Daugiabučių gyventojai sunerimę: po namus vaikštinėja verslininkai, siūlantys įsigyti vandens filtrų, nes vartojame esą nesaugų ir netyrą vandenį. Į „Kėdainių mugės“ redakciją kreipėsi skaitytoja, teigdama, kad ypač suneri­musios mažus vaikus auginančios mamos, pagyvenę žmonės.

Ar galime drąsiai vartoti vandenį iš čiaupo, ar jis saugus? Su šiuo klausimu kreipėmės į geriamojo vandens tiekėjos Kėdainių rajone, uždarosios akcinės bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktorių Kęstutį Vaitkevičių.

Vanduo – saugus vartoti
„Kaip tik šįryt patvirtinau tris vandens mėginių patikrinimo aktus – vandens kokybė atitinka visus reikalavimus. Planiniai patikrinimai atliekami reguliariai ir nustatytose vietose, o neatitikimų randame labai retai“, – pabrėžė „Kėdainių vandenų“ vadovas.
Vandens mėginiai imami iš vandens gerinimo stoties ir įvairių taškų mieste – darželiuose, mokyklose, maisto pramonės įmonėse, gyvenamuosiuose namuose, aprėpiant vandens tiekimo vamzdynų tinklą.
Pašnekovas patikino – dėti filtrą dėl vandens kokybės nėra jokio reikalo, nes mūsų rajone centralizuotai tiekiamas vanduo atitinka visas higienos normas ir jį galima gerti drąsiai. Su viena sąlyga – jeigu pastato vamzdynų sistemoje nėra mikrobiologinės ar cheminės taršos.
„Privačiuose namuose yra tokia tendencija, kad vandens šildytuvai užsiteršia bakterijomis, jos patenka į vidaus sistemą ir netgi į šalto vandens tiekimo sistemą. Tuomet jaučiamas nemalonus kvapas. Tokiu atveju vamzdynus ir vandens šildytuvą reikia plauti ir dezinfekuoti“, – patarė pašnekovas.

Filtrai – vandeniui minkštinti
Vienintelis dalykas, dėl kurio filtro įdėjimas turėtų prasmę – vandens kietumas, kurį lemia kalcio ir magnio kiekis. Kaitinant kietą vandenį, jame esantys kalcis ir magnis sudaro netirpias druskas, kurias vadiname „kalkėmis“. Nei Lietuvos, nei Europos Sąjungos teisės aktai nereglamentuoja, kokio kietumo vanduo gali ar turi būti. Mat vandens kietumą sudaro kalcio ir magnio jonai, o šie mikroelementai labai reikalingi žmogaus sveikatai. Tačiau jie krenta į nuosėdas, sudarydami „kalkes“.
„Jeigu norite minkšto vandens (o jis toks bus, jei išvalysite nuo kalkių), galite dėti filtrą. Tačiau kartais minėti filtrai taip išvalo vandenį, jog jame nebelieka kalcio ir magnio. Esant šiuolaikinėms technologijoms, vandenį galima išvalyti visiškai, bet tuomet ateis laikas, kai reikės vartoti geležies, kalcio, magnio papildus“, – pabrėžė K. Vaitkevičius.
Tą patį teigia ir Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai, kurie pataria: jei jūsų geriamasis vanduo kietas, neskubėkite montuoti vandens minkštinimo filtrų. Vandens minkštinimas – ne tik brangu. Minkštas vanduo gali būti agresyvus metalinių vamzdžių atžvilgiu, be to, neretai minkštinant vandenį naudingos organizmui mineralinės medžiagos kalcis ir magnis pakeičiami mažiau naudingu natriu. Vanduo, iš kurio pašalintos visos medžiagos, gali gadinti netgi dantų emalį.
Jeigu vandens minkštinimo filtrą įsirengėte, buitinius prietaisus tai apsaugos, tačiau tokiu atveju maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pataria – maisto ruošimui ir gėrimui vartokite fasuotą vandenį, įsigytą parduotuvėse. Jame, kaip ir mineraliniame vandenyje, bus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų.

Kenkia buitiniams prietaisams
Į pastebėjimą, kad susidariusios kalkės sudaro apnašas ant čiaupų, gadina virdulius ir kitus buitinius prietaisus, pašnekovas atsakė vienos mokslininkės, užsiimančios geriamojo vandens klausimais, žodžiais: „Mano pašnekovė turėjo paprastą atsakymą – jeigu šeimininkės, išvirusios sriubą, iš karto išplauna puodą, tai kodėl arbatinuką valo tik tada, kai jame prisikaupia kalkių? Juk kalkės, išsiskiriančios virimo metu, iš karto nesukietėja. Kiekvieną kartą virindami vandenį įsipilkite reikiamą kiekį. Nepalikite virdulyje likučių, išskalaukite ir išpilkite. Žmonės neretai virina tą patį vandenį kelis kartus, taip kalkės ir sukietėja, prikimba prie sienelių. O skalbimo mašinoms galima naudoti vandens minkštiklius.“

Plauti – ir šalto vandens vamzdynus
Dar viena problema, turinti įtakos iš čiaupo mus pasiekiančiam vandeniui – geležies ir kalkių nuosėdos, kurios susidaro daugiabučių namų šalto vandens vamzdynuose. UAB „Kėdainių vandenys“ direktorius primena, kad pagal vieną iš statybos techninių reglamentų, kartą per metus turi būti plaunami šalto vandens vamzdynai. „Nežinau, ar bendrijos tai daro, bet kažkam reikėtų pradėti. Taip būtų išplaunama pastato vidaus vamzdynuose susikaupusi geležis, kalkės“, – sakė pašnekovas.

Galima tirti individualiai
Kur kreiptis, jei norite vandenį, tekantį iš savo buto čiaupo, ištirti patys savo lėšomis? Tokiu atveju galima kreiptis į Kėdainių valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri priims vandens mėginį laboratoriniam tyrimui. Norint ištirti vandenį dėl mikrobiologinės taršos, prieš tai reikia iš šios tarnybos pasiimti sterilų butelį. O jei tirsite dėl cheminės taršos, pakaks paprasto mineralinio vandens butelio (1,5 l talpos), nuo kurio reikia nuplėšti etiketę ir pripildyti šaltu vandeniu iš čiaupo. Prieš tai vanduo iš čiaupo turi tekėti bent 20 minučių.

Panašios naujienos