Sekmadienis, 15 gruodžio, 2024
-1.2 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauKraštiečiaiD. Jociūtė: Pilietybė ir nepriklausomybė mums reiškia labai daug

D. Jociūtė: Pilietybė ir nepriklausomybė mums reiškia labai daug

-

Dviguba pilietybė yra labai aktuali tema, būtent tiems, kurie gyvena šiuo metu užsienyje, – sako kėdainietė Dovilė Jociutė, gyvenanti ir dirbanti Jungtinėje Karalystėje. – Truputį konteksto: …

Šiais metais bus jau 14 metų, kai negyvenu Lietuvoje. Tačiau nepraėjo nei vieni metai, kad neaplankyčiau savo šalies bent 2-3 kartus.

Mano tėvai gyvena Lietuvoje, tačiau tai ne vienintelis ryšys su gimtine – draugai, giminaičiai, krepšinis, netgi maistas ir tradicijos yra dalykai, kurių pasiilgstu ir stengiuosi puoselėti šalyje, kurioje šiuo metu gyvenu.

Pernai netgi susituokiau Palangoje. Vestuvės buvo tik maža civilinė ceremonija, tačiau man buvo svarbu tai švęsti Lietuvoje, o ne Anglijoje. Atvyko vyro šeima, kuri yra iš Jungtinės Karalystės, ir visi buvo supažindinti su mūsų tradicijomis.

Visada balsuoju paštu, domiuosi Lietuvos ir pasaulio politika (iš dalies todėl, nes įgydama išsilavinimas studijavau ES teisę, politiką ir tarptautinius santykius, tačiau daugiausia noriu išlaikyti ryšį su gimtine).

Lietuvai tapus ES nare, atsivėrė daug durų – turėjau galimybių baigti bakalaurą Anglijoje, magistrą – Nyderlanduose, pirma darbą pradėjau Čekijos Respublikoje, o šiuo metu mano pagrindinė rezidencija yra Londone (JK).

ES pagrindas buvo Europos integracija, viena bendrija – ekonominė, socialinė ir politinė po II-ojo pasaulinio karo. Galimybė turėti kitą pilietybę, manau, atspindi šias vertybes.

Aš tikiu, kad galima tuo pačiu būti ir piliečiu tos šalies, kurioje esame gimę, ir pasaulio piliečiu (šalyje, kurioje gyvename).

Aš ir daug kitų užsienio lietuvių manau tikrai norėtų pasinaudoti šiuo privalumu. Taip, aš manau, kad dviguba pilietybė yra privalumas.

Mūsų šalis buvo daug kartų okupuota. Pilietybė ir nepriklausomybė mums reiškia labai daug.

Visada didžiuojuosi būdama lietuve ir pasakoju užsieniečiams apie mūsų sporto pasiekimus, žymius žmones, kurie turi lietuviškas šaknis, arba tiesiog pagaminu šaltibarščius (pati geriausia šalta sriuba pasaulyje – faktas!).

Šiuo metu esu Kolumbijoje (keliauju 6 mėnesius po Pietų Ameriką) ir praeitą savaitę, kai buvau Medelino mieste, sėdėjom meksikiečių restorane, didžiajam ekrane žiūrėjau ir garsiai sirgau už Lietuvos boksininką Eimantą Stanionį, kuris apgynė WBA čempiono diržą. Tokiais mažais aktais pasireiškia mūsų pilietiškumas ir didžiavimasis Lietuva.

TAIP

Nemanau, kad turint antrą pasą, mes prarastume savo pilietiškumą ar išduotume savo valstybę rodant nepagarbą… Tik matau daugiau užsienio lietuvių parvykstant į Lietuvą!

Kadangi jau daug metų gyvenu ir dirbu Anglijoje – neturėdama angliško paso, daug galimybių turėti įtaką šioje šalyje neturiu.

Kas yra svarbiausia, tai neturėjimas politinės įtakos – negaliu balsuoti šalies rinkimuose (nors gyvenu ten, turiu privačią nuosavybę, moku mokesčius), rengti mitingų, netgi dirbti kai kuriose specialybėse.

Niekada nežadu atsisakyti Lietuvos paso, nežadu prarasti šito principo.

Tačiau galimybė turėti antrą pasą tikrai norėčiau pasinaudoti.

Ateityje norėčiau grįžti gyventi į Lietuvą, tačiau dabar turint tik LT pasą ir gyvenant užsienyje jaučiu apribojimus.”

Viršelio nuotr.: D. Jociutė su vyru Davidu Everesto bazinėje stovykloje, užkopus. (D. Jociūtės asmeninio albumo nuotr.)

Taip pat skaitykite