Sekmadienį Lietuvoje vyksta Europos Parlamento (EP) rinkimai, kurių metu gyventojai turės išsirinkti 11 savo atstovų.

Rinkimų apylinkės duris atvėrė 7 valandą ryto ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro.

Atvykę balsuoti rinkėjai gaus vieną biuletenį, kuriame bus iš viso 15 šiuose rinkimuose dalyvaujančių kandidatų sąrašų: 14 politinių partijų ir 1 koalicija.

Biuletenyje kandidatų sąrašai išdėstyti pagal jiems burtais suteiktus rinkimų numerius. Balsuodami šiuose rinkimuose rinkėjai taip pat galės reitinguoti jiems patinkančius kandidatus iš pasirinkto sąrašo.

Į EP kandidatuoja Laisvės, Lietuvos socialdemokratų, Darbo, Lietuvos regionų partijų atstovai. Savo kandidatų sąrašus kelia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija, Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), Liberalų sąjūdis, partija „Laisvė ir teisingumas“, Krikščionių sąjunga, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Nacionalinis susivienijimas. Gauti mandatų EP taip pat siekia Taikos koalicija (Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija).

Rinkimuose į EP įstatymas numato 5 procentų slenkstį, kuris reikalingas norint dalyvauti mandatų skirstyme. Tai reiškia, kad tik tie kandidatų sąrašai, už kuriuos balsavo 5 ir daugiau procentų rinkėjų, dalyvaus mandatų paskirstyme. 

Kaip informuoja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), sekmadienį 20 val. užsidarius rinkimų apylinkėms, rinkimų rezultatai VRK svetainėje bus pradėti publikuoti ne anksčiau kaip vidurnaktį.

Rinkimų komisijų nariai rinkėjų balsus skaičiuos ir į informacinę sistemą įves įprasta tvarka, tačiau VRK juos paviešinti galės lygiai 24 val. VRK teigimu, rinkimuose į EP visos ES valstybės narės turi įsipareigojimą nepublikuoti preliminarių rinkimų rezultatų tol, kol rinkėjai nebaigs balsuoti paskutinėje ES valstybės narės rinkimų apylinkėje. Lietuvos laiku tai bus vidurnaktis.

Iš viso rinkimuose į EP teisę balsuoti turi 2 mln. 386 tūkst. 422 rinkėjai. Lietuvos rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašuose įrašytas 2 mln. 341 tūkst. 431 rinkėjas.

Lietuvos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose balsuojančių rinkėjų sąrašuose yra iš viso 44 tūkst. 991 rinkėjas – tiek, kiek jų užsiregistravo balsuoti užsienyje.

VRK duomenimis, balsuoti Lietuvoje vykstančiuose rinkimuose į EP už Lietuvos kandidatų sąrašus teisę turi 254 kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių piliečiai.

1 tūkst. 688 Lietuvos Respublikos piliečiai išreiškė pageidavimą balsuoti kitose ES šalyse už tų valstybių kandidatus, todėl iš Lietuvos rinkėjų sąrašo jie yra išbraukti.Į rinkėjų sąrašą yra įtraukti rinkėjai, kurie yra deklaravę savo gyvenamąją vietą Lietuvoje arba užsiregistravo balsuoti užsienyje.

Lyginant su 2019 m. rinkimais į EP, šiais metais rinkėjų skaičius sumažėjo 4,2 proc. tai yra 104 tūkst.120 rinkėjų.

Autorius

Panašios naujienos