Paskutiniąją rugsėjo dieną Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo centre (SJMC) susirinkę Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) senjorai ir kiti pagyvenusių žmonų kolektyvai šventė Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną bei TAU mokslo metų pradžią.

Šias datas kartu su kėdainiškiais paminėti buvo atvykę ir senjorų draugija ,,Žaliuojanti Vilnija“ iš Vilniaus. Svečiai atsivežė netikėtą dovaną – šalia centro pasodino ąžuoliuką. Vėliau visi bendravo, dalinosi nuveiktais darbais, klausėsi dainų, dainavo ir šoko.

Šventės svečius pasitiko TAU jungtinė muzikinė grupė.

Pasodino simbolinį ąžuoliuką

,,Šiandieninis renginys daugiau skirtas Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai. Labai džiaugiamės, kad svečiuose šiandien pas mus senjorai iš Vilniaus, t. y. ,,Žaliuojanti Vilnija“ nariai ir vadovai. Mes su jais nuo pat ryto kartu – jiems aprodėme visą Kėdainių senamiestį, lankėmės Tūkstantmečio ąžuolyne, buvome Pelėdnagiuose, kur vaišinomės gilių, iš to Tūkstantmečio ąžuolyno kava. Vilniečiai liko sužavėti senuoju miesto parku ir apskritai Kėdainiais. Paskutinis žingsnis – dar liko aplankyti M. Daukšos ąžuolą.

Kadangi šios draugijos nariai yra aktyvūs ąžuolų sodintojai visoje Lietuvoje, ąžuoliuką jie atsivežė ir pas mus ir mes kartu jį pasodinsime,“ – sakė Kėdainių TAU direktorė Jūratė Vaitonienė.

Į šventinį renginį atvykę vilniškiai prie Kėdainių SJMC kartu su TAU studentais, dainuojant ,,Žemėj Lietuvos, ąžuolai žaliuos“ pasodino ąžuoliuką, o paskui visi kartu pašoko ratelį.

Kaip sakė J. Vaitonienė, Kėdainių SJMC savo veiklą Trečiojo amžiaus universitetas pradėjo prieš 10 metų ir šią datą dar ruošiasi paminėti kiek vėliau. Tačiau 10-mečio proga pasodintas ąžuolas bus geras ilgaamžiškumo, sveikatos senjorams ir visam TAU simbolis.

Senjorai viešėjo Palangoje

,,Šiame renginyje dalyvauja ir kitų Kėdainių rajono brandaus amžiaus žmones vienijančių organizacijų vadovai ir atstovai, nes visų, kurie dirba ir dovanoja laiką ir širdį senjorams, bendrystė yra labai svarbi. Šis susitikimas, pažymintis mokslo metų pradžią, jau yra ne pirmas.

Praėjusį savaitgalį mes pradėjome TAU mokslo metus ,,jodo bomba“ Palangoje, kur ,,užsisakę“ puikų orą, dalyvavome miško terapijos praktikose, rinkome gintarus ir pasisėmę energijos, susirinkome į šitą šventę, skirtą Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai. Kitą savaitę, t. y, nuo pirmadienio (spalio 2 d. – aut. past.), pradedame daugiau rutininę veiklą, kada senjorai renkasi į sporto, muzikos, meninės saviraiškos pratybas, užsiima įvairiuose sveikatos stiprinimo ir slaugos užsiėmimuose“, – teigė TAU vadovė.

Kėdainių SJMC Trečiojo amžiaus universiteto vadovė Jūratė Vaitonienė.

Kaip pažymėjo J. Vaitonienė, vienas iš svarbesnių momentų šiais metais, bus nemažai susitikimų su medikais, sveikatos priežiūros specialistais. Šios temos aktualios visiems žmonėms, o senjorams – ypač svarbios. Jie galės tikrai gauti ne tik daug naudingos informacijos, bet ir atlikti kai kuriuos tyrimus greitaisiais testais, ir taip profilaktiškai pasirūpinti savo sveikata ir ją stiprinti.

,,Ar daug senjorų pareiškė norą mokytis universitete?“ – teiraujuosi.

,,Senjorų mokosi tikrai nemažai, o projektuose dalyvauja net iki 170 žmonių, teiraujasi ir prisijungia vis nauji ir nauji kėdainiečiai. Šiais metais, kas įdomu, TAU veikla pradėjo domėtis ne tik miesto, bet ir rajono senjorai. Tai reiškia, kad jiems dar reikės atvykti iki mūsų. Tuo mes tikrai džiaugiamės, net pradedame svarstyti, kad ateityje reiktų TAU veiklą pagal poreikius plėtoti ir didesnėse rajono gyvenvietėse“, – komentavo pašnekovė.

,,Jeigu dar kas nespėjo, bet labai norėtų, ar dar gali registruotis?“ – klausiu direktorę.

,,Mes kviečiame ištisus metus. Tai nėra taip, jei nepradėjai nuo pradžių, reikia laukti kitų mokslo metų. Visus mokslo metus galima jungtis ir tęsti dalyvavimą pagal galimybes, nes visi užsiėmimai orientuoti į praktinę veiklą, todėl pradėti juos galima bet kada. Kaip sakoma, kiekviena kelionė prasideda nuo pirmo žingsnio, todėl siūlome jį žengti ir žygiuoti kartu.

Naudodamasi proga aš šiandien labai noriu padėkoti mūsų TAU lektoriams savanoriams, kurie veda užsiėmimus senjorams daugeliu atvejų dovanodami jiems ne tik savo patirtį, žinias, bet ir savo laisvalaikį,“ – sakė J. Vaitonienė, įteikusi padėkas Kristinai Župerkienei, Sandrai Rimkuvienei, Romualdui Mišeikai, Aldonai Sasnauskienei. Labai džiugu šiandien čia matyti Kėdainių lenkų draugijos vadovę Ireną Duchovską, su šios draugijos nariais TAU sieja gražus ir rezultatyvus bendradarbiavimas.

Gali konsultuoti želdynų klausimais

Atvykusių svečių atstovas Antanas Stackevičius, draugijos ,,Žaliuojanti Vilnija“ pirmininkas pagarsino, kad jų kolektyve yra Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) pavaduotoja Vida Ralienė, prognozavusi gerą vasarą, bei rudens pradžią. Beje, ji turi ir kėdainietiškų šaknų – yra kilusi iš šio krašto. ,,Mes turime ir geografų, mokslininkų, geologų, miškininkų Mes esame aplankę apie 60 botanikos sodų, mokomės dendrologijos, botanikos, želdynų teorijos.

Jei bus reikalinga pagalba, mes galime atvažiuoti kaip kokie ekspertai, galime pakonsultuoti želdynų klausimais,“ – teigė A. Stackevičius, paraginęs auginti pasodintą ąžuoliuką bei palinkėjęs gerų mokslo metų, gerų darbų, sveikatos visiems ir keliauti.

Šventėje dalyvavo draugijos ,,Žaliuojanti Vilnija“ narė, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) pavaduotoja Vida Ralienė, kilusi iš mūsų krašto.

Dalinosi mintimis

Trečiojo amžiaus universiteto ansamblio ,,Giedra“ vadovė Aldona Sasnauskienė taip pat pasidžiaugė gražia švente:

,,Pas mus graži didžiulė šventė – TAU mokslo metų atidarymas, Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos paminėjimas. Atvykę svečiai jau prieš 40 metų pradėjo sodinti ąžuolyną Kėdainiuose, iš Vilniaus važinėdavo net septynerius metus, dabar jie atvyko pasižiūrėti kaip tas ąžuolynas atrodo ir kartu atsivežė draugystės ąžuoliuką, kurį pasodinome Kėdainių SJMC.“

,,Kaip sekasi gyventi senjorams, ką numatę esate veikti?“ – klausiu Aldonos.

,,Susirenka mūsų tikrai nemažai, prie mūsų prisijungė muzikuojantys ,,Bočiai“, o šios draugijos pirmininkas kiekvieną repeticiją vis vyrų suranda. Dabar mūsų apie 15, vos ne choras. Kas ateina, visus priimame. Labai nuoširdžiai laiką leidžiam, po repeticijų neskubam namo. ,,Bočių“ pirmininkas Kęstutis pasiūlo ir šaškėmis, ir šachmatais pažaisti, ir kryžiažodžius sprendžiame. Jo žmona Birutė pyragėlių iškepa. Mes ir dainuojam liaudies dainas, ir šokam. Aš jiems ,,iki nugriuvimo“ groju polkas, valsus. Smagu kol kas.

Mes vieniši beveik visi, smagiai laiką leidžiam“, – pasakojo TAU ansamblio ,,Giedra“ vadovė, pridūrusi, kad senjorai dėkingi Trečiojo amžiaus universitetui. Neseniai būta Palangoje, labai įdomioje išvykoje, kurioje dalyvavo apie 50 žmonių. Ten buvo pažymėtas TAU sezono atidarymas, o šiandien – šventinis akcentas,“ – pasakojo A. Sasnauskienė.

,,Ko šiais metais mokysitės?“– teiraujuosi.

,,Aš tai su muzika, kadangi nuo jos neatsiejamas gyvenimas. Moksliškai tai vadinasi – rekreacinė muzikos terapija, skirta padėti žmonėms pajusti džiaugsmą, užsimiršti, įsitraukti į socialinę kultūrinę veiklą. Taip prisidedu prie Kėdainių TAU projektų įgyvendinimo, dar paskaitų paklausau. Būna labai įdomių renginių, moterys ir baseiną lanko. Užsiėmimų labai daug yra, tik reikia laiko ir noro. Yra ką veikti čia!“, – tvirtino pašnekovė.

,,Aldona ne tik ,,Giedra“, bet ir ,,Kėdainių bočiai“ ansamblio vadovė,” – patikslino Kęstutis Nekrošius, kuris yra Lietuvos pensininkų sąjungos ,,Bočiai“ Kėdainių rajono bendrijos pirmininkas.

Lietuvos pensininkų sąjungos ,,Bočiai“ Kėdainių rajono bendrijos pirmininkas Kęstutis Nekrošius.

,,Kaip jums sekasi, kodėl jūs nusprendėte prisijungti ir būti drauge?“ kalbinu K. Nekrošių.

,,Mus sujungė likimas, nes mūsų ankstesnis ansamblis pasikeitė, turėjom ieškoti naujo vadovo. Kadangi ir pernai su Aldona esame koncertinių reikalų turėję, nutarėm paprašyti, kad ji ir toliau su mumis draugautų ir vadovautų ,,Kėdainių bočiai“ ansambliui. Aš juokais sakau, kad reikės siūlyti vadintis ,,Kėdainių bočiai“ TAU arba TAU ,,Kėdainių bočiai“. Visi esame to paties amžiaus, tie patys poreikiai, tie patys polinkiai, visiems norisi bendrauti. Visi geranoriškai nori susitikti. Kad ir šiandien yra smagu, ir ateityje bus smagu“, – teigė optimizmo nestokojantis Kęstutis.

,,Šiandien švenčiate net keletą progų. Su kokiomis problemomis susiduriate?“ – klausiu K. Nekrošių.

,,Sakyčiau, viskas priklauso nuo požiūrio. Galima matyti vien tik teigiamas puses ir sakyti, kad gyvename labai gerai. Bet žmogus yra toks sutvėrimas, kad jis visad žiūri kaip kiti gyvena. Anoj šalį kitaip, anoj dar kitaip ir bando lyginti. Taip lygindami, visada galime sakyti, kad galime gyventi geriau. O man atrodo, kas svarbiausia, kad būtume vieni kitiems pakantūs, geri. Nes ir tarp mūsų bočių kartais matau negerų reiškinių. Todėl mokslo metų pradžios proga linkiu, kad siektume ne tik tai žinių, bet siektume gerų minčių, o iš tų gerų minčių, būtų gerų darbų,“ – filosofiškai palinkėjo K. Nekrošius.

A. Raicevičienės nuotr.