimą bei jos populiarinimą visuomenėje, mokslinėje literatūroje bei žiniasklaidoje, Kėdainių krašto etninės kultūros, kultūros paveldo istorinės ir tiriamosios medžiagos kaupimą, informacinę sklaidą visuomenėje, mokslinėje literatūroje bei žiniasklaidoje, profesionalių kūrėjų/autorių grožinės literatūros ar eseistikos kūrinius (knygas), humanitarinius kūrinius, skirtus Česlovo Milošo kūrybai, ir jo kūrybos vertimus, vaizduojamojo meno bei muzikos kūrinius, sukurtus ir viešai pristatytus Česlovo Milošo kūrinių motyvais ar paremtus kūrybos/filosofijos idėjomis, parengtas autorines parodas, skirtas jo kūrybai ar asmenybei, Kėdainių kraštui, straipsnių ciklą, pristatantį Kėdainių miesto ir/ar rajono kultūros, paveldo išsaugojimo, švietimo bei kitų sričių pasiekimus Lietuvos ar užsienio spaudoje, nuopelnus, tyrinėjant Lietuvos ir kitų istorinės Abiejų Tautų Respublikos šalių (Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos) istoriją, plėtojant santykius ir bendradarbiavimą.

Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premijos laureatą renka Kėdainių rajono savivaldybės mero potvarkiu sudaryta 7 asmenų komisija.

Komisijos posėdis vyks rugpjūčio 30 dieną.

Kėdainių rajono savivaldybės ir ,,Kėdainių mugės‘‘ inf.

Panašios naujienos