Nuo spalio pradžios iki lapkričio pabaigos Kėdainių profesinio rengimo centro (PRC) erdvės švyti ryškiausiomis spalvomis. Čia veikia Šiaulių fotografijos klubo „Foto–Šiauliai“ nario Aino Kazlausko fotografijų paroda „RGB“, kuri  lietuviškai skambėtų „Raudona, Žalia, Mėlyna“.

Ekspozicija tikrai išskirtinė, anksčiau čia buvo eksponuotos reportažinės nuotraukos, o šįkart jose – žmogus, pasakojantis asmenines istorijas.

Pagrindinis fotografo A. Kazlausko objektas – žmonės, jų laimingos ir liūdnos istorijos. Šio fotomenininko vizualinė kalba suprantama visiems, nes jis pasakoja ne žodžiais, o vaizdais.

Kėdainius atranda šalies fotomenininkai, kurių geriausi darbai eksponuojami Kėdainių profesinio rengimo centro erdvėse.

Vieno modelio istorija

Kėdainių profesinio rengimo centro direktorius Dangiras Kačinskas pastebėjo, kad jeigu visos ankstesnės parodos buvo reportažinės, kalbėjo apie istorinius įvykius ar perteikė gamtos vaizdus, tai šios ekspozicijos išskirtinumas – jautri žmogaus kūno kalba.

„Paroda labai estetiška, jautri, kalbanti spalvomis, jausmais, formomis, ir meniškai atskleidžianti moters grožį. Didelio formato teminėse nuotraukose – vienas modelis. Įdomu tai, kad A. Kazlausko fotografijose žmogus  įgyja daug prasmių, jose žiūrovas gali įžvelgti stiprų filosofinį, psichologinį, socialinį, humanistinį paties savęs ieškojimą“, – apžiūrėjęs ekspoziciją kalbėjo D. Kačinskas.

A. Kazlausko nuotraukose modeliu tapo jo kolegė, fotografė E. Ščerbinskaitė.

Ne statuse esmė

Paklaustas apie tai ar Kėdainių PRC administracija negalvoja apie nuolatinės meno galerijos statusą, vadovas šypsosi, kadangi jau trejetą metų įstaigos erdvėse nuolat atnaujinamos fotografijos darbų  parodos, todėl neoficialų galerijos statusą centras jau turi.

„Kalbant rimtai, ne įforminime yra esmė. Esmė, mūsų bendruomenės nuomone, nuolatiniame procese, ieškojime, kaitoje, nes statusas nieko nereiškia. Gali turėti statusą ir būti stagnacijoje, gali jo neturėti, bet veikti ir daryti kažką prasmingo, klysti, taisytis, mokytis iš klaidų“, – samprotavo D. Kačinskas.

Ryškiais drabužiais apsirėdžiusi moteris pasakoja jausmingas istorijas.

Tapo žinoma

Kad Kėdainių švietimo įstaiga, kurioje profesionalių fotografų parodos keičia viena kitą, o centras tapo žinomas šalies fotografams, D. Kačinskas dėkoja Lietuvos fotomenininkams.

„Mūsų bendruomenė dėkinga, kad galime susipažinti su garsiausiais šalies fotografais net neišeidami iš namų. Džiugu, kad jie mumis pasitiki. Daug mums padeda, pataria ir palaiko kaunietis fotografas Algimantas Barzdžius, kurio dėka viena paroda po kitos keliauja pas mus“, – kalbėjo D. Kačinskas.

Pasak E. Ščerbinskaitės, būdama modeliu ji galėjo prisiliesti prie to, kaip prieš objektyvą jaučiasi jos modeliai.

Fiksuodavo akimis

Į Kėdainių PRC paruošti ekspoziciją „RGB“ buvo atvykęs šiaulietis fotografas A. Kazlauskas ir kaunietė fotomenininkė Eglė Ščerbinskaitė, tapusi modeliu kolegos nuotraukose.

„Gimiau ir gyvenu Lietuvoje. Nuo ankstyvos vaikystės mėgau stebėti aplinką. Tiesa, tada patikusias akimirkas fiksuodavau akimis ir išsaugodavau jas savo galvoje. Vėliau gavau savo pirmąjį fotoaparatą ir mintys virto materija“, – šypsosi A. Kazlauskas.

Paroda „RGB“ – bendras šiauliečio fotografo A. Kazlausko ir kaunietės fotomenininkės E. Ščerbinskaitės darbas.

Atsirado žmogus

Fotomenininkas pasakoja, kad pirmosiose fotografijose jis grįžo į stebėtojo vaidmenį: „Stebėjau gamtą, jos formas, faktūras, kaitą, spalvas, nuotaikas. Visa tai gulė į mano asmeninį archyvą. Keičiantis gyvenimo aplinkybėms, mano gyvenimas pasipildė vaikais, tad fotografijose atsirado kažkas naujo – žmogus. Žmonės tapo mano pagrindiniu fotografiniu objektu. Fotografavau portretus ir renginius, kurie generavo man pelną. Gyvenimui nestovint vietoje visada sulaukiu kardinalių netikėtumų, vienas jų pakreipė mano fotografavimo stilių visai kita linkme – link meninės fotografijos. Žmogaus vaizdavimo neatsisakiau, tačiau suteikiau jam visai kitas prasmes. Dabar mano nuotraukos pasakoja istorijas, kartais laimingas, kartais liūdnas, tačiau man patinka kalbėti ne žodžiais, o vaizdais. Man patinka, kad mano vizualinė kalba yra suprantama visose šalyse, ji artima, pažįstama, išgyventa ir prisiminta. Tai suartina. Žaviuosi „kalbančios fotografijos“ autoritetais, tokiais kaip Sebastijano Salgado, Annie Leibovitz, Richard Avedon ir matau, kokį stiprų filosofinį, psichologinį, socialinį, humanistinį užtaisą jie slepia savo nuotraukose. Tokie pavyzdžiai įkvepia siekti žmonėse pažinimo tose vietose, kuriose jie patys neišdrįstų ieškoti savęs“.

Nebuvo kompleksų

Kaunietė fotomenininkė Eglė Ščerbinskaitė savo kolegos nuotraukose tapo modeliu. Jai buvo įdomu patirti, pajausti tai, ką jaučia modeliai būdami kitoje objektyvo pusėje.

„Sunkiausia buvo įsijausti taip, kad jausmas būtų tikras, nesuvaidintas, reikėjo sukurti vidinį dialogą. Tiesą sakant, su artimu žmogumi buvo lengva dirbti, jokių kompleksų, visiškas atsidavimas“, – kalbėjo E. Ščerbinskaitė.

Modeliui sunkiausia buvo įsijausti taip, kad jausmas būtų tikras, nesuvaidintas.

Vasaros projektas

Dviejų kolegų fotografų bendras darbas tapo visos vasaros projektu, kurį fotomenininkė vertina kaip puikų rezultatą, jai pačiai leidusį pasijausti gražiai.

„Būdama modeliu pasijutau graži, o, kalbant rimčiau, lengviausia man buvo susidoroti su šviesos kryptimis, nes būdama fotografė suprantu apšvietimo niuansus“, – sakė E. Ščerbinskaitė.

Atvira bendruomenei     

Kėdainių profesiniame rengimo centre parodą „RGB“ gali apžiūrėti visi norintieji, deja, dėl COVID-19 reikalavimų, tik tam tikru laiku.

Kėdainių PRC vadovas D. Kačinskas pasidžiaugė, kad ši, kaip ir buvusios parodos, atvira ne tik įstaigos bendruomenei, bet ir visiems kraštiečiams ar rajono svečiams.

„Vienintelis skirtumas tas, kad pandemijos situacijos fone, ne bendruomenės nariams ekspozicija atvira nuo 14.30 val., kai centre baigiasi pamokos. Taip saugome save ir kitus“, – sakė D. Kačinskas.

(Nuotr. A. Barzdžiaus)