Jau šį penktadienį į posėdį susirinksianti Kėdainių rajono savivaldybės taryba pradės naują politinių batalijų sezoną. O jų tikrai netrūks, nes artėja Seimo rinkimai, tad rajono valdantieji turės nuspręsti kokį kandidatą – politikos naujoką, o gal senbuvį palaikyti. Yra ką veikti ir vietiniame lygmenyje, nes gausiai pažadus prieš rinkimus žarstę valdantieji rinkėjams privalės įrodyti, jog nėra tik apgailėtini melagiai. Laikas parodys, ar tai jiems pavyks.


Pirmasis darbas – pasididinti atlyginimus

Klestintis Kėdainių rajonas, nemokamas visuomeninis transportas vaikams bei senoliams, medicinos įstaigos – be eilių, mokiniams – nemokami būreliai ir rateliai. Su tokia vizija, žadėdami šviesią ateitį, į rinkimus traukė dabartiniai valdantieji.

„Duonos ir žaidimų“, – šaukia plebėjai. „Duosime jums tų žaidimų, kad suprastumėte, koks mums svarbus „paprastas žmogus“, – atsiliepia vietos patricijai. Žaidimams pinigų tikrai nepagailėta. Tačiau kaip bus su duona, kurios tikisi gauti žmonės? Kaip bus su rinkimų pažadais, kuriuos privalu vykdyti?

Ką iki šiol pavyko jiems įgyvendinti, reikšmingo ir pastebimo nuveikti savo rinkėjų labui? Tiesą sakant, esminių permainų kol kas nematyti. Gal per mažai laiko praėjo, tiek jau to, palauksime.

Tačiau verta paminėti kitas, nemažiau svarbias permainas. Tai valdančiaisiais tapusių veikėjų noras užsitikrinti sotesnį gyvenimą.

Vienas pirmųjų naujosios kadencijos savivaldybės tarybos sprendimų buvo padidinti atlyginimus rajono savivaldybės vadovams. Jau ne kartą rašėme, jog „valdiškų“ pinigų atseikėta taip gausiai, kad net dabartinio administracijos direktoriaus pavaduotojai uždirba daugiau nei kadenciją baigęs administracijos vadovas.


Merui – didelis ir galingas automobilis

Savivaldybės biudžeto, visų mokesčių mokėtojų pinigų nepagailėta ir naujojo mero Valentino Tamulio komandai. Jo patarėjams, padėjėjams, tarybos sekretorei. Tai – politinio pasitikėjimo postai, žmones į šiuos postus renkasi ir komandą formuoja asmeniškai meras arba už jį tai daro valdantieji.

Kitaip sakant, surenkama „savų, lojalių ir politiškai patikimų“ žmonių komanda, kurią galima pamaloninti dar didesniais atlyginimais, nei buvo iki šiol.

„Valdiškų“ pinigų sau bei savo (pa)tarnautojams tikriausiai negaila? Be dėmesio nepaliktas ir rajono meras, kuriam savivaldybės administracija parūpino naują ir galingą automobilį. Nes „senasis“ elektromobilis, kuriuo naudojosi pirmtakas, pasirodė esantis per mažas, tikriausiai savo išvaizda nepakeliantis jame sėdinčio asmens prestižo.

Tad reikia didelio, naujo ir galingo, kad visi žinotų, kokio kalibro ponas juo važiuoja…

Pinigai taškomi gresiant ekonominiam sunkmečiui

Pinigų nepagailėta ir miesto šventei. Ji kainavo du kartus daugiau nei vykusi pernai. Bendra šventinių renginių sąmata siekia beveik 100 tūkst. eurų, kai pernai vykusi šventė atsiėjo 49 tūkst. 400 eurų.


„Duonos ir žaidimų“, – šaukia plebėjai. „Duosime jums tų žaidimų, kad suprastumėte, koks mums svarbus „paprastas žmogus“, – atsiliepia vietos patricijai.

Žaidimams pinigų tikrai nepagailėta. Tačiau kaip bus su duona, kurios tikisi gauti žmonės? Kaip bus su rinkimų pažadais, kuriuos privalu vykdyti?

O šis klausimas, sprendimą vis atidėliojant ateičiai, gali pasirodyti kur kas keblesnis, nei manyta iki šiol. Lėtėjant ekonomikai, ekspertai vis garsiau kalba apie gresiantį sąstingį. Jo pasekmes numatyti nėra sunku, nes šalis jau yra išgyvenusi krizę, verslininkai puikiai pamena, kaip pasaulio ir tuo pat Lietuvos ekonomiką paveikė 2008-ųjų finansinė apokalipsė. Tačiau apie ateitį, regis, negalvojama, tokioje situacijoje saviškių gerovei negailima mokesčių mokėtojų pinigų, jie taškomi ir miesto šventei.

„Kėdbuso“ dilema: būti ar nebūti

Darbą vėl pradėsiančios savivaldybės tarybos laukia nemažai iššūkių. Vienas jų – nenumaldomai artėjantis keleivių pervežimo rajone konkursas, kuriame dalyvauti jau pažadėjo Kauno bendrovė „Kautra“.

Politikams teks pagalvoti, ką daryti su stringančiais darbais, apie kuriuos mėgstama kartkartėmis pasiguosti metant akmenį į „buvusiųjų“ daržą. Šioje situacijoje būtini greiti sprendimai, o esamų ar tik menamų kaltininkų paieškos lieka tik jokios naudos neduodančiomis intrigomis.

Tad politikams teks apsispręsti – kokius kriterijus taikyti šiam konkursui, suteikti šansą jį laimėti pačios savivaldybės valdomai bendrovei „Kėdbusas“ ar į keleivių vežimo rinką įsileisti privatų verslą.

Ir kaip padaryti, jog vaikai ir senoliai rajone galėtų keliauti nemokamai, juk toks buvo mero rinkiminis pažadas.

Teks spręsti ir nykstančių kaimų mokyklų likimą, kurias jų visiškai uždaryti, kurioms dar palikti šansą. Sutikime, sprendimas tikrai nelengvas, jį priimant reikės ne tik politinės drąsos, bet ir sugebėjimo pagalvoti apie vaikus – kokį jie išsilavinimą įgis bei kokios perspektyvos jų laukia. Juk kartais reikalinga skausminga chirurginė intervencija tam, kad ateityje būtų išvengta kur kas rimtesnių pasekmių.


Ar išlaikys vienybės testą?

Politikams teks pagalvoti, ką daryti su stringančiais darbais, apie kuriuos mėgstama kartkartėmis pasiguosti metant akmenį į „buvusiųjų“ daržą. Šioje situacijoje būtini greiti sprendimai, o esamų ar tik menamų kaltininkų paieškos lieka tik jokios naudos neduodančiomis intrigomis.

Savivaldybės tarybai teks grįžti ir prie kur kas žemiškesnių reikalų. Pavyzdžiui, apsispręsti – leisti sporto rungtynių metu Kėdainių arenoje prekiauti alumi, ar ne ? Atšaukti savo sprendimą uždrausti cirkus su laukiniais žvėrimis, kaip to reikalauja Vyriausybės atstovas, ar kovoti už savo poziciją?

Belieka tikėtis, jog šios politinės batalijos nesuskaldys valdančiosios daugumos vienybės. Nes, priešingu atveju, griuvus koalicijai, rajonas gali likti be nemokamo transporto vaikams ir senjorams, be nemokamo popamokinio ugdymo ir su ilgomis ligonių eilėmis gydymo įstaigose…