Ukmergės „Šilo“ progimnazijoje įrengta pirmoji Lietuvoje pavyzdinė, funkcionaliais baldais apstatyta priedanga, skirta slėptis įvykus branduolinei nelaimei, esant karinėms grėsmėms ar įvairioms stichijoms.

„Noriu paraginti kolegas iš kitų savivaldybių pasekti mūsų pavyzdžiu – pasirūpinti savo gyventojų saugumu, būti pasiruošus, bet kam ir bet kada”, – sako Ukmergės savivaldybės meras Darius Varnas.

Norinčius apžiūrėti naują priedangą prašoma kreiptis į Ukmergės „Šilo“ progimnaziją tel. 8-340 60004 darbo dienomis nuo 8 iki 16 val.

Kaip nurodo Ukmergės rajono savivaldybė, mokyklos rūsyje, 35 kv. m. ploto erdvėje 100 žmonių talpinančioje priedangoje – 30 modulinių, iš beržo faneros pagamintų baldų komplektų.

Ši priedanga įrengta per rekordiškai trumpą laiką – 3 dienas. Visi baldai – išbandyti karo Ukrainoje sąlygomis bei patobulinti atsižvelgiant į ukrainiečių pastabas.

1988 metais pastatytos Ukmergės „Šilo“ progimnazijos rūsys iki šiol buvo paverstas įvairių daiktų, kuriuos gaila išmesti, saugojimo sandėliu.

„Priedangai išvalėme ir paruošėme tik nedidelę dalį rūsio, kurio bendras plotas – 414 kv. m., patalpų. Turime tikslą tinkamai sutvarkyti jį visą. Tuomet čia galės pasislėpti iki 1000 žmonių – būtent toks skaičius žmonių kasdien vidutiniškai apsilanko progimnazijoje, šalia esančiame baseine, sporto salėje ir kt.“, – teigė „Šilo“ progimnazijos direktorius Darius Kaplūnas.

„Būtinai turime tai tęsti – kurti kitas priedangas, tam, kad galėtume užtikrinti rajono gyventojų saugumą. Ši priedanga yra pirmoji tokia ne tik mūsų rajone, bet ir šalyje.

Mes turime visus sprendimus slėptuvėms, mes turime visus sprendimus priedangoms.

Pagrindiniai poreikiai yra tai, kad žmonės galėtų saugiai praleisti laiką, kad baldai būtų patogūs, tvirti, lengvai surenkami, kad nereiktų atbėgus į slėptuvę galvoti, kaip pasinaudoti visa ten esančia infrastruktūra,“- sako Ukmergės rajono savivaldybės meras Darius Varnas.

Primenama, kad priedanga yra objektas, galintis sudaryti sąlygas gyventojams trumpą laiko tarpą išvengti gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių kilus oro pavojui ir apsisaugoti nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu (nuo netiesioginių atakų iš orlaivių, raketų, artilerijos ugnies, nuo skeveldrų, nuolaužų, sprogimo smūgio bangų, atsitiktinių kulkų).

Slėptis uždarose patalpose gyventojai gali ne ilgiau nei 2 paras.

Šaltinis ir nuotr.: Ukmergės r. savivaldybė