Kūrybiškas žvilgsnis gali išspręsti net ir labai žemiškas problemas. Šios vasaros pradžioje poilsiautojų pamėgtą Pelėdnagių gyvenvietės Ašarėnos tvenkinio paplūdimį pagražino Kėdainių dailės mokyklos mokinių kūriniai.

Jų atlikti sieninės tapybos piešiniai „užmaskavo“ paplūdimio vaizdą gadinusius nenaudojamo statinio pamatus, kurie, pasitelkus vaizduotę, tapo erdve kūrybai.

Sumanymas pavyko

Pasak Kėdainių dailės mokyklos direktorės Vidos Burbulienės, dar praėjusiais metais su prašymu padėti pagražinti apleistą statinį, gadinantį paplūdimio vaizdą, kreipėsi Pelėdnagių seniūnas Edvinas Pagirskas. „Apžiūrėjus gražiai sutvarkytą pliažą, tapo akivaizdu, kad pastatas darko vaizdą. Seniūno prašymą įgyvendinti pernai pavasarį buvo sudėtinga dėl pandemijos, nuotolinio mokymo. Tačiau šios vasaros pradžioje, nepaisant nuotolinio mokymosi iššūkių, sumanymas atlikti sieninės tapybos piešinius pavyko“, – pasakojo V. Burbulienė.

Įdirbį Dailės mokyklos ugdytiniai jau turėjo, nes 2020 metų rugsėjo – spalio mėnesiais mokykla įgyvendino projektą „Gatvės menas“, kurio metu 13–18 metų mokiniai įgijo žinių apie gatvės meną, susipažino su Vilniaus, Marijampolės ir Kauno gatvės meno kūriniais ir menininkais, su gatvės menininke patys dekoravo legalią gatvės meno kūrinių sieną Kauno krantinėje. Žiemą mokiniai kūrė gatvės meno projektus pasirinktiems Kėdainių miesto objektams. „Vizualizacijas pateikėme savivaldybei ir pasiūlėme papuošti keletą miesto erdvių. Kol kas atsakymo nesulaukėme, tad mielai išpildėme Pelėdnagių seniūno prašymą pagražinti pliažą. Mokiniams tai buvo galimybė praktiškai panaudoti įgytas žinias“, – sakė Dailės mokyklos vadovė.

Papuošė vandens motyvais

Taip projektas „Gatvės menas“ įgijo natūralią tąsą Pelėdnagiuose. Šį pavasarį Dailės mokyklos pagrindinio ugdymo trečios klasės mokiniai kompozicijos pamokų metu su mokytoja Eugenija Eimontaite – Jermolajeviene kūrė eskizus, o atrinkus tinkamiausius keturis paplūdimiui, po vieną ant kiekvienos pamatų sienos, birželio 2–4 dienomis vyko kūrybinis procesas Pelėdnagiuose. Jaunieji kūrėjai Austėja, Adrija, Goda, Aleksandra, Martynas, Dinara ir Milda, padedant mokytojoms Ingai Čičinskei, Giedrei Nagreskienei ir projektų vadovei Ginai Kauklienei, Pelėdnagiuose darbavosi tris dienas, po tris valandas.

„Vaikai šaunūs, dirbo labai susikaupę, rimtai. Nutapė vandens gyvūnijos ir augalijos motyvus: vieną sieną puošia žuvys ir lelijos, kitą – varlės, trečią – jūros bangos, ant ketvirtos linguoja meldai. Kiek girdėjome atsiliepimų, vaizdas žmonėms labai patinka“, – pasakojo Dailės mokyklos direktorė.

Seniūnija finansavo

Piešiniams buvo naudojami fasadiniai lauko dažai su pigmentu, juos ir visas reikalingas priemones nupirko Pelėdnagių seniūnija. Seniūnijos lėšomis taip pat buvo padailinti pastato pamatai, jie nudažyti gelsva spalva.

Dailės mokykla dėkinga Pelėdnagių seniūnijos seniūnui už projekto inicijavimą, o taip pat – Labūnavos pagrindinės mokyklos direktorei Ritai Karnilavičienei už pagalbą organizuojant mokinių atvykimą.

Pelėdnagiškiai įvertino teigiamai

Rezultatu patenkintas ir Pelėdnagių seniūnas E. Pagirskas. Pasak jo, idėja sutvarkyti apleistas gyvenvietės erdves brendo jau labai seniai, o vaikų piešiniai tam puikiai tiko, pagyvino ir jaukesnį padarė paplūdimį. „Jau pirmą dieną buvo didelis susidomėjimas: gyventojai ėjo žiūrėti, kas čia vyksta, džiaugėsi, atsiliepimai buvo labai geri. Žmonėms patiko toks mūsų „akibrokštas“, nes tie pamatai tikrai gadino vaizdą. Teisiškai mes jų negalime nugriauti – jie yra privatizuoti ir „kabo ore“ kaip nebaigta statyba. Teko „papuošti“, – kalbėjo seniūnas. – Į mūsų paplūdimį suvažiuoja šimtai žmonių, automobilių stovėjimo aikštelės vakarais pilnos. Atvažiuoja suaugusieji, šeimos su mažais vaikučiais. Mačiau, kaip mažus vaikus tėveliai fotografuoja prie tų varliukų, ir jaunimas ten renkasi, smagu, kad siena tapo ir traukos vieta. Šiek tiek baisu, kad nenuniokotų vandalai, bet kol kas viskas gerai, be to, teritorijoje įrengta vaizdo stebėjimo kamera.“

Ruošiant maudymvietę vasaros sezonui, seniūnijos darbininkai pamatus užglaistė ir nudažė, vėliau juos papuošė Dailės mokyklos mokinių piešiniai. „Manau, kad būtent toks apleistų statinių likimas galėtų būti visame Kėdainių rajone“, – mano seniūnas.

Turi daugiau idėjų

Pasak direktorės pavaduotojos Jovitos Buinevičienės, gatvės menas pagerina probleminių pastatų išvaizdą ir iliustruoja šiandieninius džiaugsmus ir rūpesčius.

„Mokiniams tai buvo nauja ir įdomi patirtis, galimybė prisidėti prie gražesnės aplinkos kūrimo, išreikšti savo kūrybiškumą. Todėl mums norisi, kad ir Kėdainiuose daugiau tokių dalykų atsirastų: mes norėtume gatvės meno kūriniu papuošti požeminę pėsčiųjų perėją Tilto gatvėje, kad ji taptų jaukesnė. Taip pat Juozo Paukštelio progimnazijos papėdėje esančią sieną. Tikimės, kad atsiras daugiau tokių ar panašių projektų, kuriais galėsime prisidėti prie gražesnio mūsų Kėdainių miesto ar rajono įvaizdžio“, – idėjomis Kėdainių miesto erdves padaryti gražesnes ir jaukesnes pasidalijo J. Buinevičienė ir V. Burbulienė.

Beje, vieną iš kūrybinių idėjų Dailės mokyklos mokinė Viltė Cibulskytė įgyvendino šiais metais: Kėdainiuose, Šilelio gatvėje, šalia odontologijos klinikos esančio priestato sieną papuošė įspūdingas jos diplominis darbas (mokytoja – G. Nagreckienė).

Kėdainių dailės mokyklos mokinės Viltės Cibulskytės diplominio darbo fragmentas Kėdainiuose, Šilelio gatvėje. („Kėdainių mugės“ nuotr.)
 

 

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.