Šio mėnesio pabaigoje į posėdį susirinksianti bendrovės „Kėdainių butai“ valdyba spręs, kuris iš dviejų pretendentų taps šios bendrovės direktoriumi. Realiausiu pretendentu vadinamas buvęs ilgametis bendrovės vadovas Remigijus Naujokas, prieš kelis metus jis buvo atleistas iš šių pareigų, vietos savivaldos rinkimuose dalyvavo daugiausia mandatų iškovojusio judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ sąraše. Šio judėjimo ideologe vadinama gera R. Naujoko pažįstama, įtakinga rajono politikė Nijolė Naujokienė. Tačiau rimtu kliuviniu grįžti į direktoriaus postą R. Naujokui gali tapti praeities šešėliai. Audito išvados, kuriose vertintas „Kėdainių butų“ ir tuomečio direktoriaus R. Naujoko darbas – šokiruoja.


Kokį sprendimą priims bendrovės valdyba?

Iš darbo atleistas buvęs direktorius R. Naujokas ir jį pavaduodavęs darbuotojas – tokie pretendentai susigrums konkurse dėl bendrovės „Kėdainių butai“ vadovo posto.

Panašu, kad šią atranką atliksiančiai bendrovės valdybai teks narplioti kuriozišką situaciją – vertinti ne tik kandidatų pasisakymus, bet ir atsižvelgti į pačios savivaldybės atlikto audito išvadas. O jos – į postą grįžti nusprendusiam R. Naujokui – ne itin palankios.

Buvusios veiklos, sukauptos patirties bei kompetencijų vertinimas – vieni pagrindinių kriterijų parenkant bendrovės vadovą. Ar nenutiks taip, jog rinkdamiesi iš dviejų kandidatų „Kėdainių butų“ valdybos nariai turės pasirinkti mažesnę blogybę? O gal šis konkursas bus pratęstas, viliantis pritraukti daugiau kandidatų?


Audito išvadose – šokiruojantys faktai

2016 metų rugpjūtį Kėdainių rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba baigė bendrovės „Kėdainių butai“ veiklos patikrinimą.

Tai įvyko jau po direktoriaus R. Naujoko atleidimo iš pareigų. O jis šiai savivaldybės bendrovei su pertraukomis vadovavo nuo 1989 metų, kai dar nebuvo savivaldybės, o viską valdė vykdomasis komitetas.

Audituotas laikotarpis apima R. Naujoko, kuris vėl siekia grįžti į prarastą postą, vadovavimo periodą. Ką gero, atlikus veiklos patikrinimą, surado savivaldybės auditoriai?

„Bendrovės finansinio stabilumo rodikliai rodo, kad finansų srityje bendrovė nėra saugi, 2015 m. iškilo bankroto grėsmė“, – rašoma išvadose.

Taip pat nurodoma, jog bendrovės valdyba ir direktorius neužtikrino jiems pavestų funkcijų vykdymo. Nėra numatyti veiklos vertinimo kriterijai, nėra parengtos ir patvirtintos veiklos strategijos, neparengti ir nepatvirtinti veiklos metiniai planai, neužsibrėžiami veiklos tikslai, nenumatyti uždaviniai ir priemonės jiems įgyvendinti.


Bendrovė mokėjo už R. Naujoko pensinį draudimą

Auditoriai išsiaiškino, jog didžioji darbo užmokesčio dalis atiteko ne daugiabučius namus ir jų sistemas prižiūrintiems specialistams, bet „Kėdainių butų“ administracijai, net 51 proc. visų darbo užmokesčio sąnaudų.

Įvertinus, kaip atliekami viešieji pirkimai, ar laikomasi teisės aktuose nustatytų procedūrų, konstatuotas visiškas chaosas.

„Bendrovė pirkimus vykdo nesivadovaudama teisės aktų, reglamentuojančių viešųjų pirkimų vykdymą, reikalavimais, neatlieka viešųjų pirkimų planavimo ir apskaitos procedūrų, t.y. nerengia einamiems finansiniams metams viešųjų pirkimų planų, nevykdo tiekėjų apklausos, nėra viešųjų pirkimų registracijos žurnalo, neskelbia ataskaitų apie visus per kalendorinius metus atliktus mažos vertės pirkimus“, – skelbiama audito išvadose, kurias patvirtino Kėdainių rajono savivaldybės taryba.

Nemažai dėmesio skirta ir iš pareigų atleisto „Kėdainių butų“ vadovo R. Naujoko veiklai. Patikrinimo metu nustatyti faktai kelia įvairių minčių.
Paaiškėjo, kad iš bendrovės lėšų buvo mokamos įmokos už būsimą R. Naujoko pensiją privačiam fondui. O tai dokumente traktuojama kaip pasinaudojimas tarnybine padėtimi.

Prieš palikdamas postą – įsigijo tarnybinį automobilį

R. Naujokas iš darbo buvo atleistas 2016 m. balandžio 22 d. Auditas atskleidė, jog atleidimo išvakarėse, balandžio 21 dieną jis pats su savimi sudarė sandorį.


Paprasčiau sakant, „Kėdainių butų“ direktorius R. Naujokas piliečiui R. Naujokui už 2 tūkst. eurų pardavė bendrovės automobilį „Fiat Scudo“. Šiuo minivenu iki atleidimo naudojosi ne kas kitas, o pats R. Naujokas.


Tačiau sandoris su savimi paskutinę darbo dieną, tikriausiai nujaučiant atleidimą, dar ne viskas. Audito metu paaiškėjo, jog prieš automobiliui tampant R. Naujoko nuosavybe jis buvo remontuojamas. Savaime suprantama, kad šis minivenas tuo metu dar priklausė „Kėdainių butams“ ir remontuojamas buvo bendrovės lėšomis.

„Patirtos remonto sąnaudos – 1 tūkst. 614,88 Eur (meistro R. G. paaiškinimas raštu)”, – konstatuojama išvadose.

Po remonto automobilis tapo bendrovei nereikalingas?

Giliau panagrinėjus, kaip nutiko, jog tarnybinis automobilis po brangaus remonto paskutinę darbo dieną tapo R. Naujoko nuosavybe, aiškėja skandalingi faktai.

Bendrovės direktorius R. Naujokas 2016 m. balandžio 13 d. pasirašė įsakymą „Dėl automobilio „Fiat Scudo“ pardavimo“, nutarta jį parduoti vadovaujantis rinkos kainomis.

To paties mėnesio 21 d. buvo surašytas automobilio pripažinimo nereikalingo arba netinkamo naudotis turto nurašymo ir likvidavimo aktas. Šį dokumentą pasirašė tik vienas žmogus – „Kėdainių butų“ vyriausioji buhalterė.

Įvertinant techninę automobilio būklę – konstatuojamas verdiktas „nurašyti“. Paaiškinama, jog šis sprendimas priimtas todėl, kad šis tarnybinis R. Naujoko minivenas parduodamas pagal jo paties įsakymą.

Įdomiausia tai, jog likutinė automobilio vertė nurodyta 1 tūkst. 652,22 eurai. Tik šiek tiek daugiau, nei kainavo jo remontas prieš pardavimą.
Konkursas gali ir neįvykti

Akivaizdu, jog vėl vadovauti „Kėdainių butams“ siekiantis R. Naujokas iki atleidimo 2016 metais nuveikė nemažai darbų, kuriuos atitinkamai įvertino savivaldybės auditoriai. Savo verdiktą apie R. Naujoko darbą yra išsakiusi ir praėjusios kadencijos savivaldybės taryba, svarstant tuomečio „Kėdainių butų“ vadovo veiklos ataskaitą, ji buvo įvertinta neigiamai.


„Kaip šiame audito išvadų kontekste vertinate buvusio vadovo bei jį pavadavusio asmens galimybes pretenduoti į vadovo postą?“, – „Kėdainių mugė“ pasiteiravo „Kėdainių butų“ valdybos pirmininko, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Gintauto Muzniko.
Atsakymą pateikė ne pats G. Muznikas, o mero patarėja Jorūnė Liutkienė. Deja, vietoje aiškaus atsakymo apie R. Naujoko šansus vėl tapti bendrovės vadovu apsiribota tik aptakiomis frazėmis.

„Konkursą į UAB ,,Kėdainių butai” vykdo bendrovės valdyba, susidedanti iš 3 narių, todėl tik konkurso metu, įvertinus pretendentų profesinę, darbo patirtį, dalykines savybes ir vadovavimo gebėjimus pagal pateiktą veiklos programą, bus priimtas sprendimas dėl galimybės tapti bendrovės direktoriumi“, – į G. Muznikui pateiktą klausimą atsakė mero patarėja J. Liutkienė.

„O gal esama minčių pratęsti konkursą, surinkti daugiau kandidatų bei turėti platesnes pasirinkimo alternatyvas?“, – pasiteiravome G. Muzniko.

Atsakymas atskleidė, jog iš esmės viskas priklausys nuo valdančiųjų pozicijos – išrinkti direktorių iš dviejų esamų kandidatų ar skelbti naują konkursą. Pasirodo, jog tokia galimybė egzistuoja.

„Nei vienam iš pretendentų nesurinkus nustatyto balų skaičiaus, bus laikoma, kad pretendentai neperėjo pretendentų atrankos ir tada bus skelbiamas naujas konkursas į UAB ,,Kėdainių butai” direktoriaus pareigas“, – teigiama atsakyme.

R. Naujokas: „Audito išvados kliūtimi neturėtų tapti“

O ką apie skandalingas audito išvadas mano pats R. Naujokas? Gal jos taps kliūtimi vėl grįžti į prarastas pareigas – bendrovės „Kėdainių butai“ direktoriaus postą?


Realiausiu kandidatu vadinamas R. Naujokas tikino, jog šios išvados tikrai neturėtų tapti kliūtimi. Jis minėjo, kad dėl tyrimo metu nustatytų faktų savivaldybė buvo parašiusi raštą teisėsaugos institucijoms, jo atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, tačiau po kurio laiko jis buvo nutrauktas.

Kalbėdamas apie tarnybinio automobilio įsigijimą, R. Naujokas tikino nenusižengęs įstatymams. Jis minėjo klausęs vyriausiosios buhalterės apie galimybę įsigyti savo tarnybinį automobilį ir sužinojęs, jog galima jį parduoti už rinkos kainą.

Pasak R. Naujoko, jis taip ir padaręs, įvertinęs šio modelio minivenų kainas, sandorį sudaręs už vidutinę kainą.

Priminus išvadose minimą apgailėtiną bendrovės būklę, R. Naujokas minėjo, kad būta ir blogesnių laikų. Pasak jo, 2004 metais, kai jis grįžo vadovauti „Kėdainių butams“, bendrovė balansavo ties žlugimo riba, tiek jam, tiek ir darbuotojams vieną mėnesį tekę gyventi be atlyginimų.