Koronaviruso sukelta pandemija pakeitė mūsų kasdienybę. Prastėjanti COVID-19 statistika Lietuvoje ir mūsų rajone, nauji ribojimai šiuo metu daugeliui žmonių kelia įtampą, nerimą. Todėl, norint sumažinti ilgalaikes neigiamas koronaviruso pandemijos pasekmes visuomenės psichikos sveikatai, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Kėdainių VSB) nuo šio rudens rengia psichologinės gerovės stiprinimo užsiėmimus ir konsultacijas.

Tikslas – padėti

„Nuo šio rudens praktiškai visose savivaldybėse buvo pradėta įgyvendinti nauja funkcija – psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugos. Jos apima individualias konsultacijas, grupinius užsiėmimus, mokymus įvairiomis temomis: nerimo, streso valdymo, konfliktų sprendimo. Siekiama padėti įveikti problemas, kylančias žmogui tiek patiriant vienatvę, tiek bendraujant su kitais žmonėmis“, – sakė Kėdainių VSB direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Šių paslaugų teikimą inicijavo Sveikatos apsaugos ministerija. Pagal apskaičiuotus ir turimus pasiekti rodiklius visuomenės sveikatos biurams buvo skirta valstybės tikslinė dotacija. Kėdainiečiai turėjo surinkti apie 1 500 balų, o tai reiškė, kad reikia pasiekti daug gyventojų ir surengti daug užsiėmimų. „Tai buvo didžiulis iššūkis. Paslaugų pirkimus pradėjome rugsėjį, o veiklas – spalį, po kiek daugiau nei mėnesio kontaktiniai užsiėmimai vykti nebegalėjo, persikėlė į virtualią erdvę. Tačiau dabar jau neabejojame, kad tikslą pasieksime, nes žmonės dalyvauja gausiai, netgi teko dalinti į dvi grupes vietoje vienos“, – pabrėžė D. Avižiuvienė.

Užsiėmimuose, konsultacijose siekiama padėti įveikti problemas, kylančias žmogui tiek patiriant vienatvę, tiek bendraujant su kitais.

Intensyviai dirbo

Kėdainiečiams paslaugos teiktos dviem kryptimis: norą dalyvauti išreiškusiai mokyklos bendruomenei ir miesto bei rajono gyventojams, nepriklausomai nuo jų amžiaus ir socialinio statuso. Psichologinės gerovės stiprinimo užsiėmimus ir individualias konsultacijas teikė šeši psichologai, gydytojai, atvykstantys iš Kauno ir Vilniaus.

Pasak Neringos Somaitės, biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės, kol dar nebuvo paskelbtas karantinas, užsiėmimai grupėse vyko Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Veikla vyko intensyviai – per maždaug mėnesį surengta 19 užsiėmimų (iš viso – 51 val.) dviem dalyvių grupėms, kuriuose dalyvavo 48 žmonės.

Didelio susidomėjimo sulaukė galimybė gauti nemokamas individualias psichologų konsultacijas, į jas, pasak specialistės, užsiregistravę jau 38  žmonės, kiekvienas asmuo gauna vidutiniškai po 5 konsultacijas.

Kėdainių VSB nuo šio rudens rengia psichologinės gerovės stiprinimo užsiėmimus ir konsultacijas. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Dar galima prisijungti

„Paskelbus karantiną, užsiėmimus ir konsultacijas tęsėme nuotoliniu būdu. Tokių užsiėmimų įvyko jau penki, jie sulaukė gana didelio žmonių susidomėjimo. Pastebėjome, kad daliai žmonių nuotoliniu būdu dalyvauti ir patogiau, ir drąsiau, nors, žinoma, didžiausią naudą duoda betarpiškas bendravimas su savo srities profesionalais. Džiaugiamės, kad iki karantino intensyviai išnaudojome šią galimybę, o dabar įveikti vienišumą ir izoliaciją padeda nuotoliniai seminarai“, – kalbėjo N. Somaitė.

Specialistė kviečia rajono gyventojus dalyvauti dar įvyksiančiuose nuotoliniuose užsiėmimuose-seminaruose, apie kuriuos informaciją rasite įstaigos „Facebook“ paskyroje, internetinėje svetainėje kedainiuvsb.lt.

Artimiausias seminaras vyks gruodžio 16 d., 14 val. Tai naujausiais neuromokslo tyrimais grįstas praktinis seminaras, kuris padės greitai ir efektyviai įveikti nerimą ir įtampą, pasitelkiant kvėpavimą, judesį, vaizduotę bei kitus kūno ir minčių įrankius. Seminaro lektorė – kūno ir judesio terapeutė (dip. IBMT) Aina Pakeltė. Prisijungimo nuoroda: https://us02web.zoom.us/j/86152543462?pwd=SExaK0NzOU5lMDJySjVYT0lPMHcwQT09

Padėjo mokyklos bendruomenei

Kita psichologinės gerovės stiprinimo paslaugų dalis buvo nukreipta į konkrečią mokyklą. Tokį poreikį išsakė Josvainių gimnazija, į kurią ir buvo nukreipti specialistai. Jie tris mėnesius į situaciją gilinosi kompleksiškai: dirbo ne tik su vaikais, bet ir su tėvais bei mokytojais. Mokytojams buvo svarbu sužinoti, kaip pastebėti ir reaguoti į tam tikras situacijas, mokiniams – kaip sau padėti.

„Esame dėkingi specialistams, kurie padirbėjo profesionaliai, o taip pat visuomenės sveikatos biurui, kuris visada atsižvelgia į mūsų poreikius. Esame sveikatą stiprinanti mokykla, tad mums rūpi, kaip sustiprinti mokinių ir mokytojų psichinę sveikatą. Pasaulis šiandien sudėtingas, mokiniai ateina su įvairiomis patirtimis, vieni yra jautresni, kiti atsparesni. Todėl tokia pagalba visada aktuali“, – pabrėžė gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Skaidrūnė Vyšniauskienė.

Stimulu kreiptis profesionalios pagalbos tapo skaudūs įvykiai – bendraklasių netektys vienoje iš gimnazijos klasių. Tačiau tuo neapsiribota – specialistai individualiai ir grupėse konsultavo įvairių amžiaus grupių mokinius pradedant pradinukais, taip pat mokytojus, vaikų tėvus.

S. Vyšniauskienė pabrėžė, kad didelė pagalba buvo paslaugų prieinamumas – konsultacijos vyko vaikams įprastoje aplinkoje, buvo nuoseklios. „Nauda didelė – tai ir pagalba tiems, kam jos labiausiai reikėjo, ir prevencija. Mokiniai sužinojo, kaip stiprinti asmenybės atsparumą, išlaikyti vidinę pusiausvyrą, kaip spręsti problemas, gal net pakeitė požiūrį į kai kuriuos dalykus“, – palankiai apie suteiktą pagalbą atsiliepė gimnazijos atstovė.

Josvainių gimnazija taip pat pasinaudojo galimybe sustiprinti mokyklos bendruomenės psichinę sveikatą. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Poreikį lygina su sniego gniūžte

Paslaugas kėdainiečiams teikė VšĮ „Bitinčia“ ir Lazdijų švietimo centras. Pasak projekto koordinatorės Irenos Blaževičės, visuomenės sveikatos biuro darbuotojų lankstumas ir kūrybiškumas leido sėkmingai tęsti pagalbą kėdainiečiams ir karantino laikotarpiu.

„Pradžioje, turbūt dėl visuomenėje susiformavusios stigmos, žmonės nedrąsiai kreipėsi – daugiausia tai buvo vyresnio amžiaus arba diagnozuotų psichinės sveikatos problemų turintys žmonės. Toliau ritosi kaip sniego gniūžtė: kėdainiečiai įsidrąsino, atsivėrė, susidomėjimas didėjo kiekvieną savaitę, kreipėsi pačių įvairiausių profesijų, sluoksnių žmonės. Poreikis didžiulis – pradėjome nuo 10 žmonių, dabar yra 40, ir turime spręsti, kaip visus priimti, bet tai labai džiugina“, – sakė pašnekovė.

Žmonės nori padėti patys sau ir ieško sprendimų, kurie būtų praktiški ir aiškūs.

Žmonės ieško sprendimų

Jos teigimu, užsiėmimų programa derinta atsižvelgiant į žmonių poreikius. „Labai daug žmonių susiduria su gyvenimiškais sunkumais. Nerimas, stresas, depresija – tai bendros temos, kurios kyla iš įvairių situacijų. Netekčių, negalios, skyrybų, šeimos narių emigracijos… Žmonės nori padėti patys sau ir ieško sprendimų, kurie būtų praktiški ir aiškūs. Todėl supratome, kad labai svarbu kalbėti paprastai, aiškiai, duoti praktinių pratimų, kurie leistų žmogui suvokti, kas su juo vyksta, pajusti, kad jis gali padėti sau čia ir dabar“, – atskleidė I. Blaževičė.

Beje, kėdainiečiai gavo naujų žinių iš neuropsichologijos srities. „Pamatinė idėja yra ta, kad pasitelkęs savo kūną, sąmoningumą, tu gali su savimi dirbti. Ugdome sveikesnius gebėjimus, atsparumą stresui“, – apie naudą kalbėjo projekto vadovė.

Tikisi tęstinumo

„Girdime iš žmonių atsiliepimų, kad visa tai labai reikalinga, vertinga ir laiku. Turime žinių, kad veiklų tęstinumas bus ir kitais metais, taip pat numatomas savipagalbos grupių kūrimas, taigi tikiuosi, kad psichikos sveikatos stiprinimui ir toliau skirsime didelį dėmesį“, – reziumavo visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Avižiuvienė.