Praėjusį savaitgalį Kėdainių arenoje vykusį tarptautinį vaikų krepšinio turnyrą apkartino reprezentacinio Kėdainių krepšinio klubo „Nevėžis“ sporto direktoriaus Jono Mačiulio poelgis. Į areną buvo iškviesta policija. Jam gresia bauda.

Lietuvos krepšinio legenda, vykstant rungtynėms, vaikų ir žiūrovų akivaizdoje necenzūriniais žodžiais užsipuolė Kėdainių sporto centro krepšinio trenerį Gediminą Butkų.

Tuo tarpu Kėdainių krepšinio bendruomenė prabilo apie „Nevėžio“ ir Sporto centro (ne)bendravimą.

Agresija vaikų, trenerių ir žiūrovų akivaizdoje

Kėdainiečio krepšininko Justo Tamulio, keletą sezonų atstovavusio „Nevėžiui“, šiuo metu rungtyniaujančio Ispanijos antroje lygoje, tėtis Egidijus atlydėjo į vaikų turnyrą anūką ir tapo minėto incidento liudininku.

„Su šeima, nusiteikę stebėti vaikų krepšinį, sėdėjome tribūnose šalia VIP ložės, – šeštadienį Kėdainių arenoje matytą vaizdą papasakojo E. Tamulis. – Staiga išgirstame klykiančiu balsu: „Ateik čia! Bl..! Staigiai!“. Labai negražiai, net nustebau, kas taip gali šnekėti?! Nejaugi mūsų miesto krepšinio klubo toks direktorius?

Vaikai atsisuko, mano anūkas, visa šeima – kas atsitiko, kodėl taip keikiasi, ką tas treneris padarė? – nuostabos neslėpė E. Tamulis. – Visi ten buvę matėm, visa vaikų komanda ir tėvai, apie 30 žmonių“.

Vėliau, pasak E. Tamulio, jis pats tiesiogiai kalbėjosi su Sporto centro treneriu G. Butkumi ir domėjosi, kodėl Kėdainių „Nevėžio“ sporto direktorius taip pasielgė.

„Jeigu toks „didysis“ direktorius, taip jau čia „aukso kalnus verčia“, klubui padeda, tačiau nėra kompetentingas, nežino, su kuo kalbėti, problemas su eiliniu treneriu nori išspręsti? – stebėjosi E. Tamulis. – Nemanau, kad jam galima taip elgtis“.

Priminus, kad J. Mačiulis – krepšinio legenda, buvęs šalies rinktinės žaidėjas, E. Tamulis atsakė, jog visa tai „nuplaukia“ po tokio jo elgesio: „Tai – du skirtingi dalykai“.

Reikalavimas – 5 000 Eur

Pirmadienį paklaustas, gal J. Mačiulis ar kas nors iš „Nevėžio“ klubo jo atsiprašė, G. Butkus patikino, jog nei iš jo, nei iš klubo jokios reakcijos nebuvo. Kėdainietis treneris sutiko pasidalinti su „Kėdainių muge“ savo istorijos versija ir atskleidė, kokia gi juoda katė savaitgalį perbėgo kelią tarp jo ir J. Mačiulio.

Visko pradžia buvusi dar praėjusį penktadienį, rugsėjo 29 d., kai dvigubą licenciją turintis kėdainietis, Kėdainių „Nevėžio“ krepšininkas Matas Razbadauskas, Regionų krepšinio lygos (RKL) pirmenybėse atstovaujantis „Kėdainių SC“ (KSC) komandai, draugiškose rungtynėse Kaune patyrė traumą. Šios komandos branduolį sudaro kėdainiečiai žaidėjai, o ekipą treniruoja G. Butkus.

„Jau rungtynių metu sulaukiau J. Mačiulio skambučio, bet, žinoma, atskambinau jam po rungtynių ir telefonu papasakojau situaciją, kad žaidėjas gavo traumą. J. Mačiulio klausimas buvo toks: „O tai dabar kas mokės jo visų metų algą? Jis mums kainuoja 5 000 Eur. Jūs apmokėsite?“ – pasakoja „Kėdainių SC“ komandos treneris G. Butkus.

G. Butkus „Nevėžio“ direktoriui atsakė, jog klausimas turėtų būti adresuotas ne jam, kaip treneriui, bet strateginius sprendimus priimančiai Kėdainių sporto centro vadovybei. Be to, dar nebuvo nustatyta, kokią konkrečiai traumą patyrė M. Razbadauskas. Tad treneris G. Butkus pasiūlė J. Mačiuliui ramiai viską aptarti pirmadienį, susitikime dalyvaujant Sporto centro vadovui.

Reketas sugrįžo?

Šeštadienį ir sekmadienį Kėdainių arenoje vyko tarptautinis vaikų krepšinio turnyras, kuriame dalyvavo Vilniaus, Kauno, Plungės, Šilutės, Kėdainių ir Wroclavo (Lenkija) vaikų komandos, jį organizavo Kėdainių sporto centras, o vykdantysis treneris buvo G. Butkus.

„Po pirmų mūsų komandos rungtynių pastebėjau tribūnose J. Mačiulį mojantį. Nieko neįtardamas priėjau, prisėdau pakalbėti“, – sakė G. Butkus.

„Dabar čia yra jūsų (KSC – red. past.) geranoriškumas, ar jūs mokat 5 000 Eur už jį, ar nemokat?“ – J. Mačiulis vėl spaudęs trenerį. Pasak G. Butkaus vėl visokius savo karjeros pavyzdžius pateikdamas.

Kai G. Butkus „Nevėžio“ sporto direktoriui užsiminė apie tai, jog susitarimo dėl galimų žaidėjo traumų nebuvę, o jei toks būtų buvęs, gal „Kėdainių SC“ komanda iš vis žaidėjo iš „Nevėžio“ nebūtų ėmusi, pasipylė J. Mačiulio įžeidinėjimai.

„Tai čia tavo tokia nuomonė, – pasak G. Butkaus, pratrūko J. Mačiulis. – „Agirdi, tu, ką tu čia tuos vaikus treniruoji“, „eik tu iš tų trenerių“, „mesk tą darbą“ ir t. t.“

G. Butkus pasakoja, jog į juos sužiuro tribūnose sėdėję vaikai ir jų tėvai. Prie kibirkščiuojančių J. Mačiulio ir G. Butkaus priėjo arenoje su vaikais buvusi pastarojo žmona.

„Sakiau jam, kad neturiu laiko su juo ginčytis. Man reikėjo ruošti turnyrą, priimti atvykstančias komandas, – pasakoja G. Butkus. – Jis vis tiek manęs nepaleidžia, priekaištauja, kad blogą apšilimą prieš rungtynes darome. Ir vėl – „koks tu treneris?“ ir t.t.“

Nors, pasak G. Butkaus, susitraumavęs M. Razbadauskas, už kurį J. Mačiulis reikalavo 5 000 Eur, prieš rungtynes Kaune, gerokai anksčiau atvykęs į salę, apšilimą atliko būtent pagal „Nevėžio“ programą.

Apsiramino tik išsigandęs, kad jį filmuoja

Sporto centro trenerį be sustojimo menkinęs J. Mačiulis galiausiai pratrūko, kai G. Butkus jo paklausė apie situaciją dėl Kėdainių „Nevėžio“ žaidėjo Dominyko Stenionio, kuris susitraumavo du sezonus paeiliui.

„Tai koks tu tada direktorius, jei „Nevėžyje“ du metus iš eilės D. Stenionis gauna tokią pačią traumą? Tai kaip jūs, profesionalai, dirbate? Koks pas jus fizinis paruošimas?“ – klausė G. Butkus.

„Išgirdęs šį klausimą, J. Mačiulis griebėsi necenzūrinės leksikos. „Gaiduk tu, pyda..!“ – prie mano žmonos ir vaikų šaukė J. Mačiulis, – susidūrimą su Lietuvos krepšinio legenda prisimena G. Butkus. – Pastūmė, griebė mane už rankos: einam į viršų (VIP ložę – red past.), neva aiškintis santykių“.

G. Butkus neketino eiti „aiškintis santykių“, juolab, kad treneriui rūpėjo organizaciniai vykstančio turnyro reikalai.

Prieš įkaitusį J. Mačiulį stojo šalia buvusi Kristina Butkienė, kuri išsitraukė telefoną fiksuoti veiksmui. Tai buvusią krepšinio žvaigždę apramino.

Įžeista jaučiasi ir trenerio žmona

Pirmadienį paklausta, kokia buvo pačios ir vaikų reakcija matant J. Mačiulio išpuolį prieš jos vyrą ir vaikų tėvą, K. Butkienė pasakojo, kad toks „Nevėžio“ direktoriaus elgesys įžeidė ne tik jos vyrą, bet ir ją. Jų vaikai patyrė moralinę traumą. Todėl moteris iškvietė į areną policiją ir parašė pareiškimą.

„Dirbu sveikatos specialiste ir man psichinė sveikata yra labai svarbu. Mano nuomone mano vaikai, kurie buvo VIP zonoje, ir girdėjo kaip ir kokiais žodžiais buvo išvadintas jų tėtis, patyrė psichologinę traumą, – sakė K. Butkienė, teigdama, kad jų namuose keiksmažodžiai yra netoliaruojami. – Mūsų vaikai, nors dar nedideli, bet jau supranta, jog negalima keiktis.“

Užpulto trenerio žmona įsitikinusi, jog sportiniai pasiekimai J. Mačiuliui nesuteikia teisės žeminti kitų žmonių.

„Nežinau, kuo būtų pasibaigę, jei nebūčiau įsikišusi, – svarsto K. Butkienė. – Pamačiau, kad Jonas kelia balsą, kaip pastūmė ir tempė už rankos mano vyrą į VIP’ą.“

Sau grėsmės iš J. Mačiulio Kristina sako nepajutusi: „Man išsitraukus telefoną filmuoti, jis tikrai pradėjo gražiai kalbėti. Pasakiau jam, kad prieš kameras moki gražiai šypsotis, o prieš ištraukiant telefoną, mano vyrą stumdei“.

J. Mačiuliui gresia bauda

Kauno apskrities policijos komisariatas „Kėdainių mugei“ patvirtino, jog rugsėjo 30 d., 16.40 val., gautas pranešimas, kad Kėdainiuose, J. Basanavičiaus g. 1A, prieš 3 val. krepšinio klubo direktorius užpuolė pranešėjos vyrą, jį stumdė, įžeidinėjo matant nepilnamečiams asmenims.

Policijos teigimu, dėl įvykio Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariate pradėta administracinė teisena pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 481 str. 1 d. (dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo).

Už tai gresia bauda nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų.

Atsiribojo nuo „Nevėžio“

Šeštadienio vakarą, po incidento, Kėdainių sporto centro treneris G. Butkus savo feisbuko paskyroje paskelbė (kalba netaisyta):

„Norėčiau pareikšti, kad kaip Kėdainių sporto centro treneris ir Regioninės krepšinio lygos Kėdainių komandos treneris, atsiriboju nuo bet kokių bendradarbiavimų su dabartine BC Kėdainių NEVĖŽIS organizacija.

Gerbiamam Kėdainių “Nevėžio” krepšinio klubo direktoriui Jonui Mačiuliui neleisiu savęs žeminti mano treniruojamų vaikų tėvelių akivaizdoje, būti išvadintam visokiausiais necenzūriniais žodžiais savo žmonos ir mažamečių vaikų akivaizdoje, vykdyti provokacijas fiziniam smurtui Kėdainių arenos patalpose.

Esu per daug atidavęs ir paaukojęs savo gyvenimo Kėdainių krepšiniui, mylimam mūsų miesto krepšinio klubui, bei per daug myliu savo trenerio darbą, kad ponas Jonas galėtų man nurodinėti mesti darbą, nedirbti su vaikais bei kitaip menkinti mano reputaciją ir asmenybę.“

Nevėžio“ ir J. Mačiulio komentarai apie incidentą

Komentuoja Kėdainių „Nevėžio-Optibet“ direktorius Jonas Mačiulis.

(LKL nuotr.)

„Neneigiu buvusio konflikto su treneriu Gediminu Butkumi, tačiau nesutinku su jo pateikta įvykių versija. Tai buvo darbinis ginčas, kuris prasidėjo tribūnose ir ne prie vaikų, priešingai nei teigia G. Butkus. Pradėjus kaisti emocijoms, būtent mano iniciatyva ši diskusija persikėlė į privačią erdvę – Kėdainių arenoje esančią VIP salę.

Sutinku, kad į situaciją reagavau karštai, tačiau toks mano būdas. Tai suprasdamas savo iniciatyva ir pasiūliau pasikalbėti privatesnėje erdvėje.

Prieš G. Butkų neturiu jokių neigiamų nusistatymų nei kaip prieš žmogų, nei kaip prieš vaikus ugdantį trenerį.

Konfliktas kilo dėl paprastos priežasties – sporto centras kategoriškai atsisakė padengti Mato Razbadausko tiek gydymo, tiek kontrakto išlaidas.

Tose pačiose varžybose traumas patyrė ir dar du sporto centro žaidėjai. Manau, kad tokia situacija, kai Lietuvos ir Kėdainių krepšinio talentai vienas po kito patiria traumas tame pačiame sporto centre, galėtų daug kam sukelti daugybę neigiamų emocijų. Juo labiau, kad sporto centras atsiriboja nuo jaunųjų kėdainiečių krepšininkų ir palieka juos vienus spręsti savo traumų problemas. Pats buvau sportininkas ir puikiai žinau kaip traumos gąsdina tokiame jauname amžiuje, kai visa karjera pakimba ant plauko, o šalia to sporto centras bando atsiriboti nuo tavęs.

Mūsų iniciatyva kėdainietis M. Razbadauskas šiuo metu jau yra pilnai ištirtas – jam plyšo priekinis kryžminis raištis ir meniskas, Matas nesportuos apie 10 mėnesių. Tačiau jau priėmėme sprendimą savo lėšomis finansuoti jo gydymą su geriausiais specialistais ir taip užtikrinti, kad gijimas būtų kuo spartesnis ir kokybiškesnis.“

Komentuoja Kėdainių „Nevėžio-Optibet“ vadovas Vytenis Gulbinas.

(KK „Nevėžis” feisbuko vaizdo įrašo stop kadras)

„Žinome apie įvykusį ginčą ir susiklosčiusią situaciją. Grįžę iš turnyro Turkijoje, susitiksime su Jonu Mačiuliu bei su Kėdainių sporto centro vadovais ir ieškosime sprendimų. Akivaizdu, kad šis ginčas atvėrė klausimų, kuriuos reikia išspręsti norint mūsų klubui ir toliau abipusiai naudingai bendradarbiauti su Kėdainių sporto centru.“

Nevėžis“ į Sporto centrą nesikreipė

„Sporto centras apie įvykusi konfliktą sužinojo iš trenerio ir tuo metu buvusios visuomenės. Tarp sporto centro ir organizacijos nebuvo jokios kalbos apie sportininko gydymo ar juolab kontrakto išlaidas“, – pirmadienį „Kėdainių mugei“ teigė KSC direktorius Tomas Pakštys.

T. Pakštys. (KSC nuotr.)

Į J. Mačiulio teiginius, kad „<…> sporto centras atsiriboja nuo jaunųjų kėdainiečių krepšininkų ir palieka juos vienus spręsti savo traumų problemas <…>” T. Pakštys atsako, jog traumos yra neatsiejama sporto dalis. Todėl Sporto centras, rengiantis sportininkus, jau prieš keletą metų įvedė ir taiko praktiką, kuomet yra išskiriama įstaigos biudžeto dalis traumų prevencijai, reabilitacijai, tyrimams ir testavimams. Siekiant sportinių rezultatų, tai yra neatsiejama.

Kėdainių sporto centre traumų prevencijos priemonės yra taikomos pagal sporto šaką, trenerių poreikį ir būtinybę. Treneriai turi galimybę naudotis specifinių specialistų pagalba rengiant sportininkus.

„Sporto centras taip pat bendradarbiauja su sporto klubu „BLACKGYM“, „Sveiko judesio namais“. Šių organizacijų specialistai taip pat rūpinasi mūsų sportininkų pasirengimų ir sveikatos problemų sprendimais, – sako KSC direktorius. – Na, o kalbant apie J. Mačiulio paminėtus krepšininkus, tai Laurynas Bimba po rungtynių jautė kirkšnies skausmus, šiandien (pirmadienį – Red. past.) mus patikino, kad jokių skausmų neturi ir bus pasiruošęs rytojaus treniruotei. Lorenas Stoškevičius per rungtynes patempė dvigalvį raumenį, tyrimai atlikti – laukiame išsamesnės informacijos iš specialistų.“

Paklaustas apie krepšinio klubo „Nevėžis“ ir Kėdainių sporto centro, kurio baze klubas naudojasi, bendradarbiavimą, T. Pakštys atsakė, jog iki įvykusio incidento sporto centras bandė su klubu atrasti sąlyčio taškų krepšininkų perėjimo ir rengimo sistemoje iš RKL komandos į LKL komandą, sudarant jiems galimybes tobulėti aukščiausiame lygyje.

Skaudu ir liūdna

„Labai labai skaudu ir graudu pasidarė, kai sužinojau apie šį atvejį, kuomet taip yra žeminami treneriai – „Kėdainių mugei“ sakė ilgametis Kėdainių krepšinio treneris Kastytis Kundrotas. – Ypač skaudu, kai tas treneris yra mano buvęs auklėtinis. Aš tame darbe dirbu jau 48 metus, bet dar nesu sutikęs auklėtinio, taip atsidavusio krepšiniui, tokio sąžiningo ir darbštaus.“

„Gal Gediminas net ir per geras žmogus tokiai profesijai. Ir kai taip atsitinka tokiam žmogui – ypač skaudu“ – apmaudo neslėpė K. Kundrotas.

Paklaustas, ar pačiam dirbant treneriu per 48-erius metus teko kažką panašaus patirti, K. Kundrotas sako, jog neteko.

„Kad taip kas nors elgtųsi, kaip su Gediminu buvo elgiamasi, neteko, – tvirtina ilgametis krepšinio treneris. – Skaudu ir dėl to, kad Gediminas dar tik pradeda tą sunkų trenerio darbą, kuriame ir taip daug įtampos, nemigo naktų, o dar ir su tokiu dalyku jau tenka susidurti. Tikiuosi, kad tas atsitikimas jį tik užgrūdins kaip trenerį.“

Treneris K. Kundrotas (nuotraukoje kairėje). Dešinėje – legendinis krepšinio treneris Vladas Garastas.

K. Kundrotas susirūpinęs, kaip taip neatsitiktų ir kitiems trenerių darbą pasirinkusiems jo auklėtiniams, nes jie dirba tikrai sunkų darbą:

„Dabar mokytojai protestuoja, o treneriai tyli. Jie dirba po kelis darbus, dirba ir šeštadieniais, ir sekmadieniais. O kai dar kažkas juos žemina, yra ypač skaudu“, – sako Kėdainių krepšinio treneris.

J. Mačiulis turėtų nusileisti ant žemės“

„Ar jūs įsivaizduojate, kad taip, kaip pasielgė J. Mačiulis, galėtų, pavyzdžiui, pasielgti Sabonis?“ – paklausėme per savo karjerą ir dešimtmetį Kėdainių „Nevėžio“ trenerių štabe besidarbavusio K. Kundroto.

„Ne tik Sabonis, bet ir Jonas Valančiūnas, ir Mindaugas Kuzminskas, manau, negalėtų, – mintimis dalijosi K. Kundrotas. – Matau, kai J. Valančiūnas atvažiuoja, kaip su savo buvusiais treneriais bendrauja ir stovyklose su vaikais kaip elgiasi. Aš skaitau, kad J. Mačiulis turėtų nusileisti ant žemės. Ta pati žiniasklaida jam padarė „meškos paslaugą“, dabar visur reklamuodama.“

K. Kundrotas priminė, kad J. Mačiulis kažkada gynė ir Kėdainių garbę krepšinio aikštelėje (2004-2005 m. – red. past.): „Jis kaip tik turėtų atiduoti pagarbą Kėdainiams, nes čia buvo jo tramplinas į aukštesnius karjeros laiptus. Po gero sezono „Nevėžyje“ jis pradėjo kilti aukštyn. Turėtų su kėdainiečiais pagarbiau elgtis.“

Bendradarbiavimo nėra, pagarbos – taip pat

„Koks gali būti bendradarbiavimas, kai taip elgiamasi? – apie krepšinio klubo „Nevėžis“ ir Sporto centro trenerių santykį atvirai sako K. Kundrotas. – Mes, treneriai, norime bendradarbiavimo, bet ne tokio, koks jis yra dabar. Ir ne tik šiuo atveju, bet apskritai. Mes ne tokio norim, koks dabar yra jų elgesys ir bendravimas su mūsų Sporto centro bendruomene.“

Pasak ilgamečio trenerio, krepšinio klubo atstovai nelabai pagarbiai elgiasi – lyg Sporto centro kolektyvas jiems kažkuo kenktų.

„O sąlygos jiems tikrai yra sudarytos idealios, kurių gali pavydėti kiti Lietuvos krepšinio lygos klubai, viskas nemokamai. Norėtume mes, visi treneriai, kad su mumis pagarbiau elgtųsi“, – sako K. Kundrotas.