Vyresniajai kartai nostalgiją keliantis, jaunesniajai neįprastas dalgio ašmenų skambesys vėl sukvietė būrį smalsuolių į Vainotiškius, Dotnuvos seniūniją. Praėjusį šeštadienį prie Akademijos tvenkinio jau tryliktą kartą surengtos šienpjovių varžytuvės ir koncertų bei pramogų kupina šventė.


Dotnuvos seniūnijoje nagingų šienpjovių yra ne vienas, tad kaip dalgiu pavyzdingai pjauti žolę varžytuvėse, prie jiems skirtų žolės laukelių, pademonstravo septyni vyrai ir viena moteris. Nors šiemet dalyvių gretos buvo retesnės nei anksčiau, Šienpjovių-Joninių šventė sulaukė didelio kraštiečių ir kitų rajonų gyventojų susidomėjimo.

Geriausio šienpjovio rinkimuose vertinamas ne greitis, o pradalgės tiesumas ir lygumas, tačiau netrūko ir azarto, kurį skatino žiūrovų palaikymas ir nepailstanti varžytuvių vedėja Raminta Matulytė-Šilienė iš Akademijos kultūros centro. Jos paraginti, į talką šienpjoviams atskubėjo ir šventės svečiai. Išbandyti, ar nepamiršo kaip dalgiu mojuoti, galėjo kiekvienas norintis. Šienpjoviams talkino grėbėjos Ona Grimalienė ir Vyda Liubinienė.

Šienavimas dalgiu yra ne tik vyresnės kartos reikalas – organizatoriai kasmet sulaukia jaunimo, varžytuvėse metančio iššūkį patyrusiems šienpjoviams. Šiais metais didelio palaikymo sulaukė jauniausias šienpjovys – dvidešimtmetis Deividas Čepas, Mantviliškio atstovas.

Vyrams iššūkį metė ir Akademijos atstovė Ilona Gorbunova, šienauti žolę dalgiu mokanti nuo jaunystės. „Šienavimas dalgiu dabar retenybė. Nebuvo lengva rasti išlikusį gerą dalgį šioms varžyboms – papjauni, ir tuojau pat atšimpa. Kitąmet turbūt pradėsiu iš anksto ieškoti“, – juokavo moteris.

Vainotiškių kaimą atstovavo šių varžytuvių idėjos autorius, dažnas dalyvis ir nugalėtojas, šio kaimo bendruomenės šviesuolis Alfonsas Maniokas, kuris, nors ir būdamas garbaus amžiaus, dalgiu mojavo žvitriai ir kruopščiai.  Taip pat dalyvavo Vainotiškių atstovai Kęstutis Užkuraitis, Marius Čepas, Dotnuvos šienpjovys Vitalijus Chailenka, Beržų atstovas Antanas Puteikis.

Komisija įvertino visų darbą šmaikščiomis nominacijomis, o geriausio šių metų šienpjovio vardą skyrė Šlapaberžės atstovui Vaclovui Stoniui. Varžytuvėse pirmą kartą dalyvavusio senjoro pradalgė nugulė lygiausiai. Į šventę jį atlydėjo „mokytojas“ Rimgaudas Triukas, irgi buvęs šių varžytuvių nugalėtoju. „Dalgį sodybose naudojame iki šiol, tolesnėms nuo namų vietoms šienauti. Žoliapjovės reikalingos, tačiau patvorius nušienaujame su dalgiu. Pas mus yra ir neprižiūrimų, šeimininkų neturinčių plotų, tad mes, pensininkai, turėdami laiko, imame dalgius į rankas ir juos pašienaujame“, – pasakojo šių metų geriausias šienpjovys.

Varžytuvių dalyviams įteiktos padėkos ir gausaus rėmėjų būrio dovanos. „Iš tiesų keliu skrybėlę prieš šiuos žmones, kurie puoselėja tradicijas ir moko savo vaikus, anūkus“, – kalbėjo vertinimo komisijos pirmininkas, rajono tarybos narys Steponas Navajauskas. Šienpjovių darbą taip pat vertino ūkininkas ir nuolatinis švenčių rėmėjas Sigitas Giknius, Vainotiškių seniūnaitis Rimantas Čepas.

 „Šventę dabar rengti žymiai lengviau, nes po dešimtųjų varžytuvių jau buvome truputį išsisėmę, trūko minčių ir idėjų. Tačiau prisijungus profesionalams – Akademijos kultūros centrui, tradiciją pavyksta išlaikyti, – pasidžiaugė Vainotiškių bendruomenės, kuri bene pirmoji Lietuvoje pradėjo organizuoti Šienpjovių šventę, pirmininkė Elena Purauskienė. – Bendruomenė dabar šventę rengia kaip pagalbininkai, o kultūros centro žmonės įnešė naujovių, sudėliojo scenarijų, koncertinę programą. Labai džiaugiamės atviru ir nuoširdžiu bendravimu su Akademijos kultūros centru.“

Po šienpjovių varžytuvių šventė tęsėsi: pagerbti šio krašto Jonai, Janinos ir Rasos, Vainotiškių bendruomenė vaišino gardžia koše ir charčio sriuba, vyko edukaciniai užsiėmimai, koncertas.

Irmina Pryvalova

[ngg src=”galleries” ids=”33″ display=”basic_imagebrowser”]

Panašios naujienos