Nors Kėdainių krašte atliekų konteinerių bei jiems skirtų aikštelių daugėja, gana dažnai ant žemės greta konteinerių arba ant jų viršaus pridedama tai, ko neturėtų būti – rikiuojami stiklainiai su konservuotomis gėrybėmis, grindų laminatas, sofos, kėdės, spintelės, klozetai, drabužiai… Vos tik buvo pastatyti nauji tekstilės gaminiams skirti konteineriai ir jie jau apkarstyti neva dar tinkamais naudoti daiktais. Vieni miestelėnai krauna, o kiti piktinasi tvyrančia netvarka.

„Po mūsų langais stovi konteineriai, jau pavargome žiūrėti į visą tą betvarkę. Žmonės nepasivargina sulankstyti pakuočių, palieka jas ant viršaus, o kai pakyla vėjas, viskas skrenda kiemais. Iš anksto skelbiama, kada bus surenkamos didesnės atliekos, kurių negalima dėti į pačius konteinerius, tai žmonės, lyg kokie beraščiai, vistiek tempia visokį šlamštą kada tik užsimano, o jūs, čia pat gyvenantys, gėrėkitės „paroda“. Nebenorime tokių vaizdų. Jei gyventojai nesugeba laikytis nustatytos tvarkos, tegul moka baudas“, – neslėpdama pykčio kalbėjo S. Jaugelio-Telegos g. gyventoja Valerija.

Kita kėdainietė irgi sakė ne kartą mačiusi visokiais daiktais apdėtus konteinerius.

„Būdavo, ant konteinerių lyg kokioje parduotuvės lentynoje sudėlioja megztinius, kelnes, striukes, ir mirksta jie lietuje. Vargu, ar kam tokios „labdaros“ reikia? Dabar, kai pastatė tekstilei skirtus konteinerius, gal jau nebebus taip daroma, gal jau žmonės susiprotės sudėti į konteinerį“, – tikisi Rasos g. gyventoja Staselė.

Atsirado daugiau konteinerių

Tam, kad kuo mažiau atliekų, kurias galima perdirbti, patektų į komunalinių atliekų srautą, mieste ir rajone statomi nauji rūšiavimui skirti konteineriai, o kad gyventojams būtų patogiau civilizuotai tvarkyti buityje susidarančias šiukšles, įrengiamos naujos aikštelės.

Rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus duomenimis, iki šiol Kėdainių rajone buvo 41 toks konteineris ((31 vnt. mieste ir 10 vnt. rajone). Pernai juose buvo surinkta 118,83 t tekstilės atliekų.

2022 m. įsigyti dar 39 tekstilės atliekoms surinkti skirti konteineriai (mieste pastatyta 11 vnt., kaimiškosiose seniūnijose 28 vnt.). Vieno tekstilės konteinerio kaina 1 293,49 Eur su PVM.

Iš viso rajone dabar bus 80 tokių konteinerių, tikimasi, kad ir surenkamų tekstilės atliekų kiekiai bus ženkliai didesni.

Tekstilės konteineriams įsigyti buvo panaudotos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros skirtos dotacijos lėšos, savivaldybės biudžeto lėšos (15 proc.).

Svarbu, kad mokėtų rūšiuoti

„Į tekstilės konteinerius galima mesti: švarius drabužius, avalynę, rankines, patalynę, užuolaidas, minkštus žaislus ir kitą tekstilę. Nei užtrauktukų, nei sagų išimti nereikia. Į tekstilės konteinerius negalima mesti komunalinių ar kitų tekstilės atliekoms nepriskiriamų atliekų. Deja, kaip rodo praktika, gyventojai vis dar primeta visokių pašalinių daiktų“, – teigia savivaldybės atstovai.

Kad gyventojai nepaiso taisyklių, akivaizdu. Prie naujųjų tekstilės konteinerių ant žemės jau buvo padėta ir kačių draskyklė, ir vaikiška kuprinė. Įspėjama, kad toks elgesys yra traktuojamas kaip aplinkos teršimas, už tai gali grėsti administracinė bauda, kurios dydis nuo 30 iki 140 Eur.

Kaip elgtis, jei konteineriai bus pilni?

Šiuo metu Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje tekstilės atliekas renka UAB „Ekonovus“. Konteineriai yra ištuštinami kas dvi savaites. Pastebėjus, kad konteineriai jau yra pilni, galima pranešti paskambinus tel. 8 347 20 515. Jokių daiktų negalima palikti šalia konteinerių, jei jie perpildyti, atliekas reikia nešti į kitą netoliese esantį konteinerį.

Jei manote, kad jūsų išmetami daiktai dar gali būti naudojami ir kažkam gali praversti, juos reikėtų nuvežti į didžiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėje (J. Basanavičiaus g. 97A, už centrinės katilinės) įkurtą atiduotuvę.