Artėja Motinos diena, kai dauguma žmonių važiuos sveikinti savo mamų ar močiučių arba lankys jų amžinojo poilsio vietas. Namai liks tušti, o keliuose padaugės automobilių. Draudikų duomenimis, tokių šventinių savaitgalių metu žmonės patiria daugiau nuostolių nei įprastai, nes iš namų išvyksta tinkamai nepasirūpinę būsto apsauga. Skubantieji nuostolių patiria ir kelionės metu, pavyzdžiui, užsukę apsipirkti į prekybos centrus.

Per visuotines šventes prie prekybos centrų esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse būna grūsčių, todėl yra apdaužomi automobiliai. Jie apgadinami arba atsitrenkiant, arba neatsargiai atidarant automobilio dureles. Dažniausiai būna pažeidžiamas automobilio dažų sluoksnis, apgadinamas, įlenkiamas sparnas ar durelės.

Rimtos pasekmės pasišalinus iš įvykio vietos

Kaip sako draudimo įmonės ekspertas A. Juodeikis, atidaromomis durelėmis padaryta žala, kai dėl to kaltas vairuotojas ar keleiviai, atlyginama pagal privalomąjį transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimą.

„Šio tipo įvykiai traktuojami kaip draudžiami, net jei abi transporto priemonės nejuda ir variklis išjungtas. Jei, atidarant dureles, subraižomas kitas automobilis, toks įvykis laikomas eismo įvykiu ir turi būti pildoma eismo įvykio deklaracija“, – aiškina A. Juodeikis.

Kaip teigia specialistas, negalima pasišalinti iš įvykio vietos, jei apgadinamas svetimas automobilis, kadangi šis veiksmas užtraukia rimtas pasekmes. Visgi, tokių atvejų pasitaiko.

„Itin svarbu užfiksuoti faktą, jog nutiko įvykis, todėl rekomenduojama mobiliuoju telefonu nufotografuoti apgadintą automobilį ir nedelsiant kreiptis į draudimo įmonę“, – pabrėžia draudimo įmonės ekspertas.

Elgtis atsakingai turi ir suaugę, ir vaikai

 „Patariu prieš prisiparkuojant stovėjimo aikštelėje įvertinti, ar po to bus galima saugiai, nesubraižant kito automobilio durelių ar sparno, išlipti iš savo automobilio. Jeigu matote, jog stovėjimo aikštelė pripildyta automobilių, keleivius išlaipinkite dar prieš pasistatydami automobilį“, – patarimais dalijasi A. Juodeikis.

Specialisto teigimu, reikėtų paraginti vaikus būti atsargiems, pamokyti, kaip saugiai išlipti, nepadarant žalos kitam automobiliui.

„Padėkite vaikams atsidaryti automobilio dureles, jas prilaikykite, jeigu matote, jog patys to padaryti negalės. Taip pat nemažai sudėtingų situacijų įvyksta, kai automobilis važiuoja atbulomis, todėl raginčiau vairuotojus atidžiai žiūrėti į veidrodėlį, kad būtų matomas vaizdas už automobilio ir, žinoma, neskubėti“, – moko ekspertas.

Gaisro ir namų užliejimo rizika

„Šventinių savaitgalių metu kyla rizika, jog galite užlieti savo ar kaimyno būstą, namuose gali kilti gaisras. Kad pavyktų apsisaugoti nuo šių nelaimingų įvykių, prieš išvykstant reikėtų kruopščiai patikrinti, ar užsukti vandens čiaupai, išjungti elektros prietaisai. Tačiau derėtų imtis ir ilgalaikės prevencijos – sutvarkyti elektros instaliaciją ar išmesti seną buitinę techniką. Tai padarius, bus kur kas mažesnė tikimybė, jog namuose kils gaisras“, – sako draudimo įmonės atstovas.

Vagišiams kur kas lengviau sužinoti, jog namai tušti, nei patys manėte

Artūras Juodeikis teigia, jog vagystės mastai šventiniais savaitgaliais išauga net 3–5 kartus. Dažnai žmonės nė nesusimąsto, jog patys vagišiams tarsi pasako, kad namai tušti.

„Neskelbkite socialiniuose tinkluose, kai išvykstate iš namų. Tokiu atveju vagims jūsų turtas tampa lengvu grobiu. Atminkite, jog net ir trumpa išvyka iš namų gali paskatinti vagišius įsibrauti, todėl jokiu būdu nepublikuokite socialiniuose tinkluose nuotraukų iš kelionių, o tai darykite tik grįžę namo. Svarbu ir tai, jog apie išvykimą turėtų žinoti tame pačiame mieste gyvenantys artimieji bei patikimi kaimynai, kuriems galima palikti būsto raktus.

Verta pasirūpinti ir patikimomis durų spynomis, langų apsauga, pavyzdžiui, padaryti jiems užraktus. Derėtų nepamiršti įrengti signalizaciją bei jutiklinius šviestuvus, kad pradėję judėti link namo, vagys išsigąstų šviesų“, – patarimais dalinasi A. Juodeikis.

Taip pat ekspertas ragina nepamiršti sandariai uždaryti langus ir iš kiemo pašalinti vertingus daiktus, tokius kaip kepsnines ar lauko baldus. Pastebima tendencija, jog nuo ilgapirščių labiau nukenčia žmonės, gyvenantys nuosavose namuose, negu tie, kurie gyvena butuose.

Augintinių pridaryti nemalonumai gali būti atlyginti

„Šventinio savaitgalio metu gali tekti sulaukti seniai matytų svečių, kurių galimai neprisimins jūsų augintiniai – nepažinę jų, gali ne vien aploti, tačiau ir įkąsti svečiams. Be to, yra rizika, jog, pavyzdžiui, šuo sugrauš svečio daiktus. Tokio pobūdžio nuostolius atlygina asmens civilinės atsakomybės draudimas“, – teigia draudikas.

Parengta pagal pranešimą spaudai

Prierašas po nuotrauka

Šventiniais savaitgaliais padaugėja vagysčių, apgadintų automobilių ir kitų nelaimių.

Asociatyvi nuotrauka