Gegužės 2 d., Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyko tradiciniai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojami Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimai 2023 m. Už sunkų ir pasiaukojantį darbą bei nuopelnus sveikatos apsaugos sistemai, ministras Arūnas Dulkys garbės ženklus įteikė 25 šalies gydytojams, 21 slaugytojai ir 16 sveikatos apsaugos darbuotojų.

Pasveikino kolegos ir pacientai

Tarp garbingą apdovanojimą gavusiųjų – ir VšĮ Kėdainių PSPC pediatrijos skyriaus šeimos gydytoja Viltara Dūdienė. Įspūdingoje šventėje, skirtoje pagerbti nusipelniusiems Lietuvos medikams, Viltara Dūdienė dalyvavo kartu su įstaigos direktore Joana Kleiviene.

Grįžusią su apdovanojimu, šeimos gydytoją pasveikino VšĮ Kėdainių PSPC l. e. pediatrijos skyriaus vedėjos pareigas Jūratė Judickienė, pediatrijos skyriaus kolegės bei pacientai. Šiltus sveikinimo žodžius bei gėlių puokštę gydytojai skyrė savivaldybės tarybos narė Sandra Barzdienė savo feisbuko paskyroje parašiusi: ,,Šėtoje užaugo tiek daug talentų! Vienas jų – buvusi vyro, o dabar mūsų brangiausio turto Domanto, šeimos gydytoja Viltara Dūdienė, kuri pašventė savo gyvenimą saugoti ir gelbėti gyvybes. Dar smagiau, kai sunkus darbas įvertinamas”. 

Kėdainių PSPC direktorė Joana Kleivienė, pati dalyvavusi šventėje, teigė: ,,Tai buvo nuostabus jausmas, džiaugsmas ir laimė visai pirminės sveikatos priežiūros centro bendruomenei. Viltara Dūdienė  yra ypatinga gydytoja. Ji labai nuostabus žmogus – labai jautrus, atviras tiek sau, tiek kolegoms, tiek pacientams. Džiugi nuotaika jaučiama ir mūsų įstaigoje, nes iš tikrųjų džiaugiamės ir švenčiame visi. Toks garbingas apdovanojimas į mūsų įstaigą atkeliauja trečią kartą. 2013 metais taip pat ,,Nusipelniusio gydytojo“ vardą pelnė vaikų ligų gydytoja Jūratė Judickienė, o ,,Nusipelniusio administratoriaus“ vardą – buvusi Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė“.

Traukė geri pavyzdžiai

Garbingą apdovanojimą pelniusi šeimos gydytoja Viltara Dūdienė, paklausta, ką jai reiškia šis įvertinimas, atsakė: ,,Labai daug. Pirmiausia, tai yra labai garbingas ir įpareigojantis apdovanojimas. Esu labai dėkinga už tai, kad taip aukštai ir garbingai įvertino mano veiklą“.

Paprašyta prisiminti laikmetį, lėmusį pasirinkimą būti gydytoja, V. Dūdienė pasakojo, jog yra kilusi iš Šėtos, ten baigė vidurinę mokyklą. ,,Dar vyresnėse klasėse, besimokant mokymo programoje ,,Žmogus“, pradėjus mokytis apie žmogaus kūno sandarą, gimė pirmosios mintys, kad reikėtų ir man studijuoti mediciną. O dar vienas postūmis buvo tas, kad vaikystėje teko nemažai susidurti su gydytojais. Mane visą laiką lydėjo labai nuostabūs gydytojai ir aš galvojau, kad reiktų lygiuotis į juos, nes tai buvo geri pavyzdžiai“, – apie profesijos pasirinkimą kalbėjo ji.

Sugrįžo į gimtąjį kraštą

Baigusi tuometinę Šėtos vidurinę mokyklą, pasirinko studijuoti mediciną dabartiniame LSMU, kur įgijo vaikų ligų gydytojo kvalifikaciją. Studijas tęsė šeimos medicinos rezidentūroje ir 2002 metais jas sėkmingai baigė.

1996 metais pradėjo darbą tuometinės Kėdainių centrinės ligoninės vaikų poliklinikoje. Po sveikatos priežiūros įstaigų reorganizacijos 1997 metais, dirba VšĮ Kėdainių PSPC BPG pediatrijos skyriuje.

Neslėpė, jog buvo svarsčiusi ,,pabėgti“ į kitą miestą, gal kokį mažesnį, buvo minčių apie Druskininkus. Bet tuo metu, kai Viltara baigė studijas, Druskininkuose buvo sudėtinga situacija medicinos įstaigose, todėl nusprendė, kad vis dėlto reikia grįžti į savo kraštą. Ir tuo apsisprendimu niekada nesuabejojo. ,,Šiais metais, rugpjūčio 1 d. jau bus 27-eri profesinės veiklos stažo metai.

Kodėl pasirinkusi šeimos medicinos rezidentūrą? ,,Gal dėl to, kad žmogų visą gyvenimą – nuo  gimimo iki pat senatvės – lydi šeimos gydytojas. Tuomet geriau žinai jo bėdas ir ligas, gal ir padėti tada gali daugiau, kai praktiškai jį pažįsti visą gyvenimą.

Ir šiandien gydytojos pacientai – mama, tėtis ir jų vaikai. Būna, kad ir močiutės ateina su savo anūkais.  

Neramina sveikatos problemos

Jus, kaip šeimos gydytoją kokios sveikatos problemos labiausiai skaudina, jaudina? – teiraujuosi šeimos gydytojos.

,,Daugėja tokių sveikatos sutrikimų, kaip regėjimo, laikysenos, vaikų nutukimo, hipodinamijos labai daug atvejų, netinkamos mitybos įpročių daug. Dabartiniai mados reikalai – elektroninės cigaretės irgi sveikatai nėra draugiški“, –  vardijo Viltara Dūdienė.

Ar keičiasi tėvų požiūris į vaikų sveikatą?

Keičiasi. Ženkliai atsakingiau tėveliai renkasi antibiotikus, tikrai atsižvelgia į medikų rekomendacijas, kada vartoti tuos vaistus, kaip vartoti. Keičiasi tikrai į gerąją pusę.

O kaip sprendžiate skiepų klausimus, vakcinaciją?

Šis klausimas labai opus. Tendencija – mažėjančios skiepų apimtys – neramina. Nežinau, kas čia tam turi įtakos, bet yra atsisakančių skiepyti savo vaikus nuo ligų, kurias galima valdyti skiepais. Vieni tėvai atsisako skiepyti vaikus nuo pat gimimo, kiti atsisako skiepyti tik nuo tam tikrų ligų. Bet jų toks pasirinkimas, juk renkasi tėvai, o ne vaikai.

Stengiamės tiek aš, tiek bendrosios praktikos slaugytoja paaiškinti jų naudą, argumentuoti. Vienas kitas išgirsta. Tas mane labiausiai neramina, nes sugrįš ligos, kurias mes buvome seniai pamiršę.

Kuo dažniausiai skundžiasi suaugę, kurie praveria jūsų kabineto duris?

Įvairių yra susirgimų – ir ūmių, ir lėtinių.

Kaip randate kelią į mažojo paciento širdį, juk prakalbinti jį užtrunka, o laiko apžiūrai juk neturite daug?

Receptų turbūt neturiu. Net nežinau kaip, bet kažkaip pavyksta. Nes vaikai yra labai  nuoširdūs, jie pasako tą, ką galvoja, jie nemeluoja, jie be paslapčių, be kaukių, kurias nešiojamės mes, suaugę, dėl to jie yra patys nuostabiausi. ,,Prakalbinti“ naujagimius, kūdikius kažkaip pavyksta savaime, jis vis tiek savo kalba kažkaip pasako. Turbūt priklauso nuo situacijos, negalima taip apibendrinti, ką lengviau gydyti – vaikus, ar suaugusius.

Jūsų kabinete gėlėms net pritrūkote vazų, koks jausmas būti pasveikintai?

Pacientai kartu su manimi labai džiaugėsi, esu labai sujaudinta, tiek gražių žodžių ir palinkėjimų išgirdau. Linkėjo man ir stiprybės, ir sveikatos, ir šypsenos.

O ko jūs linkėtumėt, ką atgal siųstumėt – ir kolegoms, ir  savo pacientams?

Visiems siunčiu nuoširdų Ačiū.