Svajonės tikrai veda į priekį – tuo įsitikino jaunosios kėdainietės Fausta Trakšelytė, Gabrielė Vyšniauskaitė, Kotryna Pociūtė ir Airina Liberytė, dalyvavusios Tarptautinės aeronautikos federacijos (FAI) piešinių konkurso „Skrydžio vakardiena ir rytojus“ nacionaliniame ture. Kėdainių dailės mokykloje besimokančios mergaitės tapo nacionalinio turo, kuriame dalyvavo beveik 500 mokinių, laureatėmis. O Faustos ir Gabrielės piešiniai pateko tarp devynių atrinktų darbų, kurie išsiųsti tarptautinei vertinimo komisijai į Lozaną Šveicarijoje!


Nuo Ikaro iki fantastinių skrydžių

„Turime labai gerų jaunų žmonių, kurie bus verti perimti iš vyresniųjų informaciją ir žinias, pridėti savo svajones ir kurti ateitį.“ Šiais žodžiais Vilniaus dailės akademijos Piešimo katedros profesorius Jonas Kazlauskas pasveikino kovo 7 dieną iš visos Lietuvos į Kėdainius sugužėjusius piešinių konkurso „Skrydžio vakardiena ir rytojus“ nacionalinio turo laureatus.

Nacionalinio turo laureatės Kėdainių dailės mokyklos mokinės Gabrielė Vyšniauskaitė (kairėje) ir Kotryna Pociūtė savo darbus piešė kreidelėmis. Besišypsančios pusseserės pasakojo, kad nupiešti tai, ką įsivaizdavo, pavyko ne iš karto, tačiau rezultatas nudžiugino ne tik jas, bet ir jų mamas.

Tądien Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje atidaryta konkurso laureatų ir dalyvių darbų paroda, kurios lankytojus nuo žemės pakylės 7–17 metų amžiaus vaikų ir jaunuolių piešiniai. 60 parodai atrinktų piešinių dailės kalba įkūnija konkurso temą, skatinančią svajoti ir suprasti, kad tik tikra svajonė gali suteikti žmogui sparnus.

Nacionalinį vaikų piešinių konkursą pagal Tarptautinės aeronautikos federacijos nuostatus surengė Lietuvos neformaliojo švietimo centras kartu su Lietuvos aeroklubu ir Kėdainių rajono savivaldybės M. Daukšos viešąja biblioteka. Mokiniai iš įvairiausių Lietuvos vietovių savo piešiniuose perteikė nuostabią žmogaus svajonę – skraidyti, nuo pirmųjų skrydžio bandymų iki fantastinių skrydžių netolimoje ateityje.

Faustos Trakšelytės piešinys taip pat iškeliavo į Lozaną Šveicarijoje.

Kaip sakė darbų vertinimo komisijos pirmininkas, prof. Jonas Kazlauskas, konkurso temoje skamba kertiniai civilizacijos raidą apibūdinantys žodžiai, todėl ji yra labai svarbi tiek visame pasaulyje, tiek ir Lietuvoje: jei nesvajotume, nebūtume sukūrę nepriklausomos valstybės, nebūtume turėję Dariaus ir Girėno, šiandien negyventume taip gerai, kad kartais pamirštame tai įvertinti ir tuo pasidžiaugti.

„Noriu pasveikinti tuos vaikus ir jaunimą, kurie dalyvavo šiame konkurse. Jie bus verti perimti iš vyresniųjų informaciją ir žinias, pridėti savo svajones ir kurti ateitį“, – sakė profesorius.

Tarp laureatų – kėdainietės

Šia tema šiemet piešė viso pasaulio vaikai. Geriausių visų dalyvaujančių šalių nacionalinių turų darbai jau iškeliavo į Lozaną, kur juos vertins Tarptautinės aeronautikos federacijos vertinimo komisija.

Komisijos nariai Lietuvoje atrinko devynis geriausius piešinius – po tris iš kiekvienos amžiaus grupės kategorijos. 6–9 metų amžiaus vaikų grupėje – net dvi Kėdainių dailės mokyklos mokinės: 7 metų amžiaus Fausta Trakšelytė, kurios darbo pavadinimas „Mano dirižablis“, o mokytoja – Giedrė Nagreckienė bei 8 metų amžiaus Gabrielė Vyšniauskaitė, pavadinusi savo darbą „Pirmas skrydis“. Mergaitės mokytoja – Eligija Venclovienė.

Be to, konkurso laureatėmis tapo dar dvi kėdainietės: 7 metų amžiaus Kotryna Pociūtė, nupiešusi piešinį „Į kosmosą“ bei 10 metų amžiaus Airina Liberytė, kurios piešinio pavadinimas „Fantastinė ateitis“. Mergaičių mokytoja – E. Venclovienė.

Konkurso laureatė – Airina Liberytė.

Visi konkurso laureatai apdovanoti Lietuvos aeroklubo diplomu ir rėmėjų prizais. Mokytojams už puikų mokinių parengimą konkursui įteikti Lietuvos neformaliojo švietimo centro padėkos raštai ir Lietuvos dailininkų sąjungos leidyklos dovanos.

Laukė pramogos

Iš tolimiausių šalies miestų ir miestelių į pagerbimo ceremoniją atvykusiems svečiams kėdainiečiai surengė išties svetingą priėmimą. Laureatams koncertavo Kėdainių muzikos mokyklos jaunieji muzikantai, surengta ekskursija po viešąją biblioteką ir Kėdainių senamiestį.

Bibliotekos kiemelyje, prie Nevėžio, įspūdingą pasirodymą surengė pasaulio čempionas Donatas Paužuolis – jis pagal muziką skraidino radijo bangomis valdomą akrobatinį aviamodelį.


Kaip svajonė skraidyti tampa realybe, vaikams papasakojo renginio partnerio – Kėdainiuose įsikūrusios Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademijos vedėja Kristina Virgayle. Svečius sudomino bibliotekos vidiniame kiemelyje „nutūpęs“ LAK-14B vaikų aviacijos sklandytuvas, o mažesnieji mielai išbandė jiems skirtą atrakcioną, lėktuvėlį-treniruoklį „Tununuką“, skirtą mokytis balansuoti.

Įgyvendinti svajonę – į aviacijos akademiją

Svajojantys pakilti nuo žemės ir pilotuoti sklandytuvą vaikai tai gali padaryti Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademijoje ir jos eskadrilėse, veikiančiose Kėdainiuose, Kaune, Alytuje, Biržuose, Marijampolėje, Zarasuose, Panevėžyje, Vilniuje, Telšiuose.

Aviacijos techniką pristatė Kėdainiuose įsikūrusi Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademija.

Akademija priėmimą pradeda balandžio 1 dieną ir jį vykdys balandžio – gegužės mėnesiais. Kviečiami mokytis vaikai nuo 9 iki 14 metų amžiaus, siekiantys susipažinti su vaikų aviacija, įgyti aviacijos teorijos žinių pradmenis, įsisavinti vaikų aviacijos orlaivio pilotavimo techniką. Mokslas akademijoje yra nemokamas.

Būsimieji pilotai mokosi valdyti vaikų aviacijos orlaivius. Tai yra bemotoriai orlaiviai, kurių minimalus greitis ne didesnis kaip 45 km/val., o maksimali kilimo masė ne didesnė kaip 170 kg.

„Vaikai išmoksta pakilti sklandytuvu iki 5 m aukščio, atlikti vaikų aviacijos skrydžių pratimus. Tam turime skraidymo instruktorius, netrukus turėsime ir naują instruktorių, kuris dabar stažuojasi darbo vietoje ir greitai baigs mokslus. Ieškome vienintelio instruktoriaus – Vilniaus eskadrilėje“, – pasakojo akademijos vedėja.

Gilias tradicijas turinti Broniaus Oškinio vaikų aviacijos mokykla neseniai, nuo 2019 m. rugsėjo 1 d., buvo prijungta prie Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ir pervadinta į Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademiją.

Jos vedėja K. Virgayle patikino, kad įstaigos veikla nepasikeitė, vaikams ir toliau teikiama galimybė įgyti skraidymo aparatų pilotavimo patirtį bei aviacijos teorijos pradmenis. Vasarą, rugpjūčio pabaigoje bus tęsiama tradicija Kėdainiuose, vaikų aviacijos aerodrome, rengti nacionalinį B. Oškinio taurės čempionatą, taip pat vyks vaikų skrydžio egzaminų sesija.

Irmina Pryvalova