Prabėgo jau kelios dienos, bet Justinavos kolektyviniuose soduose dar netyla susižavėjimo šūksniai, pamačius meniškai išpuoštą autobusų stotelę. Kaip sako patys sodininkai, stotelė tiesiog „pražydo“.

Idėjos autorė sodininkų bendrijos narė Lina Adomavičienė, o idėją įgyvendino kėdainietė dailininkė, dizainerė, dekoratorė Žiedūnė Aleknaitė.

Sodininkų bendrijai – 65-eri

„Vieną rytą atvažiavusi į sodus, pamačiau jauną moterį, kuri su teptuku ir dažais rankose vaikštinėjo stotelėje ir kažką piešė ant mūrinių sienų. Pagalvojau, jog labai gerai, kad sienos nebebus nuobodžiai baltos, vis kažkokia gyvybė. O vakare važiuoju namo, žiūriu, toji menininkė vis dar piešia, melsvame fone spalvingų gėlių atsirado. Taip gražiai viskas atrodė, tikrai šaunuolė mergina, kad šitaip papuošė mūsų stotelę“, – sakė Julijona.

„Pro šią stotelę Nuokalnės gatvėje kasdien pravažiuoja daugybė žmonių ir tikrai visi džiaugiasi pokyčiais. Tiesiog, akys ir krypsta ton pusėn. Vaizdas tikrai maloniai nuteikia“, – antrina kita sodininkė.

„Aš dabar specialiai ateinu į stotelę truputį anksčiau, kad galėčiau pasigrožėti menininkės darbu. Pastebėjau, kad yra ir susimąstyti kviečiantis užrašas „Viskas laiku ateina tiems, kurie moka laukti“. Yra ir kitas užrašas, matyt, nurodantis Justinavos sodininkų bendrijos įkūrimo datą – 1959-ųjų birželio 1-oji, tai taip išeina, kad šiemet bendrijai sukanka 65-eri metai. Labai geras sumanymas tokiu būdu įamžinti šią sukaktį“, – teigia ne vienerius metus Justinavoje sodininkaujantis Virgis.

Sodininkų idėja

Dekoratorė Žiedūnė Aleknaitė sakė, jog į ją kreipėsi Lina Adomavičienė, mačiusi didelį Žiedūnės piešinį gėlių motyvais vieno ūkininko sodyboje. „Tai buvo Linos ir sodininkų bendrijos pirmininko sumanymas”, – atskleidė dailininkė.

Kaip „Kėdainių mugei” sakė sodininkų bendrijos „Justinava” pirmininkas Marius Čižeika, aplink autobusų stotelę „Justinava” įsikūrusių „Rasos”, „Vyturio” ir „Justinavos” sodininkai seniai norėjo gražesnės stotelės. Autobusų stotelė daug metų buvusi negraži, apsilaupiusi, sodininkai prašydavo seniūnijos sutvarkyti ir nudažyti.

„Aišku, seniūnija užsivertusi darbais ir darbininkų nedaug turi, bet po truputį stotelę padažė. Mūsų, sodininkų, rezultatas netenkino – norėjome gražiau. Nuvažiavau į seniūniją, gavau likutį tų pačių dažų, pabaigėme nudažyti stotelę, – „Kėdainių mugei” pasakojo M. Čižeika. – Nudažius viena spalva, mums pasirodė, kad kažko trūksta. Turėjome idėją papuošti stotelę – pamarginti gėlėmis.”

Buvusi mintis Dailės mokyklos moksleiviams pasiūlyti šį darbą, bet prie jų sunkoka prisiderinti. Aktyvi sodininkų bendrijos narė Lina ėmėsi iniciatyvos, susitarė su dailininke Žiedūne už simbolinę kainą, ir viskas labai greitai įvyko.

„Dar pirmadienį sutarėme, antradienį gavau iš seniūnijos žinią, kad parems dažais, trečiadienį išsirinkome dažus, o ketvirtadienį menininkė jau darbavosi prie stotelės”, – džiaugiasi sodininkų bendrijos pirmininkas.

Sustoti neketina

„Yra daug idėjų, norim vaikų žaidimo aikštelę pasidaryti. Esame tam numatę vietą, bet apleistas sodo sklypas priklauso kažkam ir nežinom, kam”, – planus atskleidžia „Justinavos” sodininkų bendrijos pirmininkas.

Vienas M. Čižeikos projektas laimėjo gyventojų iniciatyvų konkursą ir maudymvietėje prie Nevėžio buvo įrengta treniruoklių aikštelė.

„Norime ten praplėsti erdvę, įrengiant tinklinio aikštelę, – sustoti nežada iniciatyvūs sodininkai. – Norime turėti daug gražių erdvių, kad visiems čia būtų patogu gyventi ir maloniai leisti laisvalaikį. Idėjų yra, tik reikia laiko ir finansų bei valdžios dėmesio, kurio pastaruoju metu vis daugiau sulaukiame.”

Nori, kad grožio neišdarkytų kokie piktavaliai

Sodininkai džiaugiasi pokyčiais stotelėje, bet tuo pačiu ir nerimauja, mat jau ne kartą šis statinys buvo apipaišytas visokiais hieroglifais, nešvankiais užrašais. Teko ne kartą perdažyti. Tačiau, pasak sodininkų, stotelė dar niekada nebuvo tokia spalvinga, meniška.

„Mūsų sodai yra šalia Babėnų šilo, būname gamtos prieglobstyje, tad tie gamtiniai motyvai čia labai tinka. Girdėjau, kad esamu vaizdu stotelėje žavisi ir Daumantų sodininkai, kurie čia pravažiuoja su 1-o maršruto autobusu. Ačiū tiems, kas sugalvojo tokią idėją ir šauniajai menininkei už triūsą“, – sako Angelė, kviesdama sodininkus saugoti sukurtą grožį ir neleisti niekam jo išdarkyti.

Kaip teigia sodininkė, būtų gerai, kad žmonės taip pat nepaliktų stotelėje visokių šiukšlių, kad nebūtų spjaudoma, o už pastato nebūtų atliekami gamtiniai reikalai.

„Prie stotelės buvę krūmai išgenėti, tad labai tikiuosi, kad tvarkinga aplinka tokia ir liks. Taip nesinori, kad sklistų nemalonūs kvapai arba, kad šalia stotelės būtų verčiamos šiukšlės, juk konteineriai stovi netoliese, galima šiukšles į juos nunešti, tuomet aplinka liks tvarkinga“, – į sodininkus kreipiasi pagyvenusi moteris.

Skaitytojų nuotr.