Gyvenime pasitaiko atvejų, kai žmogui staiga sustoja širdis. Taip gali nutikti įvairiose situacijose, pavyzdžiui, einant gatve, apsiperkant parduotuvėje ar kokių sporto varžybų metu. Ir nors aplinkui neretai būna žmonių, ne visi žino, kad tokiais atvejais žmogui dar galima padėti laiku pradėjus jį gaivinti, atliekant širdies masažą ar naudojant defibriliatorius, kurie dabar įrengti visose rajono seniūnijose. Tam, kad gyventojai mokėtų jais naudotis, gruodžio mėnesį buvo rengiami mokymai.

„Mokyklose, seniūnijose, bendruomenėse iš viso surengėme 27 mokymus, kuriuose kvalifikuoti specialistai mokė, kaip reikia gaivinti žmogų, teikti pirmąją pagalbą, naudojant defibriliatorius, turniketus ir kitas priemones. Šių svarbių žinių įgijo daugiau nei 530 kraštiečių. 135 iš jų buvo vyresniųjų klasių moksleiviai. Mokymuose taip pat dalyvavo 166 mokytojai, mokyklų administracijų darbuotojai bei aptarnaujantis personalas. 15 nemokamų mokymų surengėme įvairių bendruomenių atstovams. Aktyviausi iš rajono gyventojų buvo akademiškiai. Susirinko 43 žmonės, buvo dvi grupės. Kitose rajono vietovėse irgi ateidavo po 10–20 gyventojų. Norinčiųjų dalyvauti gal būtų buvę dar daugiau, bet tuo metu buvo išaugęs sergamumas gripu ir peršalimo ligomis.

Klausytojų gretose buvo ir jaunesnių, ir vyresnių kraštiečių, ateidavo ir vyrų, bet aktyviausiai dalyvavo moterys. Kaip rodo statistika, būtent moterys dažniau ir atlieka gaivinimą, nes jos gyvena ilgiau“, – teigė Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Rima Proscevičiūtė.

Kraštiečiai noriai sėmėsi žinių

„Prieš keletą metų teko dalyvauti pirmosios pagalbos mokymuose, o dabar atėjau atnaujinti žinių, nes, jei to nenaudoji dažnai, kai kas pasimiršta.

Mano artimoje aplinkoje dar nėra buvę atvejų, kai kažką reikėtų gaivinti, bet, manau, tokių įgūdžių vis tiek reikia turėti, nes gali praversti įvairiose situacijose. Kartais viešojoje erdvėje girdisi, kad ištikus kokiai nelaimei, žmonės bijo suteikti pagalbą, nes nežino, kaip tai daryti tinkamai, bijo pakenkti nukentėjusiajam, sulaužyti šonkaulius ar pan. Išklausius šiuos mokymus bus tikrai drąsiau padėti žmogui“, – sakė Vijolė Juknienė.

„Kai sužinojau, kad seniūnijose bus įrengti defibriliatoriai, tai buvo paskata dalyvauti mokymuose, tam, kad žinočiau, kaip reikia jais naudotis. Šiuose mokymuose viską išbandžiau praktiškai – kaip atlikti gaivinimą, krūtinės ląstos paspaudimus, kaip stabdyti kraujavimą, panaudojant turniketą ar kitas priemones. Atrodo, kad nėra sunku, bet realioje situacijoje viskas daug sudėtingiau.

Prieš kokį mėnesį buvo atvejis, kai žmogui buvo klinikinė mirtis ir man pačiam teko atlikti gaivinimą. Kol atvyko Greitoji medicinos pagalba, Bendrasis pagalbos centras telefonu aiškino, ką reikia daryti, mes tą ir darėme,  po to perdavėme tą žmogų atvykusiems medikams, deja, žmogus neišgyveno.

Manau, gerai, kad rajone bus daugiau defibriliatorių, taip gal bus galima daugiau gyvybių išgelbėti“, – teigė Egidijus.

„Kėdainiečiai tikrai yra žingeidūs, viskuo domisi, klausia. Aš, kaip praktikas, stengiuosi perduoti kuo daugiau žinių, papasakoti apie smulkmenas, kurios kartais nulemia išgyvens žmogus, ar ne.

Jei žmogus nukrito be sąmonės, mes turime jam suteikti pagalbą per kelias pirmąsias minutes, jei netoli yra defibriliatorius, reikia imti ir jį naudoti. Pakenkti nukentėjusiajam galime, jei nieko nedarysime, o tik lauksime atvykstančių medikų. Jei žmonės bus išmokę taisyklingai teikti pagalbą, nelūš ir šonkauliai. Mokymų metu visus raginu patiems ant manekenų išbandyti krūtinės ląstos paspaudimus, kad žmonės žinotų, kur dėti rankas ir kaip daryti paspaudimus, kaip atlikti gaivinimą, naudojant defibriliatorių. Taip pat mokau, kaip reikėtų stabdyti kraujavimą turniketu arba naudojant kitas parankines priemones, pavyzdžiui, skarelę. Kuo daugiau žmonių mokės teikti pirmąją pagalbą, tuo daugiau gyvybių bus išsaugota“, – įsitikinęs lektorius, beveik 30 metų darbo patirtį turintis Rytis Malašauskas, paramedikų asociacijos vadovas, dirbantis Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje.

Rajone įrengta dar 11 defibriliatorių

Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, iki šiol defibriliatoriai buvo įrengti „Atžalyno“ gimnazijoje, „Aušros“ progimnazijoje, Kėdainių arenoje, savivaldybės administraciniame pastate, M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje, Lidl parduotuvėje bei keliose rajono įmonėse. Tačiau šie aparatai yra patalpų viduje, o nauji 11 defibriliatorių yra sumontuoti seniūnijų, ambulatorijų ar kitų viešųjų objektų išorėje, tam, kad jais būtų galima pasinaudoti bet kuriuo paros metu, nepriklausomai yra pastate budintis asmuo, ar ne. Prietaisai yra mobilūs, juos, esant reikalui, galima vežti į tą vietą, kur yra nukentėjęs žmogus.

„Nauji defibriliatoriai dabar yra visose rajono seniūnijose. Šiems gyvybiškai svarbiems aparatams pirkti iš rajono savivaldybės gavome 30 tūkst. eurų. Vykdant viešuosius pirkimus, pavyko sutaupyti, už tą sumą organizavome mokymus. Tačiau tikrai dar nepasiekėme visų bendruomenių, tad mokymus tęsime ir kitąmet.

Defibriliatoriai yra įrengti visose 11-oje rajono seniūnijų. Žalios spalvos dėžutės pažymėtos AID užrašu.

Norime, kad kuo daugiau rajono žmonių žinotų, kur yra įrengti defibriliatoriai ir kaip jais, ištikus kokiai nelaimei, reikėtų naudotis. Juolab, kad tose dėžutėse (pažymėtose AID užrašu) yra ir turniketai, kaukės, pirštinės bei kitos reikalingos priemonės, kurios gali būti naudojamos stabdant kraujavimą, jei žmogus prasikirto ranką ar koją, pateko į eismo įvykį ar pan. Mūsų tikslas – apmokyti ir kuo daugiau jaunimo, kuris gal greitu laiku įgys teises, išvažiuos į gatves, tam, kad irgi mokėtų teikti pirmąją pagalbą čia ir dabar, nebūtų prarastas brangus laikas laukiant medikų, ir kad būtų galima išgelbėti daugiau gyvybių“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Kviečia registruotis

Visuomenės sveikatos biuras kviečia ir kitus kraštiečius gilinti žinias bei lavinti įgūdžius pirmosios pagalbos teikimo srityje. Specialistų teigimu, nemokami pirmosios pagalbos įgūdžių mokymai gali būti organizuojami bet kurioje įstaigoje, susidarius ne mažiau kaip 10 dalyvių grupei. Daugiau informacijos tel. 8 687 66 144.