Nuo šių metų sausio 6 dienos visi Dotnuvos pagrindinės mokyklos ir Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“ priešmokyklinukai pietauja nemokamai. Šios dvi krašto ugdymo įstaigos pirmosios mūsų rajone pradėjo dalyvavimą pilotiniame projekte.


Abiejų mokyklų vadovai sako, kad nors laukia išbandymai, tačiau jie patenkinti naujove, nes dabar be išimčių pietauja visi priešmokyklinukai.

Išreiškė pageidavimą

Praėjusių metų pabaigoje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išleido įsakymą, kad bendrojo ugdymo mokyklose būtų organizuojamas priešmokyklinukų nemokamas maitinimas taikant savitarnos arba vadinamojo švediško stalo principą.

Naujoji tvarka įsigaliojo nuo 2020 metų sausio 2-osios. Naujovę išbando tik tos ugdymo įstaigos, kurios pačios išreiškė pageidavimą dalyvauti projekte.

Dalyvauja dvi įstaigos

Iškart po moksleivių žiemos atostogų, antrąjį šių mokslo metų pusmetį, naujo modelio maitinimo procesą mūsų rajone kol kas taiko tik Dotnuvos pagrindinė mokykla ir Vilainių mokykla-darželis „Obelėlė“. Čia visi priešmokyklinukai, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna nemokamus pietus.

Kadangi nuo naujųjų metų visos likusios krašto mokyklos nepanoro išbandyti naujovės, jų priešmokyklinukai ir pirmokai nemokamai pietaus tik nuo rugsėjo 1 dienos.

Naujo modelio maitinimo procesą mūsų rajone kol kas taiko tik Dotnuvos pagrindinė mokykla ir Vilainių mokykla-darželis „Obelėlė“. Čia visi priešmokyklinukai, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna nemokamus pietus.

Už jų pietus mokės Kėdainių rajono savivaldybė, kuriai nemokamam maitinimui lėšas skirs valstybė.

Pietus gauna visi

Dotnuvos pagrindinės mokyklos direktorius Rimantas Urbonavičius džiaugiasi, kad pagaliau visi mokyklos priešmokyklinukai pietauja nemokamai.

Čia pirmąją savaitę po žiemos atostogų kasdien prie pietų stalo susėda aštuoni vaikai, kurie maistą renkasi pagal pusiau švedišką modelį. Karštus patiekalus jiems įdeda virėja, o pageidaujamą garnyrą ir jo kiekį bei gėrimą išsirenka patys mokinukai.

Dotnuvos pagrindinės mokyklos direktoriaus R. Urbonavičiaus nuomone, naujasis projektas tikrai pasiteisins, nes jau matoma jo nauda.

„Visada esu už naujoves. Šiuo metu pas mus valgo penkiamečiai ir šešiamečiai. Iki naujųjų metų iš aštuonių trims vaikams pagal šeimos socialinę padėtį priklausė nemokamas maitinimas. Kiti pietumis turėjo pasirūpinti patys. Dabar nemokami pietūs skiriami visiems priešmokyklinukams, todėl pietauja ir tie vaikai, kuriuos globoja kiti šeimos nariai. Anksčiau to nebuvo. Tai – puikus dalykas“, – sakė R. Urbonavičius.


Nebereikia išmesti

Dabar šimtu procentu pavalgo visi mokyklos priešmokyklinukai. Kol vaikai pripras patys apsitarnauti, jiems padeda mokytojos.

Mokyklos direktorius džiaugiasi, kad vaikai skatinami patys rinktis maistą ir porcijų dydžius.

„Anksčiau mokiniams būdavo įdedamas privalomas maisto porcijos kiekis, todėl didžiąją dalį sriubos ir ypač daržovių reikėjo išmesti lauk. Dabar įsideda tik tų salotų, kurias jie valgo. Vaikai gali rinktis vienos ar kelių rūšių salotas, jų kiekį – daugiau, mažiau ar visai nevalgyti. Svarbu, kad jų nebereikia išmesti lauk į kibirą. Juolab kad tą maistą gali suvalgyti kiti mokiniai“, – kalbėjo R. Urbonavičius.

Pradėję pirmi – išlošė

Dotnuvos pagrindinės mokyklos vadovas įsitikinęs, kad naujasis projektas tikrai pasiteisins. Per keletą pirmųjų dienų jis jau mato naudą.

„Mes tikrai išlošėme pradėję pirmieji. Viena, visi priešmokyklinukai valgo, kai kitų mokyklų vaikai nemokamus pietus gaus tik nuo rugsėjo. Antra, tai nemenka finansinė pagalba visoms šeimoms, ypač toms, kurios negalėjo pretenduoti į socialinę paramą. Be to, tai ir draugiškumo, bendruomeniškumo skatinimas – mokytis dalintis su draugu. Imti tiek, kiek suvalgai, nešvaistyti maisto. Mes stengiamės pamaitinti visus savo mokinius. Juk maisto lieka, tai kam jį išmesti. Visus kviečiu suvalgyti bent sriubos“, – pabrėžė R. Urbonavičius.

Kadangi jau matomi pirmieji teigiami pokyčiai mokinių maitinime, nuo rugsėjo 1 dienos dotnuviškiai ketina pereiti prie švediško stalo maitinimo modelio taikymo visa apimtimi visiems mokiniams.


Mokoma įgūdžių

Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“ direktorė Renata Zigmantavičienė taip pat mato naujojo projekto naudą. Ji pritarė kolegai, kad nemokami pietūs yra ir pagalba šeimoms, ir vaikų maisto pasirinkimo įgūdžių mokymas.

Nuo sausio 2-osios čia nemokamus pietus gauna 26 priešmokyklinukai, iš kurių anksčiau nemokamą maitinimą gavo dešimt.

Pasak Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“ direktorės R. Zigmantavičienės, nemokami pietūs – ir pagalba šeimoms, ir vaikų maitinimosi įgūdžių formavimas.

„Obelėlės“ auklėtiniai kol kas maitinasi pagal dalinio švediško stalo principą: renkasi daržoves, salotas, mišraines, garnyrą, duoną, vaisius, nes priešmokyklinukai mokosi įsiklausyti į savo norus ir pasirinkti maistą, jo kiekį palaipsniui. Nėra taip paprasta kiekvienam vaikui iškart mokėti įsidėti maistą į lėkštę, ją nusinešti ir pasidėti ant stalo. Kol kas vaikams padeda ir grupių mokytojos, ir priešmokyklinio ugdymo padėjėjos, ir svetainės darbuotoja, socialinė pedagogė“, – pasakojo R. Zigmantavičienė.

Konsultavo kolegos

Prieš projekto pradžią įstaigos vadovė konsultavosi su kolegomis iš Kauno regiono švietimo įstaigų, kurios jau gerokai seniau mokinių maitinimą vykdo švediško stalo principu.

„Šiuo metu pratinamės prie švediško stalo, o nuo sausio 20 dienos tikimės pereiti prie visiško savitarnos principo. Žinoma, prieš pradėdami jaudinomės, bet žiūrėjome iš tėvų ir vaikų pozicijų: kodėl nepabandžius ir nepalengvinus gyvenimo šeimoms, jeigu valstybė daliai vaikų skiria nemokamus pietus. Juolab kad tai palengvinimas ir šeimoms, ir mažųjų skatinimas išmokti valgyti renkantis maistą patiems savitarnos principu“, – kalbėjo R. Zigmantavičienė.


Negalėjo dalyvauti

„Kėdainių mugės“ duomenimis, šiuo metu mūsų rajone yra 412 priešmokyklinukų ir 441 pirmokas.

Vaikų darželiuose mokosi 298 priešmokyklinukai. Deja, bet pilotiniame projekte ikimokyklinės įstaigos negalėjo dalyvauti.

Pagal naująją tvarką vieno priešmokyklinuko nemokami pietūs kainuoja 1, 60 euro.

2019 metų gruodžio mėnesį nemokamą maitinimą iš viso gavo 1 090 rajono moksleiviai, iš kurių – 110 priešmokyklinukų – ir pirmokų – 116.

Vyksta dviem etapais

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija naująjį maitinimo modelį pradėjo taikyti siekdama kuo ankstesniame amžiuje ugdyti vaikų sveikatai palankios mitybos kompetencijas, suteikiančias gebėjimus pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus.

Įvedus naują tvarką teisę į nemokamus pietus įgyja ir globojami vaikai. Visuotinis mokinių nemokamas maitinimas pradėtas teikti dviem etapais.

Pirmajame – nuo 2020 m. sausio 1 d. iki rugpjūčio 31 d., nemokami pietūs skiriami mokiniams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą. Šiuo laikotarpiu savivaldybės dalyvauja savanoriškai. Tokį apsisprendimą išreiškė penkiasdešimt savivaldybių.

Tikimasi, kad šių savivaldybių ir jų mokyklų patirtimi taikant savitarnos – visiško ar dalinio švediško stalo – principą pasinaudos ir likusios savivaldybės.


Nėra privaloma

Antrojo etapo metu nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. nemokami pietūs visose šalies mokyklose bus skiriami priešmokyklinukams ir pirmokams.

Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad mokinių maitinimas yra savarankiškoji savivaldybių funkcija, o savitarnos principui mokyklose įgyvendinti gali prireikti papildomų lėšų (pvz., įrangai įsigyti), nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. organizuoti nemokamą maitinimą priešmokyklinukams ir pirmokams visose mokyklose savitarnos principu nėra privaloma.

Panašios naujienos