Vienas pagrindinių miesto šventės akcentų – festivalis „Radviliada“, kurį jau devintus metus kartu su partneriais rengia Kėdainių krašto muziejus. Šiemet festivalis vėl stebins žiūrovus pasirodymų gausa ir įvairove, tradiciškai festivalis bus tarptautinis su atiduota duokle ir kultūrai, ir istorijai.
Festivalis „Radviliada 2023“ prasidės rugsėjo 8 d., penktadienį, 15.30 val. Daugiakultūriame centre – prof. Raimondos Ragauskienės, prof. Aivo Ragausko bei prof. Deimanto Karvelio diskusija „Knygai nobažnystės krikščioniškos“ – 370. Ar Kėdainiai buvo lietuviškojo kultūrinio Radvilų modelio centras?“.
Po diskusijos, 17.30 val. festivalis persikels į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią, kur išvysite Giovanni Battista Pergolesi (1710–1736) teatralizuotą baroko operą „Livjeta ir Trakolas“, kurią atliks Lietuvos ir Latvijos jaunieji atlikėjai.
Anksčiau tokie komiški spektakliai būdavo rodomi didžiųjų operų pertraukų metu, bet šįsyk, priešingai nuo 18 a. tradicijos, rimtosios operos ištraukos įrėmins intermediją. Žiūrovams bus pateikta jausminga ir žaisminga operų scenų dėlionė. Nūdienos atlikėjų užduotis — bandyti atkurti baroko operą, tačiau tuo pačiu neišvengiamai kurti ją iš naujo.
Nuo senųjų amatų iki džiazo baroko
Rugsėjo 9 d., šeštadienį, nuo 10 val. iki 16 val. kėdainiečiai ir miesto svečiai laukiami Arnetų namo kieme, kur amatininkų klubas „Dvaro amatai“ (Vilnius) ir Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro amatininkai supažindins festivalio dalyvius su senaisiais amatais. Ateikite, pamatykite, išbandykite!
Muzikos mylėtojai tądien, 11 val. kviečiami į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią, kur Kėdainių, Biržų V. Jakubėno muzikos mokyklos bei Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos atstovai atliks literatūrinę-muzikinę kompoziciją pagal XVII a. kompozitorių muziką ir „Knygos nobažnystės krikščioniškos“ (1653) tekstus „Ant herbo kunigaikščio jo Mylistos“.
12.30 val. evangelikų reformatų bažnyčioje kviečiame klausytis Jānio Rubiko (Latvija) kvarteto koncerto „Jazzbaroque“.
Bus proga išgirsti, kaip baroko epochos muzika skamba kartu su papildomomis improvizacijomis ir ritmo spalvomis, nes būtent tokį būdą ir pasirinko šios programos atlikėjai. Jie pasiruošę interpretuoti „populiarų“ baroko repertuarą, panaudodami labiau atvirą ir žaismingą požiūrį.
Festivalį užbaigs dar dvi įdomybės
Rugsėjo 10 d., sekmadienį, 14 val. Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje muzikinio projekto „Magnetinis Bachas“ (Latvija / Šveicarija) koncertas „Unexpected“. Ši programa fokusuojasi į šiuolaikinę solinę vokalinę bei instrumentinę muziką iš Šveicarijos ir Latvijos. Kaip malonus papildymas šiuolaikinei muzikai, skamba Johano Sebastiano Bacho ir John Cage kūriniai. Programoje kaitaliojasi muzikinės kompozicijos ir elektroninės – akustinės improvizacijos.
18.00 val. šių metų „Radviliados“ festivalį uždarysime evangelikų reformatų bažnyčioje muzikiniu spektakliu „Šv. Genezijaus trupės sugrįžimas“. Dalyvaus ansamblis „Camerata dei Folli“ (Lietuva/Latvija/Ispanija/Meksika). Spektaklio režisierius – jau daugeliui puikiai pažįstamas Adrian Schvarzstein (Argentina/Ispanija).
(David Dawson nuotr.)
Tikimasi, kad muziką, šokį ir aktorystės meną apjungianti programa vėl sukels žiūrovų ovacijų bangas.
Visi festivalio „Radviliada 2023“ renginiai yra nemokami!
Festivalio rengėjas – Kėdainių krašto muziejus.
Festivalį finansuoja – Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybė.
Festivalio partneriai – Kėdainių muzikos mokykla, Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykla, Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazija, Anykščių rajono savivaldybės administracijos Svėdasų seniūnija.
Renginių metu bus filmuojama ir fotografuojama, vaizdo medžiaga talpinama internete.
Parengta pagal organizatorių inf.