Kėdainių rajono tarybos narys Romualdas Gailiūnas – ne tik įtakingas politikas, bendrovės „Kėdainių vandenys“ technikos direktorius, bet ir ūkininkas. Būtent dėl pastarosios veiklos R. Gailiūnas sulaukė nemalonumų, mat laukuose auginamus rapsus chemikalais purškė neleistinu laiku, kaip tai numato teisės aktai. Dėl tokio neatsakingo ūkininkų elgesio Lietuvoje būta ne vieno atvejo, kai nektarą rinkusios bitės su juo gaudavo ir mirtiną nuodų dozę.


Daugelį metų Kėdainių rajone, Gudžiūnų seniūnijoje, ūkininkaujantis R. Gailiūnas gegužės mėnesio pabaigoje dėl ne nustatytu laiku purškiamų žydinčių rapsų sulaukė Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) dėmesio.

VAT specialistai, atlikę neplaninį augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo veiklos patikrinimą, nustatė, kad Gudžiūnuose ūkininkaujantis įtakingas Kėdainių rajono politikas savo laukuose fungicidu purškė žieminius rapsus nesilaikant reikalavimo šį darbą atlikti nuo 21 iki 4 valandos. Taip pat šis purškimas nebuvo registruotas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS), siekiant apsaugoti dienos metu skraidančias bites.

Šiemet 7 ha plote rapsus auginantis politikas pripažino šią kultūrą auginantis ne vienerius metus, tačiau anksčiau fungicidu jų nepurškęs. Šiemet buvo pirmasis kartas.

Kėdainių rajono tarybos narys, valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ atstovas savo laukuose fungicidu purškė žieminius rapsus nesilaikydamas reikalavimo šį darbą atlikti nuo 21 iki 4 valandos.


„Žinote, sutinku, kad padariau klaidą, bet kadangi šią priemonę naudojau pirmą kartą, visų jos naudojimų niuansų tiesiog nežinojau. Vadybininkas, kuris pardavė šiuos cheminius preparatus, tiesiog neinformavo, kada galima juos naudoti“, – „Kėdainių mugei“ teigė Gudžiūnuose ūkininkaujantis R. Gailiūnas.

Jo teigimu, šis pažeidimas padarytas tiesiog atsitiktinai.

„Būna, vairuoji automobilį, ne iš piktos valios pažeidi kelių eismo taisykles, ir gauni baudą. Taip ir šiuo atveju buvo“, – teigė R. Gailiūnas.

Paklaustas, kokiu paros metu vykdė žydinčių rapsų purškimą, ūkininkas tikino į savo laukus išvažiavęs apie 20 valandą.

„Galima sakyti, kad iki laiko, kai jau galima purkšti, man pritrūko valandos. Pamenu, kad tą pavakarę lijo, po to išlindo saulė, todėl ir nusprendžiau važiuoti į laukus. Tokiu laiku tuose rapsuose nebuvo nei bičių, nei musių, tad ir žala joms nebuvo padaryta“, – tikino ūkininkaujantis politikas, pridūręs, kad dėl jo neteisėtos veiklos Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistai jo atžvilgiu tyrimą pradėjo ne šiaip sau, o gavę skundą.

Kaip ten bebūtų, R. Gailiūnas šiais metais iki gegužės 25 dienos tapo pirmuoju pažeidimą padariusiu ūkininku, kuris auginamas kultūras purškė ne nustatytu laiku.

„Kėdainių mugei” pasiteiravus, kokia žala buvo padaryta dėl neteisėtų R. Gailiūno veiksmų, Valstybinės augalininkystės tarnybos atstovai teigė, kad pagal kompetenciją Augalininkystės tarnyba nėra atsakinga už galimai kažkam padarytos žalos ar jos dydžio nustatymą, o šiuo konkrečiu atveju į ją dėl žalos nustatymo ir nebuvo kreiptasi.

Už šiuos AAP naudojimo reikalavimų pažeidimus AAP naudotojams taikomos Administracinių nusižengimo kodekso (toliau – ANK) 342 straipsnio nuostatos. Padarius pažeidimą pirmą kartą, ANK numatyta bauda nuo 60 iki 120 eurų, padarius pažeidimą antrą kartą – nuo 140 iki 300 eurų.

VAT duomenimis, šiais metais užfiksuoti 9 pranešimai, susiję su žydinčių augalų purškimais ir galimai neigiamu poveikiu bitėms. Kauno regione – 3, Marijampolės – 2, Alytaus, Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio regionuose – po vieną atvejį.

Panašios naujienos