Žindymas yra pats natūraliausias fiziologinis procesas, tačiau komercinės struktūros, besivaikydamos pelno ir uždarbio, nuolat kuria mitus apie žindymą, įvairias, moksliškai nepagrįstas taisykles. „Juk žindymo neparduosi, iš jo pinigų neužsidirbsi“, – trumpai paaiškino Rasa Siudikienė, žindymo konsultantė.
Ji ir dar dešimt pranešėjų Kėdainių ligoninėje dalyvavo tarptautinėje mokslinėje praktinėje konferencijoje apie žindymo naudą.
„Ši konferencija yra skirta medikams – juk jie yra ta grandis, kuri padeda mamai, suteikia jai svarbiausią informaciją apie žindymą. Pastaruoju metu yra pastebima nerimą kelianti tendencija – žindymo procentas po truputį mažėja. Tuo ypač suinteresuotos įvairios komercinės struktūros – jų tikslas – kuo didesnis pelnas ir mišinių, dirbtinio maitinimo priemonių pardavimas“, – sakė R. Siudikienė. Ji pridūrė, kad įvairi agresyvi reklama mamoms dažniausiai yra perduodama per medikus. „Norime, kad medikai būtų principingi ir atsispirtų komercinėms vilionėms. Dabar tokią reklamą, neigiančią žindymo naudą, riboja tarptautiniai kodeksai, Lietuvos Respublikos Reklamos įstatymas. Tačiau mes vis tiek pastebime daug pažeidimų“, – sakė ji.
Įvairios apklausos rodo, kad apie 30 proc. Lietuvos mamų žindo iki šešto mėnesio. „Dažniausiai Lietuvoje žindo moterys, turinčios aukštąjį išsilavinimą, turinčios pakankamų pajamų ir susituokusios. Tokiai moteriai žindymas yra vertybė“, – kalbėjo pašnekovė
Žindymui nereikia nieko, tik sveiko vaiko ir sveikos mamos. Tačiau moteris turi rūpintis žindymu dar iki vaikelio gimimo, pavyzdžiui, lankyti įvairius specializuotus kursus.
Pasak R. Siudikienės, žindymo nauda vaiko sveikatai yra įrodyta ne vienais moksliniais tyrimais. „Iki šiol nėra sukurta tokio mišinėlio, kuris turėtų 400 unikalių elementų, kurių turi mamos pienas. Tik nedidelė dalis šių mikro ir makro elementų yra ištirta mokslininkų. Žindytas vaikas net 70 proc. rečiau serga kvėpavimo ligomis. Anot Santariškėse dirbančių gydytojų, jei vaikai būtų žindomi motinos pienu, daktarai žymios dalies jaunųjų pacientų neturėtų“, – šyptelėjo pašnekovė.
Dažnai vaikai vietoj motinos pieno yra maitinami karvės pienu – tačiau pieno produktai yra alergenai numeris vienas pasaulyje.
R. Siudikienė įžvelgia ir dar vieną žindymo krūtimi naudą – išvengiama nereikalingo aplinkos užterštumo pakuotėmis, mažiau teršiama aplinka dėl produktų transportavimo.