Per karščius daug žmonių laiką leidžia prie vandens telkinių. Specialistai įspėja elgtis apdairiai, kad neįvyktų kokia nelaimė. Per septynis šių metų mėnesius Lietuvoje jau nuskendo 63 žmonės. Daugiausia skenduolių (13) rasta Kauno apskrityje. Dar daugiau asmenų dėl neatsargaus elgesio patiria įvairias traumas, kai kada jų pasekmės lieka visam gyvenimui.

„Dažniausiai nelaimės įvyksta dėl per didelio pasitikėjimo savimi, žmonės pervertina savo galimybes. Kadangi daugiausia skęsta suaugusieji, pagrindinės rekomendacijos – nesimaudyti apsvaigus, sočiai pavalgius, po sunkių darbų ar persikaitinus saulėje, neplaukti per toli nuo kranto. Labai pavojinga šokinėti į vandenį nuo tramplino ar kokių pasvirusių medžių, tiltelių, kitokių atramų, prieš tai neišžvalgius, koks yra gylys, ar nėra ant dugno kokių didesnių akmenų, ar neprimesta kokių daiktų, į kuriuos atsitrenkus galima rimtai susižeisti ar net žūti“, – įspėja ugniagesiai gelbėtojai.

Specialistų teigimu, jei asmenys elgiasi neatsakingai, tai ne tik jūra, srauni upė, bet net ir prie namų esanti kūdra gali pasiglemžti gyvybę, todėl reikia saugoti ne tik save, bet ir pasirūpinti aplinkiniais.

Saugokite vaikus

Skęsta ne vien suaugusieji, bet ir vaikai. Jų jokiu būdu, net ir trumpam negalima palikti be priežiūros, nes jie gali nuskęsti ir visai nedideliame gylyje.

„Vaikai visada turi pasakyti tėvams ar globėjams, kad nori eiti maudytis. Vieniems vaikams būti prie vandens telkinių yra labai nesaugu. Tėveliai turėtų akylai prižiūrėti savo atžalas, uždėti vaikams nuo skendimų gelbstinčias pripučiamas liemenes.

Vaikai, jei nemokate plaukti, nebriskite į vandenį giliau kaip iki krūtinės, būkite atsargūs ant pripučiamų čiužinių, nes jie gali apsiversti. Maudydamiesi neišdykaukite, nesistumdykite, netempkite vieni kitų už kojų, nenardinkite į vandenį. Būkite labai atsargūs, nes galite nuskęsti arba ką nors pasitempti ar kitaip susižaloti. Jei yra riboženkliai, kur maudytis saugu, neplaukite už jų ribų. Jei pasidarė šalta, išlipkite į krantą.

Negalima į vandenį mėtyti aštrių daiktų, pavyzdžiui, stiklinių butelių duženų ar medžio šakų, nes kiti žmonės gali į jas susižeisti. Taip pat nereikėtų stovėti ar žaisti ant tiltų, lieptelių, stačių skardžių, nuo kurių galite nejučia nukristi į vandenį“,– svarbiais patarimais dalijasi visuomenės sveikatos specialistai.

Ištikus nelaimei vandenyje, pamačius skęstantį žmogų, nedelsiant reikia skambinti tel.112, o tada ieškoti būdų, kaip padėti. Galima paduoti ilgesnę medžio šaką ar numesti užsuktą plastikinį butelį ar kokį kitą neskęstantį daiktą, kad jis atstotų plūdurą ir leistų žmogui išsilaikyti ant vandens.

Svarbu žinoti, jog skendimo atveju kiekviena akimirka yra labai svarbi. Jei patys negalite padėti skęstančiam žmogui, kvieskite į pagalbą aplinkinius.