Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka šį pavasarį Kėdainių jaunimą pakvietė į kūrybinio rašymo užsiėmimus, kuriuose jaunimas dirbo su žinomu rašytoju Rimantu Kmita. Kūrybinio rašymo dirbtuvėse dalyvių sukurtos istorijos pasiekė krašto ir platesnę bendruomenę per skaitymų renginį ir publikacijas naujienų portale www.muge.eu.

Bibliotekos įgyvendinamą projektą „Kūrybinio rašymo savaitė su rašytoju bibliotekoje“ iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, veiklų įgyvendinimui skyrusi 2 550 eurų. Projekto partneriai: leidykla „Aukso žuvys“, UAB „Kėdainių mugės redakcija“, Kėdainių šviesioji gimnazija, VšĮ „Genas Kėdainiai“.

Projekto dalyviai – Kėdainių miesto ir rajono jaunimas nuo 14 iki 29 m.

Projekto tikslas buvo organizuoti nemokamas, profesionalaus rašytojo vedamas kūrybinio rašymo dirbtuves bibliotekoje ir taip didinti kultūrinių bei edukacinių paslaugų prieinamumą, kokybiškų ir kūrybiškumą skatinančių veiklų pasiūlą jaunimui Kėdainių mieste bei rajone, tenkinti jaunimo saviraiškos ir bendravimo poreikius. Kūrybinių dirbtuvių metu sukurti tekstus ir pasidalyti jais su bendruomene.

Surengti trys edukaciniai Kūrybinio rašymo dirbtuvių užsiėmimai. Jie vyko gegužės 13, 14 ir 15 dienomis nuo 10 iki 15 val. Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje, Vaikų ir jaunimo skyriuje. Rašytojo R. Kmitos parengta užsiėmimų programa kvietė susipažinti su kūrybinio rašymo pagrindais ir per savo tekstus labiau pažinti ir kitomis akimis pamatyti savo miestą, jo istoriją ir tradicijas.

Dirbtuvėse jaunieji kėdainiečiai rinkosi temas, mokėsi dirbti su istorine medžiaga, esančia knygose ir internete, ieškojo asociacijų tarp įvairių objektų: nuotraukų, faktų, vietų. R. Kmita, naudodamas įvairius pavyzdžius (štai kad ir dokumentinį serialą „Paskutinis šokis“ („The Last Dance“) apie krepšinio legendą Maiklą Džordaną), pasakojo apie personažų pasirinkimo ir kūrimo niuansus. Taip pat mokė įvairių pratimų, padedančių iš idėjos išrutulioti istoriją, pavyzdžiui, klausimų grandinės metodo. 15 valandų trukmės užsiėmimuose skirta laiko individualioms konsultacijoms, pasirinktos temos ir idėjos aptarimui. Kokias gi temas pasirinko dirbtuvių dalyviai? Pagrindiniais įkvėpimo šaltiniais tapo kunigaikščiai Radvilos, žydų ir škotų pėdsakai Kėdainiuose, išlikimo dramos karų ir maro metais, Šventybrasčio Barboros legenda, jauno žmogaus išgyvenimai tam tikru istoriniu laikmečiu, taip pat keltos vertybinio pasirinkimo dilemos, jaunų žmonių skaudūs išgyvenimai ir patirtys. Grožinės literatūros pasakojimu nagrinėtos paauglių vienišumo, apleistumo, savižalos temos.

Geriausiais kūrybiniais darbais išrinkti Lauros Savickaitės, Paulinos Šikšniūtės, Martynos Aušvicaitės, Rasuolės Juodžbalytės, Emilijos Izabelės Adomaitytės tekstai. Juos publikavo projekto partneris – naujienų portalas www.muge.eu. Taip pat gerai įvertinti Kamilės Stočkutės, Justo Gomoliausko, Enrikos Dagytės, Rusnės Šarkiūnaitės, Kamitos Korneičiuk kūrybiniai darbai.

Prieš kūrybines dirbtuves, gegužės 10 d. surengta ekskursija senamiestyje „Literatūrinė kelionė Kėdainių raštijos pėdsakais“. Jos metu dalyviai susipažino su Kėdainių raštijos kūrėjais Mikalojumi Daukša, Česlovu Milošu, Steponu Jaugeliu Telega, apsilankė prie dviejų buvusių Kėdainių spaustuvių ir sinagogų. Buvo skaitomos susijusios kūrinių ištraukos.

Gegužės 17 dieną bibliotekos kiemelyje prie Nevėžio upės surengti kūrybinių dirbtuvių metu sukurtų tekstų skaitymai ir geriausių darbų apdovanojimai.

Renginys „Kūrybinio rašymo savaitė su rašytoju bibliotekoje“ organizuotas kartu su leidyklos „Aukso žuvys“ autorių rezidencija, įsikūrusia Akademijoje, Kėdainių rajone. Ką tik autoriams duris atvėrusi rezidencija turi tikslą prisidėti prie tekstų rašymo kultūros puoselėjimo Lietuvoje, padėti rašytojams įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus, priimti kūrėjus iš užsienio. Rezidencijoje bus kviečiami kurti lietuvių ir užsienio rašytojai, iliustruotojai, kritikai ir mokslininkai.

Kūrybinių dirbtuvių projektą tikimasi tęsti. Dalyvių atsiliepimai ir anoniminių anketų atsakymai rodo, kad tokie renginiai jaunimui yra reikalingi, suteikė naujų žinių, padėjo įgyti pasitikėjimo savimi, pagerinti raštingumo įgūdžius. Jauni žmonės pažymėjo daugiau sužinoję apie grožinės literatūros kūrimo principus, išmokę pasirinkti tinkamas raiškos priemones, individualių konsultacijų metu sužinoję apie daromas stiliaus ir rašybos klaidas bei jas ištaisę, praplėtę savo žodyną. Anketose dalyviai netgi pabrėžė, kad pageidautų ilgesnės trukmės dirbtuvių – penkių dienų, įvairesnių temų (fantastikos, jaunimo problematikos, vertybių, visuomenės aktualijų, sporto, laisvos temos), kūrinių nagrinėjimo ir susitikimų su lietuvių rašytojais.

*********

Paulina Šikšniūtė ir Estėja Sinickaitė, LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazijos moksleivės:

Gegužės 13-15 dienomis Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje vyko edukaciniai užsiėmimai „Kūrybinio rašymo savaitė su rašytoju bibliotekoje”. Šis projektas suteikė galimybę mokytis kūrybinio rašymo dirbtuvėse su profesionaliu rašytoju – Rimantu Kmita. Pirmąją dieną domėjomės Kėdainių istorija. Vartėme knygas, naršėme internete. Bandėme iš trijų žodžių sukurti istoriją. Antrąją dieną stengėmės labiau įsigilinti į mūsų sukurtos istorijos personažą. Aprašėme jo charakterį, išvaizdą, išskirtines savybes ir bruožus. Tai suteikė daugiau informacijos apie patį veikėją ir buvo galima paminėti išskirtines personažo savybes bei jas panaudoti tekste. Trečiąją dieną sužinojome, kaip taisyklingai kurti įvykius, gavome daug naudingos informacijos iš rašytojo rodomų skaidrių. Šis projektas leido išbandyti savo jėgas ir padidino kultūrinių bei edukacinių paslaugų prieinamumą jaunimui.

Bibliotekos įgyvendinamą projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba .

Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos.

Projektą finansuoja:

Užs. Nr. 371

Panašios naujienos