Neatsakyti klausimai

Virginija BALTRAITIENĖ
Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė

Trečiadienį (2020 m. balandžio 23 d. – red. pastaba) įvyko neeilinis posėdis dėl situacijos savivaldybės įmonėje „Kėdainių vandenys“.

Nerašau Tarybos posėdis, nes meras nesugebėjo pateikti sprendimo projekto.

O gal specialiai nepateikė? Nes tada reikėtų sprendimo ir dėl situacijos Kėdainių rajono savivaldybės administracijoje, ir aišku – dėl savivaldybės vadovų atsakomybės. Gal ir todėl posėdis buvo taip staigiai nutrauktas, neleidus visiems norintiems pasisakyti.


Apie UAB „Kėdainių vandenys“ komunikaciją

Gavę Visuomenės sveikatos priežiūros centro laboratorijos atliktų tyrimų rezultatus, „Kėdainių vandenys“ sušaukė vidinį pasitarimą ir aptarė tolesnius veiksmus.

Balandžio 17 d., penktadienį, „Kėdainių vandenų“ interneto svetainėje pasirodė informacija apie padidintą gyvsidabrio kiekį vandenyje. Geriamojo vandens tiekimas nenutraukiamas, kol nebus gautas Veterinarijos tarnybos sprendimas. O jis buvo gautas tik balandžio 20 d. 16.30 val.

Balandžio 17 d. „Kėdainių vandenų“ direktorius apie gyvsidabrio kiekį vandenyje SMS žinute informavo savivaldybės administracijos direktorių Arūną Kacevičių. Į šią žinutę penktadienį direktorius nesureagavo, motyvuodamas, kad skaičiuose buvo padaryta klaida.

Klausimas: iš kur Administracijos direktorius jau tada žinojo, kad skaičiuose yra klaida?

Šeštadienį, balandžio 18 d., „Kėdainių vandenų“ direktorius skambino Arūnui Kacevičiui ir kalbėjo apie susidariusią situaciją, apie penktadienį papildomai paimtus ir išsiųstus tyrimams mėginius.

Taip pat šeštadienį „Kėdainių vandenys“ išsiuntė savivaldybės administracijai raštą, kurio, labai mįslingai, administracija šeštadienį negavo. Raštą administracija gavusi tik pirmadienį apie 16 val., kai administracijos direktorius jau buvęs pakalbėjęs su Veterinarijos tarnybos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vadovu Alfonsu Geniu ir sužinojęs, kad ruošiamas sprendimas uždrausti vartoti vandenį maistui.


Kas gali suklysti, o kas ne

Tad noriu paklausti mero: kodėl jo nuomone laboratorija gali padaryti žmogiškąją klaidą, o „Kėdainių vandenų“ direktorius negali padaryti žmogiškosios klaidos ir jam siūloma trauktis iš užimamų pareigų?

Administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus noriu paklausti, kodėl jis tinkamai nesureagavo:

  • į „Kėdainių vandenų“ direktoriaus žinutę (kad ir su klaida);
  • į „Kėdainių vandenų“ direktoriaus oficialų raštą šeštadienį;
  • į „Kėdainių vandenų“ direktoriaus skambutį šeštadienį?

 Savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius per rajono tarybos posėdį vis aiškino, kad nesuprato, jog kalbama apie padidintą gyvsidabrio kiekį vandenyje. Jei nesuprato, tai ar toks žmogus gali eiti Administracijos direktoriaus pareigas?

O gal svarbiau buvo pirmadienį su meru ir vicemeru valgyti tortą ir gerti kavą? Negi ir tada neaptarė situacijos „Kėdainių vandenyse“?  Taigi tokios mintys kilo po posėdžio, kuris buvo taip staigiai nutrauktas, neleidžiant pasisakyti.

Kitų negirdintys pervertina save

Sandra BARZDIENĖ
Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė

Na, visų pirma, emociškai tikrai labai sunkus posėdis, kai ilgai tenka laukti pasisakymo, o pradėjus pasisakinėti tave pertraukia, replikuoja ir galiausiai neleidžia pabaigti pasisakymo. Tai tikrai nėra normalu.

Taip pat labai negerai jaučiausi, kai mačiau net ne vieno Tarybos nario pakeltas rankas kurios buvo ignoruojamos.

Tokiais politikais pasikliauti rizikinga

Situacija vis dėlto neeilinė, visi norėjome atsakymų, tai yra normalu.  Manau klausimų posėdžio metu (jei būtų jį galima tokiu pavadinti) tikrai būtų buvę mažiau, jei mes, pageidavę tarybos nariai, būtume dalyvavę rajono tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje. Tačiau, buvome informuoti, kad jis atšauktas, bet galiausiai vis dėlto įvyko…

Tuomet nereiktų Kėdainių rajono valdantiesiems kalbėti apie politikavimą ir panašiai.

Mano įkvėpėjo Leonido Donskio yra labai gerai pasakyta:  „Į kitus nereaguojantis, negirdintis, neišklausantis, nedėmesingas žmogus jau savaime pervertina save ir nuvertina kitus. Tokiais politikais pasikliauti mažų mažiausia rizikinga.

Antra, sąžiningas žmogus žino, kad jis pats yra ribotas ir kad klaidos jo darbe yra neišvengiamos. Todėl jis ir sąžiningas, kad apie tai atvirai kalba, yra tam pasirengęs ir prašo kolegų bei rinkėjų patarimų, kritikos ir dialogo”.

Mano manymu, labai stipriai to pritrūko šiame posėdyje ir šioje situacijoje.


Pritrūko konkrečių veiksmų       

Turbūt viso posėdžio metu visi jautėme, kad svarbiausia buvo valdantiesiems užstoti “judėjimo” narius, t. y. savivaldybės administracijos direktorių Arūną Kacevičių, nurašant visą kaltę UAB “Kėdainių vandenys” direktoriui Rimgaudui Praninskui.

Mano nuomone, pritrūko atviro savo klaidų pripažinimo, kas yra ne tik kilnumo ir išminties, bet ir socialinės bei politinės brandos, patikimumo ženklas. Pritrūko konkrečių įvardintų veiksmų, kurių planuojama imtis, kad tokia situacija ir tarpusavio komunikacija nepasikartotų, informacijos, kaip bus užtikrinama vandenvietės apsauga.

Atstovauti visiems

Manau, valdantieji po metų jau turėtų mokėti ir pajėgti dirbti su tais, kurie nėra jų gerbėjai. Tapę valdančiąja dauguma jie turi atstovauti ne tik tuos kurie juos rinko, bet visiems kėdainiečiams. Sąžiningas politikas privalo būti pasiruošęs kompromisui įvairiais klausimais, ypač tokiais svarbiais, keliančiais paniką.

Juk ši informacija buvo aktuali daugiau, kaip 29 tūkstančiams mūsų rajono gyventojų. Jei tai būtų buvusi medžiaga, kurios perdozavimas pareikalautų aukų, o institucijos būtų tik taip reagavę? Šiandien jau skaičiuotume ne nupirktų vandens buteliukų skaičių, o aukas.

Žinoma, dar negalime būti užtikrinti, kad ši situacija baigėsi laimingai, nes po tokio masinio būriavimosi parduotuvėse ir eilėse, galime sulaukti koronaviruso protrūkio. Labai tikiuosi, kad to nebus.

Labai džiaugiuosi, kad šiandien pagal naujus tyrimus aišku, kad kėdainiečiai gali gerti vandenį ir tikiuosi, kad atsakingi asmenys pasimokys iš šios situacijos, susidėlios atitinkamus tarpusavio ir gyventojų informavimo algoritmus bei išmoks klausyti ir įsiklausyti, nes posėdyje jie klausė tik tam, kad atsakytų, o ne išgirstų.