Antradienį prasideda tris dienas truksiantis balsavimas iš anksto Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad rinkėjų lauks tose pačiose balsavimo vietose, kur jie balsavo ir pirmojo rinkimų turo metu.  Respublikos Prezidentu bus išrinktas tas kandidatas, kuris surinks daugiau rinkėjų palaikymo balsų.

Balsavimas iš anksto vyks gegužės 21-23 dienomis, 7-20 valandomis. Rinkėjai gali balsuoti bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje visose 60-yje Lietuvos savivaldybių, nepriklausomai nuo to, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą. 

Balsavimo iš anksto vietų sąrašas>>

Dalis rinkėjų bus aplankyti jų buvimo vietose

Į balsavimo vietas dėl pagrįstų priežasčių negalintiems atvykti rinkėjams bus sudaromos sąlygos balsuoti jų buvimo vietose.

Gegužės 22-24 dienomis bus organizuojamas balsavimas ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose, kariuomenės vienetuose ir bausmių atlikimo vietose. 

Gegužės 24-25 dienomis rinkimų komisijų nariai organizuos balsavimą rinkėjų namuose. Balsuoti namuose gali rinkėjai su negalia, juos namuose slaugantys asmenys, dėl ligos nedarbingi žmonės ir rinkėjai, sulaukę 70 ir daugiau metų.

Balsavimas diplomatinėse atstovybėse – jų nustatytu metu

Balsavimas užsienyje esančiose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse organizuojamas kiekvienos atstovybės nustatytu laiku. Dėl tikslių balsavimo valandų rinkėjų prašoma teirautis toje ambasadoje ar konsulate, kur planuojama atvykti balsuoti.

Rinkimų sekmadienį balsuoti vėl bus galima visoje Lietuvoje

Pagrindinė Respublikos Prezidento rinkimų pakartotinio balsavimo diena yra gegužės 26 d., sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 valandą ryto ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro. 

Rinkimų sekmadienį, nepriklausomai, kur rinkėjas registruotas, balsuoti bus galima bet kurioje rinkimų apylinkėje, iš viso – 1895 vietose visoje Lietuvoje.

Būtina turėti asmens dokumentą

VRK primena, kad svarbiausias rinkėjo dokumentas einant balsuoti yra asmens tapatybės dokumentas: pasas arba asmens tapatybės kortelė. Taip pat tinka ir kiti Lietuvos Respublikoje išduoti dokumentai, kuriuose yra rinkėjo nuotrauka ir asmens kodas: vairuotojo pažymėjimas, diplomatinis pasas ir pan. 

Patarimai rinkėjams

Norint išvengti stovėjimo eilėse, rinkėjams rekomenduojama atvykti rytinėmis balsavimo valandomis, nuo 7 iki 9 valandos ryto, kai balsavimo vietose būna mažiausiai žmonių.

Gausiausi rinkėjų srautai rinkimų apylinkėse būna 10-13 valandomis ir prieš užsidarant balsavimo vietoms – 18-20 valandomis. Tad jei atvykę pamatysite susiformavusią rinkėjų eilę, VRK svetainėje pasitikrinkite, kur yra kita artimiausia rinkimų apylinkė.

VRK duomenys rodo, kad gegužės 12-ąją net 136 tūkst. (5,84 proc.) rinkėjų pasinaudojo galimybe balsuoti ne savo apylinkėje ir atvyko į jiems patogesnes balsavimo vietas.

Komisija taip pat prašo rinkėjų būti tolerantiškiems jautresnėms socialinėms grupėms – praleisti į eilės priekį į balsavimo vietas atvykusius senolius, žmones su negalia, besilaukiančias moteris ar šeimas su mažais vaikais.

Saugokite balsavimo paslaptį

VRK teigia suprantanti rinkėjų norą pasidžiaugti balsavimu, tačiau labai prašo vengti fotografuoti užpildytus biuletenius ir viešinti juos socialiniuose tinkluose. Svarbu išsaugoti balsavimo paslaptį bent iki tol, kol sekmadienį 20 val. užsidarys rinkimų apylinkės ir bus pradėti skaičiuoti rinkėjų balsai.

Socialiniuose tinkluose pasidžiaugti, kad rinkėjas eina balsuoti ar jau pabalsavo (neminint, už ką) galima drąsiai – tai nėra laikoma rinkimų agitacija. 

VRK primena, kad tokia pati balsavimo tvarka ir tose pat vietose bus ir birželio 9 d. vyksiančių rinkimų į Europos Parlamentą metu. 

VRK patvirtino galutinius Respublikos Prezidento rinkimų I turo ir referendumo rezultatus

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Respublikos Prezidento rinkimų pirmojo turo rezultatus. Taip pat buvo patvirtinti ir kartu su Prezidento rinkimais vykusio referendumo dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo rezultatai.

Sekmadienį vykusio posėdžio metu VRK oficialiai konstatavo, kad Respublikos Prezidento  rinkimuose nė vienas kandidatas nesurinko reikalingos balsų daugumos ir gegužės 26 d. (sekmadienį) bus organizuojamas pakartotinis balsavimas.

Respublikos Prezidento rinkimuose dalyvavo 1 439 997 rinkėjai arba 59,95 proc. nuo bendro rinkėjų skaičiaus (2 401 807).

Lyginant su 2019 metais vykusiais Respublikos Prezidento rinkimais, šiemet aktyvumas rinkėjų aktyvumas yra 2,59 proc. didesnis. Tam įtakos turėjo kiek sumažėjęs bendras rinkėjų skaičius ir tai, kad šiemet balsuoti atvyko 13,3 tūkst. daugiau rinkėjų – maždaug tiek, kiek gyvena Zarasų rajone.

Daugiausiai rinkėjų balsų surinko Gitanas Nausėda, kurį palaikė 632 811 rinkėjai arba 43,95 proc. Už Ingridą Šimonytę balsavo 288 774 rinkėjai (20,05 proc.). Trečias pirmojo balsavimo metu liko Ignas Vėgėlė, surinkęs 177 863 arba 12,35 proc. rinkėjų balsų. Remigijui Žemaitaičiui  palaikymą išreiškė 132 599 rinkėjai (9,21 proc.). 105 255 rinkėjų balsus (7,31 proc.) surinko Eduardas Vaitkus. Dainiui Žalimui savo balsus skyrė 51 417 rinkėjų (3,57 proc.). Už Andrių Mazuronį balsavo 19 905 rinkėjai (1,37 proc.). Giedrimą Jeglinską šiuose rinkimuose palaikė 19 766 arba 1,37 proc. Lietuvos piliečių.  

Gegužės 26 d. vyksiančio pakartotinio balsavimo metu du daugiausiai rinkėjų balsų surinkę kandidatai Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė susitiks antrajame rinkimų ture.

VRK taip pat patvirtino ir kartu su Prezidento rinkimais vykusio referendumo dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo rezultatus. Konstatuota, kad referendume iš viso dalyvavo 1 429 382 rinkėjai arba 59,51 proc. nuo bendro rinkėjų skaičiaus (2 401 807).

Šis referendumas laikomas įvykusiu, nes jame balsavo daugiau kaip 50 procentų rinkėjų, tačiau jų balsų nepakako, kad referendume siūlyta Konstitucijos pakeitimo nuostata būtų priimta, nes šiai nuostatai pritarė 43,44 proc. rinkėjų.

Pakeisti Konstitucijos 12 straipsniui buvo reikalingas mažiausiai 50 proc. ir vieno balso rinkimų teisę turinčių Lietuvos Respublikos piliečių palaikymas.

VRK duomenimis, lyginant su 2019 metais, šių metų referendumo aktyvumas išaugo. Šiemet referendume dalyvavo 107 tūkst. rinkėjų daugiau, nei prieš penkerius metus – beveik tiek, kiek yra rinkėjų Panevėžio mieste ir Šiaulių rajone kartu sudėjus.

Dalis rinkėjų pasinaudojo teise atsisakyti imti referendumo biuletenį, dėl šios priežasties referendume dėl pilietybės išsaugojimo balsavo 10 615 rinkėjų mažiau nei Respublikos Prezidento rinkimuose.

Tik užsienyje balsavę Lietuvos Respublikos piliečiai aktyviau dalyvavo referendume nei rinkdami Prezidentą. Lietuvos diplomatinės atstovybės iš viso suskaičiavo gavę beveik 300 referendumo biuletenių daugiau nei Respublikos Prezidento rinkimų biuletenių. 

BALSAVIMO REZULTATAI
2024 m. gegužės 12 d. rinkėjų sąrašuose įrašyta rinkėjų – 2 401 807. Rinkimuose dalyvavo – 1 439 997 (59,95%). Balsavimo rezultatai Respublikos Prezidento rinkimuose (procentais nuo rinkimuose dalyvavusių rinkėjų).
2024 m. gegužės 12 d. rinkėjų sąrašuose įrašyta rinkėjų – 2 401 807. Referendume dalyvavo – 1 429 382 (59,51%). Balsavimo rezultatai referendume dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo.

VRK inf.

(„K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Rolanas Valionis)