Beveik kiekvienas, projektuojantis namą, turi pagalvoti apie vietą savo automobiliui. Nors šis sprendimas dažnai priklausys nuo turimų transporto priemonių skaičiaus ir finansinės padėties, yra daugybė kitų argumentų, kurie gali padėti apsispręsti, ar verta statyti garažą savo automobiliams, ar užteks specialiai pastatytos stoginės automobiliams. Todėl prieš priimant sprendimą rekomenduojama susipažinti su reikalavimais ir bendra praktika, kad būtų priimtas tinkamiausias sprendimas.

Kokį sprendimą geriausia priimti savo patogumui?

Atsižvelgiant į tai, kad praktiškai automobilius galima statyti tiesiai kieme, atsakymas į klausimą, ką pasirinkti, dažniausiai priklauso nuo individualių gyventojų poreikių. Ir nors tinkamai suprojektuota stoginė gali būti puiki alternatyva garažui, pagrindiniai garažo privalumai išryškėja, o kartais net būtini žiemos mėnesiais. Garažas ne tik taupo šaltuoju metų laiku lengvai susitepusių automobilių valymą, ypač dažnus ir dar nemalonesnius bandymus užvesti, bet ir suteikia tikrą komfortą, kai iš šiltų namų galime važiuoti tiesiai į šiltą automobilį. Didesni garažai taip pat gali tarnauti kaip retai naudojamų daiktų saugykla bet kuriuo metų laiku, o tinkamai suprojektavus, garaže taip pat galite laikyti tokius daiktus kaip vejapjovės ar kiti ūkio padargai, kuriems dažnai reikia daug papildomos vietos. Nepaisant trūkumų žiemą, šiltuoju metų laiku sunku rasti skirtumą tarp garažų ir stoginių privalumų – pastarieji puikiai apsaugo automobilį nuo saulės, sniego ar kitų kritulių. Visus žiemos ir vasaros namų apyvokos daiktus galima sutalpinti po pastogę, o esant reikalui nesunkiai įkomponuoti nedidelę saugyklą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šalia namo esantis garažo plotas nėra tas pats, kas stoginė automobiliui ir įskaičiuojama į bendrą namo kvadratūrą. Todėl norintys statytis namą iki 80m2, turėtų pagalvoti ir pasverti garažo statybą, kad išvengtų statybos leidimo sąlygų. Preliminariais skaičiavimais, garažo plotas, tinkamas vienam automobiliui statyti, turėtų būti ne mažesnis kaip 18 ㎡, o minimalus plotas dviem automobiliams – ne mažesnis kaip 36 ㎡. Taigi, siekiant maksimaliai išnaudoti laisvą kiemo plotą ir nenorint permokėti už žiemos komfortą, stoginė gali tapti puikia garažo alternatyva ir tarnauti ilgus metus.

Kokie leidimai reikalingi?

Garažo statyba dažniausiai iš karto integruojama į namą, vengiant papildomų įteisinimo priemonių, o susiruošus statyti garažą reikėtų ištirti privalomus jo reikalavimus. Pagal statybos techninėse specifikacijose esančius dokumentus, pastogės priklauso nesudėtingiems statiniams, taip pat yra sugrupuotos pagal plotą. Stoginės, kurių bendras plotas ne didesnis kaip 10 kvadratinių metrų, priskiriamos 1 grupės nesudėtingiems statiniams ir statybą leidžiantis dokumentas reikalingas tik tuo atveju, jei jos statomos atskirai nuo kitų pastatų – jos nėra namo ir sklypo, kuriame jis yra, dalis. Planuojama statyti yra konkrečioje teritorijoje. Į tokių teritorijų sąrašą įtraukta Kuršių nerija, upė ar bet kuri jos dalis, Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorija (jei ji nėra pastatyta sodyboje), magistralinio dujotiekio teritorijos kategorijos teritorija ir kultūros paveldo saugoma teritorija. Stoginei taip pat nereikia statybos projekto – jei bus poreikis, jis bus parengtas tik paties statytojo pageidavimu. Tačiau, jei nuspręsite įrengti stoginę automobiliams prie kito pastato ir planuojamus statybos darbus galima priskirti to pastato atstatymui, t.y. bus pertvarkyta esamo pastato struktūra arba pasikeis jo išoriniai matmenys. Tokiu atveju Jūs taip pat turite parengti pastato atstatymo projektą. Tokiu atveju statinį atstatyti galite tik gavę leidimą ir atlikę numatytus darbus, galite pateikti jo deklaraciją įprasta tvarka. Kai kuriais atvejais žmonės svarsto statyti pastogę bendrame sklype šalia kotedžo ar keliems gyventojams priklausančio namo.

Užs. Nr. 180