Ką tik pasibaigęs cukrinių runkelių perdirbimo sezonas buvo išskirtinis tuo, kad jis prasidėjo vėliau nei įprasta – spalio viduryje, o baigėsi tradiciškai sausio pabaigoje. Sezonas užbaigtas sėkmingai, nepaisant aplinkybių, kad jo pabaigoje šiek tiek nukrito fabriko našumas ir fabriką užklupo rūpesčiai dėl ekologinės nelaimės, kai į upelį buvo leidžiamos nuotekos.


Rezultatai geresni

Akcinės bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris patikino, jog cukrinių runkelių perdirbimo sezonas buvo sėkmingas ir fabrikui, ir šių šakniavaisių augintojams. Šis cukrinių runkelių sezonas prasidėjo vėliau dėl kelių priežasčių. Viena jų – sausa vasara, todėl norėta, kad runkeliai paaugtų. Kitas dalykas, fabrikas turėjo įsisavinti daug investicijų, dalis kurių šiek tiek vėlavo, tai atitolino sezono pradžią.

„Nepaisant šių aplinkybių, cukraus pagaminome tiek, kiek buvo numatyta, runkelių cukringumas geras, o ir derlius žymiai gausesnis nei pastaruosius pora metų. Išlipome iš nesėkmių virtinės, susijusios su orais, 2017-ieji buvo ypač šalti, o 2018 metai – gana sausi. Nors 2019-aisiais taip pat trūko drėgmės, tačiau šakniavaisiams jos pakako“, – kalbėjo S. Mozeris.

Didelis kiekis

Šį sezoną fabrikas supirko beveik 700 tūkst. tonų cukrinių runkelių, kurių vidutinis cukringumas – 17, 6 proc. Jo rekordas yra siekęs 18 proc.

Pirmiausiai buvo perdirbti ekologiškai užauginti cukriniai runkeliai, iš kurių pagaminta apie aštuonis tūkstančius tonų ekologiško cukraus.

„Tai – labai didelis kiekis šio produkto, nes esame vieni didžiausių Europoje ekologiško cukraus gamintojų. Ši gamyba tikrai buvo labai sėkminga, todėl ją ir toliau vystysime“, – sakė S. Mozeris.


Sukėlė rūpesčių

Iš įprastai užaugintų cukrinių runkelių pagaminta apie 100 tūkst. tonų cukraus. Šio cukraus gamyba taip pat prasidėjo gana vėlai, spalio mėnesį.

„Įprastai šis perdirbimas startuodavo rugsėjo 15 dieną. Vėlesnė sezono pradžia, žinoma, sukėlė tam tikrų nepatogumų šių šakniavaisių gamintojams, nes reikėjo juos ilgiau kasti, vežti, saugoti.

Gerai, kad tam pasitarnavo išskirtinai šiltos oro sąlygos. Žinoma, kai kada oras buvo per šiltas, tai mums ir ūkininkams kėlė rūpesčių dėl cukrinių runkelių saugojimo, kad jie nepradėtų gesti, pūti. Tačiau žiema mūsų darbui buvo ir tebėra palanki“, – kalbėjo S. Mozeris.

Daugėja augintojų

Pasibaigus cukrinių runkelių perdirbimo sezonui, darbų ratas sukasi nuo pradžių. Perkamos sėklos, su augintojais deramasi dėl šių ir vėlesnių metų sąlygų.

„Džiaugiamės, kad atsiranda naujų ūkininkų, tai rodo, jog šie šakniavaisiai tampa įdomūs rinkai, kuri nėra tradicinė jų augintoja. Tokiu būdu galbūt mums pavyks surinkti didesnius jų kiekius“, – tikisi S. Mozeris.

Siekia išsiaiškinti

Žemės ūkio direktoriaus teigimu, po sausio mėnesio įvykio fabrike, kai buvo nustatyta upelio tarša, įmonė nepajuto sumažėjusių cukraus pirkimų.

„Nuo pat pradžių palaikėme aktyvų dialogą su vartotojais, kurie į mus kreipėsi. Jiems pateikėme atsakymus į klausimus ir išreiškėme apgailestavimą dėl susidariusios situacijos. Ėmėmės visų priemonių situacijai spręsti, į įvykį reagavome principingai. Jam tirti buvo sukurta tarptautinė komanda, kuri atsiskaito mūsų įmonės vadovams užsienyje.

Aktyviai bendradarbiaujama su tyrimą atliekančiomis atsakingomis institucijomis, imamasi visų prevencinių priemonių. Inicijuoti susitikimai su valdžios institucijomis, bendruomene“, – kalbėjo S. Mozeris.

Šiuo metu tebevyksta tyrimas, kuriam pasibaigus, bus suskaičiuota gamtai padaryta žala. Bendrovė ją atlygins.

„Tai, kas įvyko, pažeidžia mūsų įmonės etikos kodeksą. Dėl to esame labai sunerimę, todėl ir siekiame kuo greičiau išsiaiškinti situaciją ir pateikti visuomenei visus atsakymus“, – pabrėžė fabriko atstovas.

Šiuo metu fabrikui vadovauja generalinė direktorė Eglė Adomavičienė.

Panašios naujienos