Kadaise nevykusiai įrengtų ir tinkamai teršalų neišvalančių Kėdainių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija kainuos mažiausiai 4,5 mln. eurų. Ši kaina paaiškėjo bendrovei „Kėdainių vandenys“ parengus investicinį projektą, kuris pristatytas Aplinkos ministerijai. O pirmojo tiesioginiuose rinkimuose išrinkto Kėdainių rajono mero Saulius Grinkevičiaus dėka rekonstrukcija netaps milžiniška finansine našta savivaldybei. S. Grinkevičiui pavyko pasiekti, jog 80 proc. sumos valstybės biudžeto lėšomis finansuotų Aplinkos ministerija.
Projektą įteikė Aplinkos ministerijai
Lietuvai, ko gero, pavyks išvengti milžiniškų Europos komisijos sankcijų dėl netinkamai veikiančių Kėdainių miesto nuotekų valymo įrenginių. Jau parengtas investicinis projektas, kurį bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktorius Rimgaudas Praninskas pristatė Aplinkos ministerijai.
Pradinė rekonstrukcijos kaina – 3,76 mln. eurų be PVM (4,5 mln. eurų su mokesčiais – red.). Bus rengiamas techninis projektas, tad kaina dar gali didėti“, – „Kėdainių mugei“ sakė bendrovės „Kėdainių vandenys“ vadovas R. Praninskas.
Investicinį projektą Kėdainių rajono savivaldybės kontroliuojama bendrovė privalėjo ministerijai pateikti iki gegužės 31 dienos. Pasistengta tai padaryti kiek anksčiau, kad būtų laiko projekto korekcijoms.
Nevykusių sprendimų pasekmė
Kėdainių miesto nuotekų valymo įrenginiai ne pirmą kartą atsiduria ne tik rajono, bet ir visos šalies dėmesio centre. Dėl netinkamai išvalomų nuotekų, kai azoto kiekis viršija leidžiamas normas, Europos komisija prieš Lietuvą yra pradėjusi pažeidimo procedūrą.
Kodėl susiklostė tokia situacija? Prieš keliolika metų modernizuojant valymo įrenginius nebuvo tinkamai įvertintas nuotekų padidėjimas ateityje, taip pat parinkta neefektyvi technologija.
Šias dvi priežastis, nesugebėjimą numatyti nuotekų srautų bei taršos padidėjimo ir technologines klaidas, įvardino Aplinkos ministerijos atstovai.
Klaidų kaina – milijoninė
Dėl to, padidėjus nuotekų srautams ir teršalų koncentracijai, valymo įrengimai jau nėra pajėgūs atlikti savo funkcijos. Dėl tinkamai neišvalomų nuotekų ir gamtos teršimo Europos komisija prieš Lietuvą jau yra pradėjusi pažeidimo procedūrą. Tam, kad Lietuvai nebūtų skirtos milijoninės baudos, jau rekonstruotus Kėdainių valymo įrengimus teks rekonstruoti dar kartą.
Pirminiais skaičiavimais, vien investicinio projekto vertė po mokesčių siekia 4,5 mln. eurų. Pradžioje teigta, kad iš valstybės biudžeto bus dengiama 50 proc. šios sumos, o likusią dalį turės sumokėti Kėdainių rajono savivaldybė. Tačiau tokiai Aplinkos ministerijos pozicijai kategoriškai prieštaravo rajono meras S. Grinkevičius.
Finansinę naštą pavyko ženkliai sumažinti
„Tokios sąlygos, kurias pradžioje siūlė Aplinkos ministerija, mums nėra priimtinos. Nes finansinė našta, kuri tektų rajono savivaldybei, taptų tiesiog nepakeliama. Suprantu, jog rekonstruoti valymo įrenginius būtina, nes priešingu atveju sankcijos grėstų visai Lietuvai, tačiau vietos savivaldybei neturi būti užkraunama tokia našta. Tai mano, kaip savivaldybės vadovo, principinė pozicija,“ – eidamas pareigas sakė rajono meras S. Grinkevičius.
Galiausiai S. Grinkevičiui pavyko susiderėti dėl kur kas palankesnių finansavimo sąlygų. Pasikeitus Aplinkos ministerijos vadovams buvo sutarta, kad rajono savivaldybė finansuos 20 proc. rekonstrukcijos projekto, o likusius 80 proc. iš valstybės biudžeto lėšų apmokės ministerija.