Sekmadienis, 10 lapkričio, 2024
2.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosKėdainių rajonas – tarp mažiausia rizika pasižyminčių savivaldybių

Kėdainių rajonas – tarp mažiausia rizika pasižyminčių savivaldybių

-

Kaip savivaldybių skelbiami viešųjų pirkimų konkursai gali būti susiję su iš verslininkų gaunama parama? Ar tai nėra būdas savotiškai „atsidėkoti“ tam, kad vėliau būtų gautas pelningas užsakymas? Šias rizikas visos šalies savivaldybėse išanalizavus Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitikams paaiškėjo, kad situacija Kėdainių rajone – itin gera. Rajono savivaldybė nepatenka tarp rizikos kategorijai priskirtinus sandorius sudariusių savivaldybių, o dar geresnius įvertinimus gauti sutrukdė taip ir neįvykdyta paramos sutartis.

Parama ir laimėti pirkimai

Viešųjų pirkimų sistema, kurios pamatinis principas – skatinant konkurenciją prekes ar paslaugas įsigyti už palankiausią kainą, neretai linksniuojama korupcinių skandalų kontekste. Laikas nuo laiko šalyje nuskamba atvejai, kai įtariant tam tikros, vienos įmonės protegavimo, pagalba laimint pirkimų konkursą teisėsaugininkai sulaiko vieną ar kitą veikėją.

Neseniai STT atliko analitinės antikorupcinės žvalgybos tyrimą, kuriame analizavo atvejus, kai paramą Lietuvos savivaldybėms teikusios įmonės vėliau laimėjo jų organizuotus viešuosius pirkimus.

Kėdainių rajono savivaldybė rikiuojasi prie mažiausia korupcine rizika pasižyminčiųjų. Rajonui paramą teikusios įmonės yra laimėjusios tik 13 procentų viešųjų pirkimų.

Kitaip tariant, šioje situacijoje galima įžvelgti rafinuotai užslėptos korupcijos apraiškas. Kas galėtų paneigti, jog parama skiriama už tai, kad atsidėkojant rėmėjui jis būtų skelbiamas vieno ar kito konkurso nugalėtoju…

„Atkreiptinas dėmesys, kad net 15 iš 60 savivaldybių, juridiniams asmenims, teikusiems paramą savivaldybėms, teko daugiau nei 50 proc. šių savivaldybių viešųjų pirkimų vertės. Didžiausią dalį viešųjų pirkimų konkursų (pagal vertę) laimėjo paramos teikėjai Marijampolės (87 proc.), Neringos (87 proc.), Kupiškio r. (81 proc.) ir Rietavo (80 proc.) savivaldybių administracijose“, – skelbiama STT tyrimo išvadoje.

Kėdainių rajono savivaldybė rikiuojasi prie mažiausia korupcine rizika pasižyminčiųjų. Rajonui paramą teikusios įmonės yra laimėjusios tik 13 procentų viešųjų pirkimų. Kai šis indeksas kaimyniniame Jonavos rajone siekia 26 proc., o Kauno rajone – 12 proc.

Tuo metu Kauno miestas balansuoja ant ties abejonių keliančia riba – net 47 proc. visų savivaldybės skelbtų viešųjų pirkimų konkursų laimėjo paramą teikę juridiniai asmenys.
Skaidriausiai šios analizės kontekste atrodo Klaipėdos rajono savivaldybė, kurioje paramos teikėjai yra laimėję vos 0,03 proc. pirkimų, Birštonas su 0,1 proc. ir Vilnius su 1 proc. Šis santykis kardinaliai skiriasi nuo Vilniaus rajono, kuriame paramos teikėjai laimėjo didesnę pusę, net 60 proc. pirkimo konkursų.

Paramos teikėjams tik 13 proc. visų pirkimų vertės

„2015–2017 metais nustatyta beveik 200 atvejų, kai juridiniai asmenys laimėjo Lietuvos savivaldybių skelbtus viešuosius pirkimus ir teikė joms paramą. Pastebėta, kad apie 75 proc. tokių atvejų juridinių asmenų darbuotojai buvo susiję giminystės, santuokos ir/ar svainystės ryšiais su savivaldybių administracijų darbuotojais“, – teigiama STT tyrimo išvadose.

Paramos teikėjai 2015–2017 metais Kauno m. savivaldybėje yra laimėję viešųjų pirkimų už 316 mln. Eur, Marijampolės savivaldybėje – už daugiau kaip 17 mln. Eur, Šilutės rajono savivaldybėje – už daugiau kaip 12 mln. Eur.

Kėdainių rajone paramą savivaldybei teikusios įmonės yra laimėjusios pirkimų konkursus, kurių bendra vertė siekia 1,59 mln. eurų. Dėl šios, gana kuklios, sumos savivaldybė yra atsidūrusi antroje sąrašo pusėje ir ženkliai skiriasi nuo jo lyderių.

Pavyzdžiui, kaimyniniame Jonavos rajone bendra paramos teikėjų laimėtų pirkimų suma siekia 4,45 mln. eurų, Kauno rajone – 4,34 mln. eurų.

Per dvejus metus – 50 tūkst. eurų konkursų laimėtojų paramos

Vienoje atlikto tyrimo pozicijų Kėdainių rajonas užima antrąją vietą tarp visų šalies savivaldybių. Tai vertinimas pagal paramos sumą, kurią 2015–2017 metais savivaldybei skyrė viešuosius pirkimus jau laimėjusios įmonės.

STT tyrime nurodoma, kad per dvejus metus Kėdainių rajono savivaldybė iš pirkimų konkursus laimėjusių įmonių gavo 50 tūkst. eurų paramos, o pirmąją vietą šiame sąraše užimantis Marijampolės rajonas – net 63,74 tūkst. eurų.

Dar mažiau paramos iš konkursų laimėtojų už Kėdainius gavo Kauno miestas – 35,5 tūkst. eurų. Kaimyninis Jonavos rajonas – 4,7 tūkst. eurų, o Kauno rajonas – 3,9 tūkst. eurų.

Sutartį pasirašė, bet paramos nesulaukė

Kas ir kokiomis aplinkybėmis savivaldybei suteikė solidžią paramą, kaip tai susiję su laimėtu viešųjų pirkimų konkursu?

Savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis teigė, kad verslininkai buvo pažadėję neatlygintinai atlikti savivaldybės infrastruktūros objektų statybos darbų už 50 tūkst. eurų, tačiau ši parama gauta nebuvo.

„2015–2017 m. laikotarpiu Kėdainių rajono savivaldybėje nustatytas 1 paramos teikėjas, kuris laimėjo savivaldybės skelbtus viešuosius pirkimus. Šis juridinis asmuo savivaldybei suteikė paramos už 50 tūkst. eurų ir laimėjo savivaldybės skelbtų viešųjų pirkimų už 1 mln. 591 tūkst. 48 eurus.

Giminystės, svainystės ryšiai tarp minėto juridinio asmens ir savivaldybės administracijos darbuotojų analizės atlikimo laikotarpiu nebuvo nustatyti“, – „Kėdainių mugei“ teigė STT Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Endružytė.

Toliau aiškinantis mįslingos paramos bei laimėto viešųjų pirkimų konkurso sąsajas paaiškėjo, jog šioje istorijoje figūruoja uždaroji akcinė bendrovė „Verslo bitė“. 2015 metais ši bendrovė iš tiesų laimėjo stadiono rekonstrukcijos darbams atlikti paskelbtą viešųjų pirkimų konkursą, tačiau darbų iki galo taip ir neatliko, o rangos sutartį teko nutraukti.

Pasirodo, jog tais pačiais, 2015 metais, bendrovė „Verslo bitė“ su Kėdainių rajono savivaldybės administracija buvo pasirašiusi paramos sutartį, kuria įsipareigojo suteikti paramą paslaugomis. Verslininkai pažadėjo neatlygintinai atlikti savivaldybės infrastruktūros objektų statybos darbų už 50 tūkst. eurų.

„Situacija susiklostė tokia, kad jokios paramos ši bendrovė taip ir nesuteikė. O laimėjus konkursą stadionas nebuvo tvarkomas taip, kaip mes norėjome, todėl rangos sutartį teko nutraukti. Nagrinėjant šį klausimą apie neįvykdytą paramos sutartį net nebuvo diskutuojama“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis.

Situacija susiklostė tokia, kad jokios paramos bendrovė „Verslo bitė“ taip ir nesuteikė. O laimėjus konkursą stadionas nebuvo tvarkomas taip, kaip mes norėjome, todėl rangos sutartį teko nutraukti. Nagrinėjant šį klausimą apie neįvykdytą paramos sutartį net nebuvo diskutuojama.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis

Šiuo metu bendrovė „Verslo bitė“ veikia kitu pavadinimu – „Revestus“. Jos vadovas Edgaras Kudinovas apie 2015 metais pasirašytą paramos sutartį minėjo nieko pasakyti negalintis, nes tuo metu įmonei vadovavo kitas asmuo.

 

reklama

Taip pat skaitykite