Pernaravos seniūnijos Langakių kaimo gyventojai nuo šių metų sausio 1-osios liko be medicinos punkto paslaugų. Nors punktas – neuždarytas, tačiau jame nėra, kam dirbti. Atokiai nuo rajono centro esanti Langakių bendruomenė jaučia grėsmę netekti ir šių elementarių medicinos paslaugų.

Paslaugos – reikalingos

Gruodžio 31-ąją Langakių bendruomenės žmonės padėkojo ir atsisveikino su bendruomenės slaugytoja Gileta Škarnuliene, kuri iš darbo išėjo.

Šiuo metu medicinos punkto patalpos – tuščios ir užrakintos. Nepaisant to, kad nuo rudens medicinos punktas dirbdavo tik du kartus per savaitę po dvi valandas, kaimo žmonėms jis buvo ir tebėra svarbus. Langakių bendruomenės atstovė Rita Barščiauskaitė-Vilkelienė teigė, kad punkte teikiamos medicinos paslaugos tikrai labai reikalingos, juk kaime dirbančios slaugytojos yra greičiausiai pasiekiamos medicinos atstovės – konsultuoja blogai pasijutusius gyventojus, matuoja kraujospūdį, atlieka gydytojo skirtų vaistų injekcijas, lanko ligonius namuose.

Ieško naujo darbuotojo

Langakių medicinos punktas priklauso Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC). Patalpas punktui Kėdainių PSPC nuomoja iš privataus asmens. Punkto patalpų nuomos sutartis pasirašyta 2020 m. gegužės mėn. ir galioja iki šių metų gegužės.

„Šiuo metu ieškome naujo darbuotojo, nes buvusi išėjo iš darbo – medikė nori kelti kvalifikaciją, tobulėti, – sakė Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė. – Jau yra buvusi panaši situacija, kai punkte nebuvo darbuotojo, tuomet radome išeitį, vieną kartą per savaitę atsiųsdavome slaugytoją iš ambulatorijos Pernaravoje. Galbūt ir dabar galima svarstyti apie tokią galimybę.“

Pasak jos, dalis rajono pakraštyje esančio Langakių kaimo gyventojų lankosi pas gydytojus Kaune, o į seniūnijos centre – Pernaravoje – esančią ambulatoriją nuvažiuoti gali tik tie, kas turi automobilius ar pavėžėti galinčius kaimynus. Susisiekimo autobusu nėra. Šeimos gydytoja į Langakių medicinos punktą neatvyksta, jame dirbo tik bendruomenės slaugytoja.

Langakių bendruomenės pirmininkas Antanas Čepliauskas pritaria, kad žmonės tikrai būtų labai patenkinti tokiu sprendimu, jei bent kartą per savaitę į punktą atvyktų slaugytoja iš Pernaravos ambulatorijos. „Ko tikrai nenorėtume, tai – mobilaus medicinos punkto, nes jau pernai kelis kartus turėjome tokias paslaugas teikiantį mobilų punktą, kuris mūsų netenkino. Jautėmės nepatogiai žiemos metu stovėdami lauke, o sušalę ir su viršutiniais rūbais turėdavome lipti į mobilų automobilį, kuriame tikrai nebuvo nei vietos, nei konfidencialumo“, – tokia bendruomenės narių pozicija.

Vėl pakibo grėsmė

Atokiai nuo rajono centro esanti Langakių bendruomenė jaučia iškilusią grėsmę netekti ir šių elementarių medicinos paslaugų. Labiausiai baiminamasi, kad pasibaigus patalpų nuomos sutarčiai savininkai nenorės jos pratęsti. Tokiu atveju langakiečiai liktų be medicinos punkto.

„Labai tikimės, kad pernai, visuotiniame susirinkime Langakiuose dalyvavę rajono valdžios atstovai (P. Aukštikalnis, A. Kaminskienė), savivaldybės gydytoja R. Kabošienė ir PSPC direktorė A. Rimkevičienė, kurie pažadėjo, kad Langakiai neliks be stacionaraus medicinos punkto, ištesėtų savo pažadus. Tikimės didesnio palaikymo iš savivaldybės tiek darbuotojo klausimu, tiek dėl sutarties pratęsimo  su privačių patalpų savininkais“, – teigia Langakių bendruomenės narė R. Barščiauskaitė-Vilkelienė.   

Rajono savivaldybės, kuri rūpinasi medicinos punktų patalpomis, inventoriumi ir finansavimu, pozicija šiuo atžvilgiu – formali. Į klausimą dėl Langakių medicinos punkto ateities, sausio 5 d. gautas toks rajono mero patarėjos ryšiams su visuomene Jorūnės Liutkienės atsakymas: „Punkto patalpų nuomos sutartis pasirašyta 2020 m. gegužės mėn. ir galioja iki 2021m. gegužės mėn. Šiuo metu Kėdainių PSPC ieško darbuotojo.“

Lėšų numatė iki 2023 m.

Remiantis Kėdainių PSPC kasmetine veiklos ataskaita (tvirtinama balandžio mėnesį), 2019 metais prie Langakių medicinos punkto buvo prisirašęs 321 gyventojas, pacientai punkte apsilankė 510 kartų, slaugytoja atliko 472 procedūras, vizitų į namus buvo 149.

Kėdainių rajone veikia 20 kaimo medicinos punktų: Aristavos, Kalnaberžės, Keleriškių, Sirutiškio, Surviliškio, Tiskūnų, Mantviliškio, Šlapaberžės, Vainikų, Skaistgirių, Petkūnų, Truskavos, Okainių, Pajieslio, Beinaičių, Nociūnų, Labūnavos, Aluonos, Langakių ir Pagirių. 2019 metais rajono savivaldybės tarybos sprendimu likviduoti Kunionių ir Miegėnų medicinos punktai.

Paskutiniame praėjusių metų rajono savivaldybės tarybos posėdyje, po ilgų diskusijų ir opozicijos argumentų, kad kaimuose būtina išlaikyti medicinos paslaugų prieinamumą, balsavimu pritarta opozicijos lyderio Sauliaus Grinkevičiaus pasiūlymui suplanuoti strateginiame savivaldybės veiklos plane po 30 tūkst. eurų medicinos punktų Kėdainių rajono kaimuose aprūpinimui 2022 ir 2023 m.

„2017–2019 metų strateginiame savivaldybės veiklos plane sveikatos paslaugų prieinamumui kaimiškųjų vietovių gyventojams buvome numatę po 50 tūkst. eurų kasmet. Šįkart po ilgų diskusijų pavyko tarybą įtikinti ir kitiems dvejiems metams numatyti bent po 30 tūkst. eurų. Tai užtikrintų minimalias būtinas lėšas, kad punktai galėtų gyvuoti“, – sakė praėjusią kadenciją rajonui vadovavęs S. Grinkevičius.

Tarybos nario nuomone, savivaldybė taip pat turėtų galvoti apie tai, kaip finansiškai paskatinti medicinos darbuotojus atvykti dirbti į kaimiškąsias vietoves.

Panašios naujienos