Nuo gruodžio 9 dienos įsigaliojus Vyriausybės priimtiems griežtesniems karantino laikymosi reikalavimams, prekybos tinklai keičia klientų srautų reguliavimo tvarką. Viena naujovių – mažinamas automobilių stovėjimo vietų skaičius.

Keičiasi tvarka

Nuo gruodžio 9 dienos prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse Kėdainiuose ir visoje Lietuvoje keičiasi klientų srautų reguliavimo tvarka bei mažinamas automobilių stovėjimo vietų skaičius.

„Atsakingai ir rimtai vertiname situaciją dėl šalyje plintančios COVID-19 infekcijos, todėl laikomės Vyriausybės reikalavimų ir rekomendacijų, nors dalies jų įgyvendinimas per tokį trumpą laiką sukėlė didelių sunkumų“, – komentuoja Ernesta Dapkienė, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Nustatytas skaičius

Jau kuris laikas „Maxima“ parduotuvėse pirkėjų srautai buvo stebimi ir reguliuojami apsaugos darbuotojų, tačiau nuo gruodžio 9 dienos pirkėjų srautas papildomai ribojamas pagal pirkinių krepšelius ir vežimėlius. Jų bus tiek, kiek leistina vienu metu parduotuvėje lankytis žmonių. Pirkėjas privalės pasiimti dezinfekuotą pirkinių krepšelį ar vežimėlį. Šis principas jau buvo įgyvendinamas Šiaulių miesto savivaldybėje, o nuo šiol bus taikomas visoje Lietuvoje.

Pagal Vyriausybės numatytą reikalavimą vienam pirkėjui bus užtikrinamas 15 kv. m plotas parduotuvėse, kurių bendras prekybos plotas yra iki 10 tūkst. kv. m, ir 30 kv. m plotas didžiuosiuose prekybos centruose esančiose parduotuvėse, kurių bendras prekybos yra virš 10 tūkst. kv. m.

Prašo pakantumo

E. Dapkienė primena, kad yra rekomenduojama į parduotuvę atvykti apsipirkti vienam asmeniui iš šeimos.

„Labai prašome klientų pakantumo ir supratingumo, jeigu apsaugos darbuotojai paprašys laikinai palaukti ir neiti į parduotuvę, kol joje nesumažės lankytojų“, – pabrėžė tinklo atstovė.

Gali būti nepatogu

Nuo gruodžio 9-osios prie „Maxima“ parduotuvių esančiose aikštelėse yra apribotos galimybės pasistatyti automobilį. Kaip yra numatyta Vyriausybės reikalavime, pirkėjams čia taip pat palikta tik 20 proc. automobilių stovėjimo aikštėje esančių parkavimo vietų.

„Per naktį prie didžiųjų „Maxima“ parduotuvių buvo įrengti specialūs stoveliai, kurie riboja automobilių statymąsi. Dėl laiko stokos kitur įrengtos laikinos pertvaros, panaudojant medines paletes ir pirkinių vežimėlius. Artimiausiomis dienomis planuojame įrengti ilgalaikius sprendimus, kurie ribotų automobilių statymą. Tikrai suprantame, kad tai gali sukelti nepatogumų ir labai atsiprašome savo klientų už laikinus nepatogumus.,“ – sakė E. Dapkienė.

Atsisakė nuolaidų

Prekybos tinklas „Maxima“ jau anksčiau yra skelbęs, kad atsisako trumpalaikių, tarkim, tik konkrečią dieną ar konkrečiomis valandomis taikomų nuolaidų ar kitų veiksmų, kurie skatintų žmones dažniau vykti į parduotuves.

„Mes labai rekomenduojame ir raginame žmones iš anksto susiplanuoti savo pirkinius Kalėdoms, nepasiliekant apsipirkimo paskutinėmis dienomis prieš Kalėdas. Jau dabar galima įsigyti ilgesnio galiojimo maisto produktus, kurie bus naudojami šventinėms vaišėms gaminti, pavyzdžiui, šaldyti ir konservuoti produktai, gėrimai, bakalėjos prekės ir kt. Paskutines dienas prieš Kalėdas reiktų pasilikti tik pačių būtiniausių šviežių maisto produktų, tarkim, šviežiai žuvies ir mėsos, pieno ir duonos gaminių, daržovių ir vaisių, pirkimui. Toks pirkinių planavimas padės prieš Kalėdas apsipirkti saugiai, greitai ir parduotuvėje užtruksite trumpiau“, – kalbėjo E. Dapkienė. 

Savitarnos kasos

Saugiai atsiskaityti už pirkinius rekomenduojama prie savitarnos kasų, kurių zona „Maxima“ parduotuvėse yra išplėsta. Taip pat pagal poreikį, stebint žmonių srautą konkrečioje parduotuvėje, bus didinamas dirbančių kasų skaičių.

Laikas nesikeis

Parduotuvių tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis patikino, kad šio tinklo parduotuvėse taip pat ribojami pirkėjų, o stovėjimo aikštelėse automobilių srautai.

„Parduotuvių darbo laikas nesikeis, tačiau pirkėjų prašome ateiti apsipirkti tuo metu, kai jose tikėtinas mažiausias žmonių skaičius. Kitu atveju, jeigu pirkėjų bus daugiau, teks palaukti. Stebime padėtį ir, esant reikalui, spręsime susidariusias problemas“, – teigė D. Ryliškis.

Įsigykite daugiau

 „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė sako, kad  šio tinklo parduotuvėse, taip pat ir Kėdainiuose, išliks visi ribojimai, kurie yra vykdomi ir viso karantino metu.

„Parduotuvėse jau kurį laiką pirkėjų srautus reguliuoja apsaugos darbuotojai, toks reguliavimas bus vykdomas ir toliau. Taip pat bus vykdomas ir automobilių skaičiaus reguliavimas aikštelėje prie parduotuvės, joje bus galima naudotis tik 20 procentų vietų“, – teigė L. Skersytė.  

Tinklo atstovė pirkėjams rekomenduoja ir toliau planuoti savo pirkinius, atvykti į parduotuvę su konkrečiu pirkinių sąrašu ir geriau įsigyti prekių ilgesniam laikui, taip sumažinant apsilankymo parduotuvėje skaičių.

Teks palaukti

Pasak prekybos tinklo „Iki“ Komunikacijos vadovės Vaidos Budrienės, pirkėjams bus taikomas 15 kv. metrų reikalavimas.

„Šį reikalavimą, pagal „Iki“ turimą parduotuvių prekybinį plotą reikalavimas mums bus taikomas 15 kv., metrų, vykdysime reguliuodami srautus su prekybiniais vežimėliais arba krepšeliais, kaip darėme iki šiol. Pavyzdžiui, jeigu parduotuvė yra 1000 kv. m. ploto, pirkėjams skirtų krepšelių ir vežimėlių bus 66. Savo ruožtu pirkėjus raginame iš anksto susiplanuoti savo pirkinius, susidaryti aiškų sąrašą kokių maisto prekių reikės. Lankytojai skatinami iš anksto planuoti savo pirkinių krepšelį tam, kad prekybos vietoje praleistų mažiau laiko. Jeigu pirkėjų bus daugiau nei leidžiama, apsišarvuoti kantrybe ir šiek tiek palaukti“, – paaiškino V. Budrienė.

Iššūkių bus 

Taip pat šiuo metu rengiamos informavimo priemonės, kurių pagalba aikštelėse visuomenė bus informuojama apie reikalavimą, kad aikštelė gali būti užimta tik 20 proc. ploto.  

„Iššūkių užtikrinti šį reguliavimą bus tikrai nemažai, nes daugelis mūsų parduotuvių stovėjimo aikštelių yra nereguliuojamos ir jose automobilius stato aplinkinių namų gyventojai. Be to, yra parduotuvių aikštelių, kurių mes neadministruojame. Taip pat kyla klausimų dėl kaimų, mažesnių miestelių gyventojų, kurie važiuoja didesniam pirkimui apsipirkti į didesnius miestus. Jie neturi galimybių nusipirkti maisto internetu, nes tiesiog ten jos neveikia. Tad tokiems gyventojams kils iššūkių rasti vietą pasistatyti automobiliui prie parduotuvių“, – galimus iššūkius įvardijo V. Budrienė.

Daugiau naujovių „Iki“ parduotuvėse, išskyrus išvardintas nebus daugiau. Tačiau atvykus apsipirkti į prekybos vietą raginama laikytis atstumo bei čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, atsiskaityti kortelėmis.

Pasiūlymai pirkėjams

„Iki“ Komunikacijos vadovė V. Budrienė sako, kad laikantis kelių nedidelių rekomendacijų, apsipirkti galima paprasčiau ir kiek įmanoma saugiau.

  • Suplanuokite savaitės valgiaraštį. Apgalvokite ne tik pagrindinius patiekalus, bet taip pat pasvarstykite, kokiais užkandžiais numalšinsite staigų alkį ar palepinsite save. Peržiūrėkite, kiek ir kokių produktų turite šaldytuve, įvertinkite, kurie produktai gali netrukus baigtis. Pirkinių sąrašą turėkite telefone ar po ranka, kad prireikus galėtumėte nesudėtingai papildyti. Tam galite naudoti ir įvairias atsisiunčiamas programėles ar telefone jau įdiegtą užrašų žymėjimo galimybę. Tai padės planuoti ir primins apie būtiniausius pirkinius, leis matyti, ką buvote įsigiję anksčiau, atėjus naujam apsipirkimo laikui skirti mažiau laiko sąrašo sudarymui.
  • Sugrupuokite pirkinių sąrašą. Pieno produktus rašykite prie pieno produktų, o bakalėjos gaminius – prie bakalėjos gaminių. Sudėliokite sąrašą pagal parduotuvės, kurioje apsiperkate, išplanavimą, kad apsiperkant nereikėtų vaikščioti pirmyn ir atgal po parduotuvę.
  • Apsipirkite tik pagal sąrašą. Tai padės ne tik apsipirkti greičiau, bet leis sutaupyti pinigų, nes nepirksite produktų, kurių galbūt nevartosite. Rinkitės didesnės pakuotes ilgiau negendančių produktų.
  • Stenkitės kiek įmanoma keisti apsipirkimo įpročius ir kuo rečiau lankytis prekybos centruose piko metu – nuo 17 iki 19 val., kai dauguma įpratę apsipirkti po darbo. Geriausia būtų apsipirkimą, esant galimybei, perkelti į kitą dienos laiką.
  • Visada laikykitės saugaus atstumo. Jeigu matote, kad prie jums reikiamų prekių lentynos yra žmonių, palaukite, kol jie nueis. Taip pat pagalvokite, ar reikės įsigyti nesupakuotų maisto produktų – juos imkite tik su pirštinėmis.
  • Siekdami mažinti maisto švaistymą, tinkamai laikykite šviežią maistą. Vos tik parėję iš parduotuvės sudėkite produktus į šaldytuvą. Tuos, kurių galiojimo laikas trumpesnis, dėkite šaldytuvo priekyje, kad greičiau juos suvartotumėte.
  • Sunaudokite produktų likučius, kad kiek įmanoma mažiau reiktų išmesti. Peržiūrėkite turimus produktus ir pagalvokite, kokį patiekalą galite pagaminti iš jų. Jeigu pasigaminote daugiau patiekalo, nei galite suvalgyti, jo dalį užšaldykite. Prisiminkite užrašyti ant jų datą, kad prisimintumėte, kada turite suvartoti.

(Algimanto Barzdžiaus nuotr.)