Nesinori vėl būti uždarytiems

,,Tol, kol einate, nesvarbu, kaip lėtai einate“ (Konfucijus) – šiuos žodžius radau vienoje knygoje apie sveiką gyvenimą. Ir iš tiesų, svarbu eiti, žingsnis po žingsnio. Tegul ir labai lėtai. Taip mes, senjorai, mokomės užsienio kalbų, taip mes apskritai gyvename. Bet ne visada esame tokie sulėtėję. Pirmasis šį rudenį Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto (TAU) renginys – naujų mokslo metų atidarymas – parodė, kad senjorai gali ne tik eiti, bet ir šokti. Skambant nuotaikingoms Vlado Dauginčio ir Elvyros Nickienės dainoms, moterys (o jų TAU absoliuti dauguma) leidosi trypti, linksmintis.

Praėjusius metus baigėme sėdėdami namuose prie kompiuterių ir klausydami vienos kitos paskaitos arba netgi gyvai dalyvaudami (bet tik prie savo kompiuterių), pavyzdžiui, anglų kalbos paskaitose. Kaip sakė šio universiteto rektorė Gražina Jedemskienė, taip netgi vienos klausytojos gimimo dieną atšvęsdami, netgi nuotoliniu būdu vyno taurę pakeldami. Nors koronavirusas labiau siautėja, negu pavasarį, taip nesinori vėl būti uždarytiems namuose, nors nieko nežinai…

Ir iš tiesų, svarbu eiti, žingsnis po žingsnio. Tegul ir labai lėtai. Taip mes, senjorai, mokomės užsienio kalbų, taip mes apskritai gyvename. Bet ne visada esame tokie sulėtėję.

Jei tektų dirbti nuotoliniu būdu

Pasikeitimų bus. Kelerius metus mes mokėmės Profesinio rengimo centre, bet šiemet mokslo metų pradžios šventė vyko buvusioje kolegijoje (kur dar anksčiau mes irgi turėjome buveinę), čia dabar įsikūręs kultūros centras. Reikia laikytis atstumų, o mūsų buvo nemažai: pirmą dieną susirinko 82 TAU studentai, 8 jų – pirmą kartą. Taigi jei auditorija bus didesnė, teks glaustis kultūros centre, o įprastai užsiėmimai vyks Profesinio rengimo centre, bet jau vėlesnėmis valandomis, negu būdavo anksčiau, mat nenorima susitikti su Profesinės mokyklos moksleiviais, kai siaučia ligos.

Beje, jeigu jau vėl tektų dirbti nuotoliniu būdu, jau dabar kuriama svetainė, kad į ją būtų galima įkelti mokomąją medžiagą ir galima būtų bendrauti betarpiškai. G. Jedemskienė taip pat sakė, kad TAU iš Vyriausybės dėl COVID‘o gavo finansinę paramą, todėl bus galima nusipirkti ne tik kaukių, dezinfekcinio skysčio, bet ir kompiuterį mokslo reikmėms.
Ir kelių lygių kalbų mokymas, ir bendros paskaitos

Dažnas TAU lankytojas sako, kad jiems labai svarbus tarpusavio bendravimas.
(TAU studento Algio Bareikos nuotraukos)

Senasis Kėdainių TAU kaip savarankiška įstaiga pradeda tik antrus mokslo metus, tačiau veikia jau tryliktus, todėl ir Senasis. Rektorė G. Jedemskienė pasidžiaugė, kad ir vėl laimėti projektai, todėl bus už ką sumokėti lektoriams, kurie atvyksta net iš Vilniaus, taip pat ir kitoms reikmėms. Vėl bus dviejų lygių anglų kalbos, vieno lygio vokiečių ir prancūzų kalbų mokymai. Veiks siuvimo kursai, vokalinio ansamblio, linijinių šokių studijos. Jau kitą savaitę rinksimės į pirmą bendrą paskaitą, kurioje tradiciškai pasakosime apie savo vasaros išvykas. Reikia manyti, kad senjorams pakeliauti vasarą po užsienį (nebent Latviją) buvo keblu, todėl daugiausia, tikimės, kalbėsime apie savo keliones po Lietuvą. Spalį pagaliau išvyksime (reikia labai tikėtis) į dar pavasarį planuotą kelionę po Anykščių kraštą bei susitiksime su knygų apie rašytojus bei kitos literatūros autore kauniete Aldona Ruseckaite, klausysime mūsiškio istoriko Povilo Jurevičiaus paskaitos apie tarpukario Lietuvos prezidentus. Lapkritį laukia protmūšis apie Lietuvos bendruomenes bei jau seniai žadėta Lidijos Laurinčiukienės paskaita-praktikumas (jos planuojamos net dvi). Na, o gruodis skirtas artėjančioms šventėms: tai šventinių dekoracijų gaminimas ir tradicinė advento popietė.

Šventėje – ir sirų šeima

Bendradarbiaujant su Visuomenės sveikatos centru galbūt bus ir mankštos bei baseino lankymas. TAU bendradarbiauja ir su Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fondu, kuris rūpinasi senjorų bendravimu ,,Sidabrine linija“. Beje, šio fondo projektų vadovė Dileta Kėrienė sakė, kad Kėdainiuose yra apie 30 savanorių, kurie padeda ,,Sidabrinei linijai“. ,,Mes kartu su jūsų universitetu įgyvendinam Kėdainių vietos plėtros strategijos projektą ir pagal šią strategiją turime padėti pabėgėliams integruotis į visuomenę“, – kalbėjo D. Kėrienė. Į TAU naujų mokslo metų šventę buvo pakviesta ir Akademijoje gyvenanti, du mažamečius vaikus auginanti pabėgėlių iš Sirijos Mohammado Almogdado šeima. Jauni žmonės, kaip sakė pats Mohammadas, buvo sužavėti mūsų senjorais, jų energija, entuziazmu, sakė, įdomu stebėti, kaip žmonės čia pradeda naują gyvenimą. Tai esanti labai gera idėja. Mohammadas kalba angliškai ir jau kiek pramokęs lietuviškai, todėl gal dar pabendrausime kartu per anglų kalbos paskaitas. Beje, jis Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro jaunesnysis mokslo darbuotojas, doktorantas. Žmona kol kas ieško darbo ir nori išmokti lietuviškai.

Pabėgėliai iš Sirijos žavėjosi mūsų senjorų veikla.

Kad susikalbėtų su anūkais

G. Jedemskienė sakė, kad mūsų TAU bendradarbiauja ir su Estija bei Latvija, pagal bendrą projektą bus kuriama specialiai senjorams metodinė medžiaga trimis temomis: teisinis senjorų švietimas, genealoginio medžio kūrimas ir skaitmeninis raštingumas. Mūsų TAU palaiko glaudžius ryšius ir su Lietuvos trečiojo amžiaus universitetų asociacija.

O kokie pirmieji TAU
klausytojų įspūdžiai?

Buvusi medikė Vida Nemunavičienė: Atėjau čia pirmą kartą, pati sugalvojau, niekas nekvietė, nes namuose neturiu ką veikti. Norėčiau paskaitų, o ką dar lankysiu, nuspręsiu vėliau.

Buvusi vaistininkė Milda: Lankau trečius metus. Tikiuosi kelionių. Ir išmokti anglų kalbą. Pernai jau lankiau jos paskaitas. Laiko tikrai nėra daug, bet įdomu viską žinot. Po intensyvaus kažkada buvusio darbo noriu įdomiau gyvent.

Buvusi bibliotekininkė Danguolė Lukošienė: Neseniai gyvenu Kėdainiuose, anksčiau gyvenau Kauno rajone, sakau, kad esu užkietėjusi kaunietė, bet, pardavusi sodybą, pasukau ne į Kauną, o į Kėdainius. Čia daug pagyvenusių žmonių organizacijų, atėjusi čia pernai, buvau nustebinta, kokios įdomios paskaitos, galima patobulinti ir anglų kalbą. Anūkai atvažiavo iš Škotijos, jau susikalbu, o jie šeimoje kalba angliškai, mat žentas alžyrietis. Dabar irgi planuoju lankyti anglų kalbą.

Zita ZOKAITYTĖ, Senojo Kėdainių
trečiojo amžiaus universiteto klausytoja

Panašios naujienos