Kėdainių krašto muziejus kartu su dailės mokyklos mokiniais sausio 28 d.  paminėjo garsiojo Kėdainių krašto kryždirbio, menotyrininkų vadinamo nepaprasto talento liaudies menininko Vinco Svirskio 180-ąsias gimimo metines. 

Apie V. Svirskio asmenybę bei kryžių simboliką susirinkusiems dailės mokyklos mokiniams išsamiai papasakojo Kėdainių krašto muziejaus direktorius R. Žirgulis.

Apie V. Svirskio asmenybę bei kryžių simboliką susirinkusiems dailės mokyklos mokiniams išsamiai papasakojo Kėdainių krašto muziejaus direktorius R. Žirgulis.

Ta proga krašto muziejaus V. Svirskio kryžių salėje susirinkę įvairaus amžiaus dailės mokyklos mokiniai piešė čia eksponuojamus garsiojo kraštiečio medinius kryžius, klausėsi muziejaus istorikų pasakojimų apie šio unikalaus talento liaudies menininko gyvenimą ir kūrybą.

Išlikę Paberžėje
Pasak dailės mokyklos direktorės Vidos Burbulienės, žymesnis susidomėjimas šiuo kūrėju atgimė praėjusiais metais. „Pernai kartu su Surviliškio Vinco Svirskio pagrindine mokykla prisiminėme šį kūrėją piešdami jo portretus. Tad dabar visi, užsukę į krašto muziejų, gali pamatyti šių portretų parodėlę. Šiandien, minėdami dievdirbio gimimo metines, švenčiame be tortų ir žvakučių, tačiau kartu su dailės mokyklos mokiniais prisimename jį būdami išlikusių medinių kryžių, stogastulpių apsuptyje“, – šypsojosi direktorė ir pridūrė, kad šių kūrinių neįkainojamą meninę vertę reikia suvokti ir vertinti ne tik Kėdainių rajono, bet visos Lietuvos ar net Europos mastu. „Išlikusiems kryžiams jau gerokai per šimtą metų. Yra žinoma, kad V. Svirskis kryžių yra sukūręs labai daug, tačiau nemaža jų dalis pakelėse tiesiog sunyko, karo metu buvo sudeginti. Šiandien išlikusiųjų dar galima pamatyti Paberžės kaime ir Ibutonių (Panevėžio raj.) kaimo ribose“, – kalbėjo V. Burbulienė.

Vyksta mokinių piešinių parodėlės
„Kryždirbystė ir tradiciniai lietuviški kryžiai – unikalus reiškinys. UNESCO šį meną pripažino unikalia žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybe. Lietuviams kryžius nuo seno buvo apsauga nuo nederliaus, nelaimių, įvairių negandų. Juos lietuviai ypač mėgdavę statyti. Smagu, kad savamokslio dievdirbio gimtadienį minime kitaip – būdami šių unikalių medinių kryžių papėdėje bei galėdami juos įprasminti savo piešiniuose“, – kalbėjo Rimantas Žirgulis, Kėdainių krašto muziejaus direktorius.
Dailės mokyklos mokinių kurtų medinių kryžių bei V. Svirskio portretų parodėles galima pamatyti Kėdainių krašto muziejuje.

Panašios naujienos