Šiandien Lietuvoje minima Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena. Šią mūsų šaliai ypatingą datą aktyviai minės ir Kėdainių rajono gyventojai. Didesnės ir mažesnės bendruomenės rinksis į miesto ir miestelių aikštes, prie piliakalnių, kultūros centrų, net prie vienuolyno arba krepšinio aikštelėje.

Laukia įvairių atrakcijų: kraštiečiai leisis į pėsčiųjų žygį, dalyvaus edukacijose, klausysis koncertų ir patys pins dainų pynę, kurs laužus, gamins troškinį, vaišinsis kareiviška koše, varžysis sportinėse rungtyse, stebės šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės transliaciją, o 21 val. kartu su viso pasaulio lietuviais giedos Tautišką giesmę. Būtinai prisijunkite ir Jūs!

Liepos 6-ąją nepamirškite prie savo namų ar įstaigų išsikelti valstybinę vėliavą, o po to kartu su namiškiais, draugais ar kaimynais susirinkite paminėti mūsų valstybingumo ištakų pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo, kuris, pasak istorikų, įvyko 1253 m. liepos 6 dieną, datą. Nors nacionalinės monarchijos ir nepavyko sukurti, tačiau šio valdovo suformuotas politinis darinys padėjo pamatus Lietuvos valstybingumui.

Mindaugo karūnavimo diena buvo minima ir Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu, tačiau įgyti daugiau reikšmės nespėjo. Vėl švęsti Mindaugo karūnavimo dieną 1989 metais pasiūlė istorikas prof. E. Gudavičius. Lietuvos Respublikos Seimas 1990 metų spalio 25 dieną priimtu įstatymu „Dėl švenčių dienų“ liepos 6-ąją paskelbė valstybės švente, kuri oficialiai minima nuo 1991-ųjų.

Su Mindauginėmis susijusi labai graži ir unikali tradicija – lygiai 21 valandą viso pasaulio lietuviams, nesvarbu kur jie tuo metu būtų, giedoti „Tautišką giesmę“. Ši unikali idėja gimė 2009-aisiais, švenčiant Lietuvos vardo tūkstantmetį. Jachtos „Ambersail“ buriuotojai, plaukę į „Tūkstantmečio odisėją“ aplink pasaulį, pakvietė liepos 6 d. lygiai 21 val. visus lietuvius sugiedoti himną. Ši pasaulį nustebinusi iniciatyva tapo lietuvių tapatybės simboliu visame pasaulyje.

2019 metais Liepos 6-osios šventės pavadinimas buvo papildytas, suteikiant dar vieną intenciją įprasminanti pasaulio lietuvių vienybę. Nuo tada ši diena minima ir kaip Tautiškos giesmės diena.

Švęskime, džiaukimės savo valstybe, jos žmonėmis bei pasiekimais!

Kėdainių mugės“ inf. ir arch. nuotr.

Panašios naujienos