Pirmadienį Lietuvoje vyks ūkininkų protestai, kuriuose dalyvaus abi žemdirbių organizacijas vienijančios struktūros – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) ir Žemės ūkio taryba (ŽŪT). Visoje šalyje žemdirbiai 14-15 val. kurs laužus, o panašios akcijos vyks ir kai kur kitur Europoje.

Daugiau kaip dvi dešimtys laužų bus uždegta Kėdainių rajono ūkininkų laukuose. Interaktyviame žemėlapyje vis pažymima naujų vietų, kur ūkininkai reikš savo protestą.

Tiek rūmai, tiek taryba susitiks su politikais, tiesa – ne kartu. ŽŪR viešai pristatys deklaraciją, kurioje išdėstys žemės ūkio sektoriaus problemas ir kurią vėliau pristatys Aplinkos bei Žemės ūkio ministerijoms. Rūmų teigimu, laužais norima atkreipti dėmesį į socialinio dialogo stoką iš valdžios.

Tuo metu ŽŪT su žemės ir žemės ūkio politiką formuojančiomis institucijomis nesusitiks, vietoje to pirmadienį popiet pasimatys su premjere Ingrida Šimonyte. Jai bus išreikšta kritika dėl reikalavimų atkurti daugiametes pievas, to kaip vykdoma saugomų teritorijų plėtra, akcizų politikos ir kt.

Susitiks su skirtingomis institucijomis

Laužams jau degant, pirmadienį popiet, ŽŪT delegacija susitiks su premjere.

Susitikti su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku, kurio atsistatydinimo ne kartą reikalavo pernai, taryba neplanuoja, o ar jis savo iniciatyva – nežino. Žemės ūkio ministerijos atstovai Eltai teigė, jog K. Navickas turėtų atvykti.

Savo ruožtu ŽŪR vyks į Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas, formuojančias atitinkamai žemės ir žemės ūkio politiką.

Laužai degs visoje Lietuvoje, dar viena akcija – mėnesio pabaigoje

Pasak ŽŪT pirmininko Igno Hofmano, laužai bus deginami visose savivaldybėse ūkininkų laukuose prie kelių.

ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus pažymėjo, kad ūkininkų mitingai vyks ir Vokietijoje, Nyderlanduose. Vis tik tokios akcijos nerengiamos Lenkijoje, Latvijoje ir Estijoje.

I. Hofmanas taip pat informavo, jog ŽŪT mėnesio pabaigoje dar organizuos ūkininkų kelionę sava žemės ūkio technika į Vilnių.

Abiejų Lietuvos ūkininkų struktūrų keliamos problemos iš esmės yra panašios.

ŽŪR pirmininkas pagrindine įvardijo nepakankamą žemės ūkio politikos formuotojų dialogą su socialiniais partneriais, pirmiausia šalyse įgyvendinant Europos Sąjungos žaliojo kurso priemones.

ŽŪT nori pabrėžti jos narių požiūriu netinkamą šios Vyriausybės žemės ūkio, akcizų politiką, akcentuoti, jog dar nesibaigė vadinamoji pieno krizė. Ji kilo maždaug prieš metus, itin nukritus žaliavinio pieno supirkimo kainoms.

Šaltinis: ELTA

(Saviečių krašto feisbuko nuotr.)