Nuo potvynių kenčiančioms dviem Kėdainių sodininkų bendrijoms rūpesčių turėtų sumažėti. Kėdainių rajono savivaldybė jau paskelbė viešųjų pirkimų konkursą nuo potvynių saugančių pylimų  sutvirtinimui bei paaukštinimui. Sutartį su konkurso laimėtoju tikimasi pasirašyti dar šiais metais, o darbus pradėti – kai leis gamtos sąlygos.

Potvynius lemia ir klimato kaita?

Daugiau, nei 100 tūkst. eurų. Tiek lėšų numatoma skirti gyvenvietėmis virtusių „Užuovėjos“ bei „Justinavos“ sodininkų bendrijų išvadavimui nuo gamtos stichijos sukeliamų rūpesčių.

Jose sodininkaujantys bei nuolatos gyvenantys žmonės jau ne vieną dešimtmetį kenčia nuo potvynių. Problema ypač paaštrėjo pastaraisiais metais, kai dėl  patvinstančio Nevėžio potvynio vanduo užlieja ne tik kelius, bet ir žmonių kiemus.

Pylimas nebesulaiko vandens

„Norint minimalizuoti neigiamas klimato kaitos pasekmes ir išvengti Nevėžio upės potvynio grėsmės, reikia paaukštinti pylimą, esantį sodininkų bendrijoje „Užuovėja“. Sodininkų bendrijoje „Justinava“ reikia įrengti naują pylimą tarp Nevėžio upės ir Ilgosios gatvės bei sutvarkyti polderio pralaidos reguliatorių – atbulinį vožtuvą, kuris šiuo metu yra sugedęs ir neveikiantis“, – rašoma Kėdainių rajono savivaldybės parengtame projekte.

Pagal hidrologų parengtus skaičiavimus, darbai neturėtų būti sudėtingi. Sodininkų bendriją „Užuovėja“ saugantį pylimą tereikėtų 360 metrų ruože paaukštinti 0,19 metro. Po rekonstrukcijos pylimas turėtų tapti ne tik aukštesniu, bet ir tvirtesniu, nes kadaise supiltas gruntas stipriai veikiamas kasmetinių potvynių.

„Planuojamame paaukštinti pylimo ruože turi būti iškasama esama žvyro danga. Jos vietoje iš molio, priemolio bei akmenų turi būti suformuotas paaukštinimas, apdengtas geotekstile ir skalda“, – teigiama projekte.

Naudos vietoje esantį gruntą

„Justinavos“ sodininkų bendrijoje numatomi kur kas rimtesni darbai. Ten planuojama įrengti naują, 290 metrų ilgio ir 1,48 metro aukščio pylimą. Naujasis pylimas bus sujungtas su jau esamu pylimu šalia Ilgosios gatvės.

„Statant naują pylimą ir jį sujungiant su esamu Nevėžio pylimu, darbai bus vykdomi naudojant vietinį gruntą – molį bei priemolį. Taip pat bus naudojama geotekstilė, spraustasienės. Baigus formavimo darbus, pylimas bus apsėtas žole“, – rašoma projekte.

Paskelbus viešųjų pirkimų konkursą, pasiūlymus įmonės gali teikti iki gruodžio 20 dienos. Tą pačią dieną numatomas ir savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos posėdis, kuriame  bus susipažįstama su pateiktais dokumentais.

„Sutartį su konkurso nugalėtoju tikimės pasirašyti dar šiais metais. O darbus rangovas turėtų pradėti, kai tik leis oro sąlygos“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.