Kėdainių rajono savivaldybė turi naująjį administracijos vadovą. Juo savivaldybės taryba paskyrė Arūną Kacevičių. Vienas judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ steigėjų, jo ideologe vadinamos Nijolės Naujokienės bendražygis darbą naujame poste pradės gegužės viduryje, jau užsitikrinęs didesnį atlyginimą, nei gaudavo jo pirmtakas.

Postas buvo pažadėtas prieš rinkimus

Savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūrą tvirtinti Tarybai teikia meras. Tad praėjusį penktadienį rajono politikams pasiūlius apsispręsti dėl A. Kacevičiaus kandidatūros netrūko diskusijų.

Įvairių klausimų kėlė netgi ne pats kandidatas, kurį daugumą politikų neblogai pažįsta, bet jo teikimo aplinkybės. Politikams užkliuvo ir tai, kad naujoji rajono valdžia į vieną pagrindinių postų deleguodama A. Kacevičių iš anksto pasirūpino ir jo materialine gerove – numatė mokėti didesnį atlyginimą, nei jį gaudavo buvęs administracijos vadovas O. Kačiulis.

„Kai vyko mero rinkimai, Karolina Štelmokaitė pasiūlė labai gražią iniciatyvą – jeigu būtų išrinkta rajono mere, administracijos direktorių ir pavaduotojus stengtųsi parinkti konkurso būdu. Atsiranda tokia mada, gera mada Lietuvoje, kai kurie merai tą jau darė. Ar jūs negalvojote (apie tai – red.) ir kodėl nedarėte tokio konkurso? Ar tokia mintis jums nekilo, juolab esate koalicijos partneriai (su valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovais – red.) ir dirbate daugumoje. Kodėl nebuvo šio konkurso?“ – mero klausė Tarybos narė Virginija Baltraitienė.

Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis, paklaustas, kodėl naujajam administracijos direktoriui Arūnui Kacevičiui skiriamas gerokai didesnis atlyginimas nei jo pirmtakui, tesugebėjo pareikšti, kad pagrindinis tokio žingsnio motyvas – aplinkinių savivaldybių patirtys, kuriose administracijos vadovų atlyginimai yra didesni.

V. Tamulis, regis, apie tokią galimybę į administracijos direktoriaus postą išrinkti geriausiai darbą išmanantį specialistą nebuvo galvojęs. Jis patvirtino, kad A. Kacevičiaus kandidatūra buvo numatyta jau seniai.

„Visos rinkimų kampanijos metu akcentavau tai, kad išrinkus mane meru siūlysiu A. Kacevičiaus kandidatūrą. Kitokių planų neturėjau“, – sakė V. Tamulis.

Nepraleido progos padidinti atlyginimą

Tarybai teikiant A. Kacevičiaus kandidatūrą, valdančiųjų dėka taip pat buvo pasirūpinta, kad jis gautų didesnį, nei iki šiol – 16,5 bazinių dydžių atlyginimą. Tai sudaro 2 tūkst. 854,5 eurus.

Prieš tai administracijos direktoriumi dirbęs O. Kačiulis už darbą gaudavo beveik trimis šimtais eurų mažiau. Jo atlyginimas sudarė 14,55 bazinius dydžius.

Savivaldybės tinklapyje skelbiama, jog šių metų pirmajame ketvirtyje vidutinis administracijos direktoriaus atlyginimas buvo 2 tūkst. 960 eurų. O praėjusiais metais jis tesudarė 2 tūkst. 116 eurų.

Pradėjęs dirbti administracijos vadovu A. Kacevičiaus gaus nemažą priedą prie atlyginimo. Už kiekvienus valstybės tarnyboje išdirbtus metus pareiginė alga didėja 1 proc. Taigi, priedas už 24 valstybės institucijose išdirbtus metus sudarys 685 eurus.

Noras pasirūpinti valdančiųjų atstovo, artimo N. Naujokienės bendražygio, A. Kacevičiaus materialiniu gerbūviu sukėlė klausimų opozicijos atstovui, Tarybos nariui Virmantui Pikeliui.
„Lyginant su praeitos kadencijos administracijos direktoriaus atlyginimu, tai beveik 2 bazinių dydžių punktais didesnis atlyginimas. Aš manau, kad atlyginimas dirbamas ir užsidirbamas. Tad kokie būtų motyvai šioje „startinėje“ pozicijoje paskirti didesnį atlyginimą?“ – mero klausė V. Pikelis.

V. Tamulis atsakė, kad administracijos direktoriaus atlyginimas didinamas atsižvelgiant į tai, jog kaimyniniuose rajonuose, savivaldybėse, jie irgi yra didesni.

Savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Dalius Ramonas paaiškino, jog praėjusioje kadencijoje dirbusio O. Kačiulio atlyginimas buvo ženkliai mažesnis už vidurkį. Todėl esą jį didinti buvo nuspręsta jau anksčiau. Juolab kad kitų, šalia esančių, savivaldybių administracijos vadovų atlyginimas taip pat varijuoja ties 16,5 koeficientu.

Tarybai teikiant A. Kacevičiaus kandidatūrą, valdančiųjų dėka taip pat buvo pasirūpinta, kad jis gautų didesnį nei iki šiol – 16,5 bazinių dydžių atlyginimą. Tai sudaro 2 tūkst. 854,5 eurus. Prieš tai administracijos direktoriumi dirbęs O. Kačiulis už darbą gaudavo beveik trimis šimtais eurų mažiau. Jo atlyginimas sudarė 14,55 bazinius dydžius. Pradėjęs dirbti administracijos vadovu A. Kacevičiaus gaus nemažą priedą prie atlyginimo. Už kiekvienus valstybės tarnyboje išdirbtus metus pareiginė alga didėja 1 proc. Taigi, priedas už 24 valstybės institucijose išdirbtus metus sudarys 685 eurus.

„Renkasi savivaldybės savarankiškai, kiek Tarybos patvirtina“, – reziumavo teisininkas D. Ramonas.

Apie konkrečius darbus neužsiminė

„Esu kėdainietis iki pat panagių, čia gimiau, užaugau, praleidau beveik visą gyvenimą. Esu dirbęs ir eiliniu darbininku, ir įstaigos vadovu. Darbo stažas – beveik 35 metai, iš jų – 24 metai valstybės tarnyboje. Didelę (laiko – red.) dalį dirbau mokesčių inspekcijoje, pradedant specialistu, baigiant departamento direktoriaus pavaduotoju“, – prisistatydamas politikams kalbėjo A. Kacevičius.

Jis minėjo dirbęs ir rajono savivaldybėje – vadovavęs skyriui, vėliau – departamentui. Galiausiai tapęs administracijos direktoriaus pavaduotoju, o savivaldybę supurčius korupcijos skandalui – užėmęs administracijos vadovo postą.

Pastaruoju metu metu A. Kacevičius dirba koncernui „Vikonda“ buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančios bendrovės auditoriumi. Tačiau šio fakto prisistatydamas tarybos nariams jis neminėjo.
„Esu našlys, du vaikai jau suaugę, turiu anūkytę mažą“, – prisistatymą baigė A. Kacevičius.

Pripažinęs, kad kandidato darbinė patirtis – iš tiesų įspūdinga, opozicijos atstovas V. Pikelis paprašė įvardinti, kaip pats A. Kacevičius mato esamą situaciją vietos savivaldybėje, nuo ko jis pradėtų darbus šiame poste. Tačiau konkretaus atsakymo sulaukta nebuvo.

„Darbus savivaldybės administracijoje tikrai sunku įvardinti, kuris svarbiausias, kuris svarbesnis – kuris ne toks svarbus, arba kurį reikia atlikti pirmiau, kurį – vėliau. Savivaldybės administracija įgyvendina jūsų, Tarybos sprendimus, tad tęstinumas, kuris dabar vyksta, tikrai toliau išliks“, – kalbėjo A. Kacevičius.

Jis sakė matantis nemažai problemų, tarp jų įvardino ekologinę nelaimę nuotekų valymo įrenginiuose ir būtinybę juos rekonstruoti. Taip pat minėti kiti projektai, nevykstantys taip sklandžiai, kaip to norėtųsi.

„Problemų yra daug ir bandysime jas spręsti su jūsų pagalba“, – reziumavo A. Kacevičius.

Permainos bus, tačiau kokios – dar nežinia

Kalbėdamas savivaldybės tarybos nariams A. Kacevičius patvirtino numatęs dvi savo pavaduotojų kandidatūras – Tarybos nario, asmeniškai pažįstamo iš darbo mokesčių inspekcijoje, Gintauto Muzniko bei Šėtos seniūnės Danutės Mykolaitienės.

Pasak A. Kacevičiaus, drastiškų pakeitimų savivaldybėje tikrai nebus, tačiau laukia tam tikros pertvarkos.

„Siūlysiu nedidelius pakeitimus, jeigu jūs (savivaldybės taryba – red.) pritarsite. Šiandien jų dar nenoriu pagarsinti, tai diskusijų reikalas. Norėsiu susitikti ir pasišnekėti su skyrių vedėjais ir panašiai“, – sakė A. Kacevičius.

Pripažinęs, jog daug metų Kėdainių rajono savivaldybė iš kitų savivaldybių išsiskiria mažu etatų skaičiumi, A. Kacevičius sakė dar negalintis atsakyti į klausimą, ar tikslinga mažinti valdininkų skaičių.

Opozicija pasigedo aiškios strategijos

Kandidatas į vieną svarbiausių savivaldybės postų taip pat sulaukė nemažai klausimų apie jo atstovaujamo rinkimų komiteto pažadų įgyvendinimą, pavyzdžiui, eilių pas medikus eliminavimą, mokyklų tinklo pertvarką, atokiose kaimo vietovėse tebeveikiančių medicinos punktų perspektyvą.

Galiausiai prasidėjo improvizuotos politikų varžybos. Sulaukus aštresnių opozicijos klausimų, valdantieji bandydavo juos atsverti kandidatui palankesniais pasisakymais. Tarp valdančiųjų klausimų gausa bene labiausiai pasižymėjo į politiką po korupcijos skandalo grįžęs, teistumą „užsidirbęs“, buvęs administracijos vadovas Romualdas Gailiūnas. Toks bendražygio aktyvumas, panašu, nelabai patiko ir merui V. Tamuliui, replikavusiam dėl klausimų gausos.

Diskusijas pasisakymu baigdamas opozicijos atstovas V. Pikelis apgailestavo taip ir neišgirdęs konkrečių kandidato tikslų bei vizijos.

„Dėl kandidato asmeninių savybių, matyt, nekyla abejonių, tikrai solidi viešojo administravimo patirtis. Tačiau kandidato atsakymuose apie jo paties įvardintas svarbias sritis pasigedau tokiam postui aiškesnės vizijos, strateginio matymo. Atsakymai į klausimus buvo truputėlį aptakūs ir tai mane neramina. Aiškios, strateginės vizijos pasigedau“, – baigiant diskusijas pareiškė opozicijos atstovas, liberalas V. Pikelis.

18 tarybos narių balsavus „už“, o 7 – „prieš“ A. Kacevičius patvirtintas naujuoju savivaldybės administracijos vadovu. Tokiu pačiu balsų santykiu pritarta ir jam mokėti didesnį atlyginimą.

Savivaldybės taryboje – rokiruotės

Administracijos direktoriaus pareigas A. Kacevičius pradės eiti nuo gegužės 14 dienos, iki to laiko jis privalės atsisakyti Tarybos nario mandato.

„Ši data reikalinga tam, kad Tarybos narys galėtų atsisakyti Tarybos nario mandato, kuris yra nesuderinamas su šiomis (administracijos direktoriaus – red.) pareigomis. Tam reikalingas 10 dienų tarpas“, – politikams paaiškino savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vadovas Dalius Ramonas.

A. Kacevičiui pasitraukus iš tarybos, jo vietą užimtų „už brūkšnio“ likusi visuomeninio rinkimų komiteto „V. Tamulio komanda – mūsų krašto sėkmei“ atstovė Aušra Nesterovienė.
Tarybai patvirtinus A. Kacevičiaus pavaduotoju G. Muzniką, šis taip pat privalės atsisakyti mandato. Tuomet į savivaldybės tarybą pateks kita komiteto „V. Tamulio komanda – mūsų krašto sėkmei“ narė, pedagogė Gitana Kaupienė.

Panašios naujienos