Į Lietuvą plūstelėjo kaitra. Oro temperatūra perkopė 30 laipsnių, vietomis pakilo iki 34. Toks karštis alina tiek žmones, tiek gyvūnus. Šis stichinis reiškinys, pasak sinoptikų, užsibus dar ne vieną dieną, tad būtina pasirūpinti savimi, nepamirštant ir savo naminių augintinių ar ūkyje laikomų galvijų.

Pasak veterinarijos specialistų, didelė kaitra, drėgmė ar ypač tvankūs orai pavojingi gyvūnams, nes gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų arba gyvūnas gali nugaišti.

Kad taip nenutiktų, tiek ganyklose ganomi, tiek patalpose laikomi gyvūnai turi turėti galimybę nuolatos atsigerti vandens ir pasislėpti nuo tiesioginių saulės spindulių. Tam puikiai gelbsti medžių paunksnės, pavėsinės, stoginės, o namuose žaliuzės ant langų.

Taip pat galima ant grindų pakloti sudrėkintą rankšluostį arba leisti augintiniui atsivėsinti baseine ar vonioje. Išvedus pasivaikščioti, šunis geriau yra vedžioti per žolę, nes įkaitęs asfaltas gali nudeginti augintinio letenas.

Reikėtų nepamiršti ir akvariumuose laikomų žuvyčių ar kitų augintinių, būtina reguliariai tikrinti temperatūrą, esant poreikiui dažniau keisti vandenį.

Laukuose besiganančius ūkinius gyvūnus per patį vidurdienį patariama parginti į tvartus ar aplaistyti vandeniu. Nedirbti laukuose su arkliais esant dideliam karščiui, o jei tai niekaip neišvengiama – tik ankstyvą rytą ar vėlai vakare, atvėsus.

Karščių metu gyvūnus intensyviai puola kraujasiurbiai vabzdžiai. Yra pasitaikę atvejų, kai vabzdžių antpuoliai baigėsi gyvulių ar galvijų kritimu. Todėl augintojai turėtų pasirūpinti apsaugos priemonėmis, kurių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse.

Kiaulių ir paukščių laikymo patalpose turi veikti pakankamai efektyvios ventiliacijos sistemos bei apie jų gedimus perspėjančios signalizacijos sistemos.

Žinotina, kad sunkiau karštį pakelia vyresni, sergantys bei trumpasnukiai gyvūnai. Niekada nepalikite savo gyvūnų augintinių stovinčiuose, įkaitusiuose automobiliuose, žiemos soduose ar nameliuose ant ratų, nes jų viduje susidariusi aukšta temperatūra gali pražudyti gyvūną.

Nepalikite augintinių saulės prikaitintuose automobiliuose, tai gali juos pražudyti. (Mediakatalogas.lt nuotr.)

Per karščius gyvūnų geriau nepervežinėti

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba rekomenduoja nevežti gyvūnų tomis dienomis, kai prognozuojama aukštesnė kaip 30 °C temperatūra.

Nereikėtų planuoti ilgų kelionių per karščius, jeigu tai neišvengiama – stengtis gyvūnus vežti vėsesniu paros metu (pvz., naktimis).

Trumpais atstumais gyvulius vežti į skerdyklas reikėtų anksti ryte ar vėliau vakare. Kelionės metu turi būti pakankamas kiekis pakratų, pašarų, daugiau vandens atsargų, gyvūnams reikia ir didesnio ploto, kad jie nebūtų susigrūdę.

Transporto priemonėse turi būti įrengtos temperatūros kontrolės sistemos ir duomenų registravimo įrenginiai, funkcionuoti signalizacijos sistema, įsijungianti ir pranešanti vairuotojui, kai transporto priemonėje temperatūra pasiekia aukščiausią ar žemiausią ribą.

Kaip atpažinti perkaitimą?

Pasak veterinarijos specialistų, perkaitę gyvūnai tampa apatiški arba labai neramūs, padidėja jų kvėpavimo dažnis, gali sutrikti jų koordinacija, atsirasti seilėtekis, sunkiais atvejais gyvūnas gali netekti sąmonės.

Pastebėjus šiuos ar kitus gyvūnui nebūdingus požymius, būtina kuo skubiau apsaugoti gyvūnus nuo tiesioginių saulės spindulių – atvėsinti, apipilti vandeniu, nuvesti į pavėsį. Jei šios priemonės nepadeda, reikia kviesti veterinarijos gydytoją.

Parengta pagal VMVT inf.