Balandžio 10 dieną „Lifosa“ pilnai stabdo gamybinę veiklą ir lauks Seimo tarptautinių sankcijų įstatymo pataisų priėmimo. Jos gali leisti įmonei toliau veikti minimaliu pajėgumu, išlaikyti darbo vietas, tinkamai spręsti aplinkosauginius bei kitus saugos klausimus. Tai naujienų agentūrai BNS sakė bendrovės generalinis direktorius Rimantas Proscevičius.

Kaip LRT sakė R. Proscevičius, gamykla bus stabdoma sekmadienį, 6 valandą ryto išjungiant sieros rūgšties gamybos cechą. Įrengimai bus laikinai konservuojami. 

„Sustabdome paskutinį savo galingiausią Europoje sieros rūgšties cechą, jo gamybą ir pereiname į laikino konservavimo stadiją“, – teigė R. Proscevičius.

Bendrovė tikisi gegužę vėl atnaujinti gamybą sumažintu pajėgumu ir gaminti du produktus. Parengtame keturių mėnesių veiklos plane nurodoma, kad įmonė gali visiškai atsiriboti nuo sąsajų su Rusija ir Baltarusija: „Mes visiškai atsijungę nuo Rusijos ir Baltarusijos, nuo žaliavų ir nuo produktų pardavimo, tiesiai eisime į galutinį klientą, pardavinėsime produktą, į savo sąskaitą SEB banke gausime pinigus“, – LRT kalbėjo „Lifosos“ generalinis direktorius.

Vyriausybė yra pritarusi, kad sankcionuotų įmonių turtui valdyti Lietuvoje turėtų būti skiriamas laikinasis administratorius, o tai leistų įmonei toliau veikti. Bendrovės „Lifosa“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstas Šlama naujienų agentūrai BNS teigė, kad nors tokia žinia vertinama optimistiškai, bet į visus klausimus neatsako, o jei bus sumažinti pajėgumai – dalis žmonių neteks darbo.

Šiuo metu įmonės darbuotojai neišleidžiami į prastovas, bet, sustabdžius gamybą, 300-400 darbuotojų gali atsidurti prastovose. K. Šlamos teigimu, jau vėluojama mokėti atlyginimus. Kovo mėnesį iš darbo išėjo apie 20 darbuotojų.

Bendrovė „Lifosa“ yra didžiausias darbdavys Kėdainiuose, čia dirba virš 1000 žmonių. Įmonėje per metus pagaminama daugiau kaip milijonas tonų trąšų, įmonės veiklos sustabdymas – iššūkis visam regionui.  

Dėl karo Ukrainoje Europos Sąjungai į sankcijų sąrašą įtraukus 14 su Kremliumi susijusių oligarchų, tarp jų atsidūrė ir netiesioginis „Lifosos“ savininkas Andrejus Melničenka. A. Melničenkai priklauso Rusijos koncernas „Eurochem“, kuris nuo 2014 metų valdo „Lifosos“ akcijas.

A. Melničenka priklauso įtakingiausių Rusijos verslininkų, kurie turi glaudžių ryšių su Rusijos valdžia, ratui. Kaip teigia Europos Sąjungos pareigūnai, A. Melničenka yra susijęs su ekonomikos sektoriumi, kuris užtikrina didelių pajamų šaltinį Rusijos vyriausybei, taip pat jis yra vienas iš 37 oligarchų, kurie, prasidėjus karui Ukrainoje, buvo pakviesti į susitikimą su V. Putinu aptarti Rusijai taikomas sankcijas.