Šiandien, sekmadienį, rugsėjo 3 d. Raseinių–Kėdainių rinkimų apygardoje vyks pirmalaikiai Seimo nario rinkimai. Po savivaldos rinkimų netekę savo išrinkto Seimo nario šių rajonų gyventojai sekmadienį balsuos nuo 7 val. ryto iki 20 val. vakaro.

Pirmalaikiuose Seimo nario rinkimuose dėl parlamentaro mandato varžosi aštuoni kandidatai. Tai Sandra Barzdienė, iškelta Liberalų sąjūdžio; buvęs Raseinių rajono meras Andrius Bautronis, iškeltas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Edvinas Demidavičius, iškeltas Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos”; Algirdas Gricius, iškeltas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos; Matas Skamarakas, iškeltas Lietuvos socialdemokratų partijos; Meida Šabūnienė, iškelta Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų); Antanas Tautkus, iškeltas Lietuvos regionų partijos; Darius Ulickas, iškeltas Darbo partijos.

Likus 7 valandoms iki balsavimo Seimo nario rinkimų vienmandatėje Raseinių – Kėdainių apygardoje dienos pradžios įsigaliojo rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis.

Rugsėjo 3 d. 00.00 val. prasidėjęs rinkimų agitacijos draudimas tęsis iki 20 val. – balsavimo rinkimų dieną pabaigos.

Pagal Rinkimų kodeksą agitacijos draudimo laikotarpiu yra draudžiama viešinti užpildytą rinkimų biuletenį, draudžiama atlikti veiksmus, kuriais būtų galima atskleisti balsavimo paslaptį. Todėl publikuojant tokius įrašus Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ragina susilaikyti nuo pažymėtų biuletenių nuotraukų viešinimo, pasisakymų, kaip balsuoti ar kaip rinkėjas balsavo.

Anot VRK, rinkėjams šiuo laikotarpiu tiek socialiniuose tinkluose, tiek rinkėjų administruojamose interneto svetainėse nereikėtų skelbti įrašų, kuriais agituojama už politinės kampanijos dalyvius, įvardijant konkrečius kandidatus ar juos iškėlusias partijas.

Taip pat negalima dalintis agitaciniais kitų asmenų įrašais, jų komentuoti ir atlikti kitus veiksmus, kurie naujai keltų susidomėjimą kandidatu ar partija; keisti asmeninės paskyros nuotraukos ir profilio viršelio į naują nuotrauką ar vaizdo informaciją su agitaciniais elementais už konkretų kandidatą ar partiją.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, balsavimo teisę pirmalaikiuose Seimo nario rinkimuose turi 31 780 Raseinių rajono savivaldybės ir dalies Kėdainių rajono savivaldybės gyventojų. Tame skaičiuje Kėdainių rajono gyventojų – per 5 000.

Raseinių-Kėdainių rinkimų apygardos rinkėjai neteko savo išrinkto Seimo nario Arvydo Nekrošiaus, kuris tapo Raseinių rajono meru.

Rinkimų kodeksas numato, kad išrinktu Seimo nariu laikomas daugiausia rinkėjų balsų gavęs kandidatas, bet ne mažiau kaip 1/5 visų į tos apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų.Jeigu rinkimuose dalyvauja daugiau kaip du kandidatai ir Seimo narys neišrenkamas, po dviejų savaičių rengiamas pakartotinis balsavimas, kuriame dalyvauja du kandidatai, gavę daugiausia balsų.

Per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, gavęs daugiau balsų, neatsižvelgiant į rinkimuose dalyvavusių rinkėjų skaičių.

Raseinių-Kėdainių rinkimų apygardos rinkėjai neteko savo išrinkto Seimo nario Arvydo Nekrošiaus, kuris tapo Raseinių rajono meru.

Jau rugsėjo pabaigoje parlamentarų gretas turėtų papildyti naujas Seimo narys.

VRK ir „Kėdainių mugės” inf.

(„K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Rolanas Valionis)