Nors koronaviruso pandemijos banga lengvai pasiekia visas amžiaus grupes, taip pat ir vaikus, vis dėlto vaikų apsisprendimą skiepytis ar ne, įtakoja jų tėvai. Su kokiomis situacijomis dažniausiai susiduriama VšĮ Kėdainių PSPC pediatrijos skyriuje, atsako vaikų ligų gydytoja Rima Vaitkevičienė.

Šiuo metu nuo COVID-19 gali skiepytis visi šalies gyventojai nuo 12 metų. Jūsų žiniomis, ar noriai jūsų pacientai skiepijasi nuo COVID-19?

Nežinau tikslaus skaičiaus vaikų, kurie pasiskiepijo nuo COVID-19, tokia statistika nevedama, bet manau, kad jų nėra daug.

Ar vaikų apsisprendimą skiepytis įtakoja tėvai ar paisoma vaikų nuomonės?

Jei tėvai patys skiepijasi, tai, pastebėjau, ir vaikus nori skiepyti, t. y. pritaria jų skiepijimui.

Ar yra buvę tokių atvejų, kai vaikas nori skiepytis, bet tam prieštarauja tėvai, o gal pasitaiko atvirkštinių situacijų?

Džiugu, kai tėvai paiso vaikų nuomonės, su jais tariasi. Tada supranti, kad tarp tėvų ir vaikų tikrai yra geras ryšys. Bet, deja, tokie atvejai nėra dažni.

Ar yra koronavirusu sirgusių jūsų pacientų?

Mažiausias susirgęs mano pacientas buvo 9 mėn. amžiaus. Tai buvo pavasarį, o dabar susirgusiųjų COVID-19 yra daug ir jų daugėja…

O jeigu suserga, ar tiesa, kad vaikai serga lengviau?

Neseniai dalyvavau Lietuvos pediatrų draugijos suvažiavime, teko klausytis paskaitos apie vaikų sergamumą COVID-19 infekcija. Buvo kalbama, jog yra sunkiai sergančių ir vaikų, tiesa, jie patenka į didžiąsias klinikas, tai mes apie juos mažai arba visai negirdime. Kas įdomu, jog Lietuvoje vaikų mirčių nuo COVID-19 dar nebuvo. Bet vaikai taip pat serga sunkiai.

Ar po skiepų nuo COVID-19 nepilnamečiams jums žinomos reakcijos, šalutinis poveikis?

Po skiepo yra pasitaikę nestiprių pašalinių reakcijų: galvos skausmas, skausmas injekcijos vietoje, neaukšta temperatūra.

Ar dažnai tėvai klausia vaikų ligų gydytojo, ar jų vaikams verta pasiskiepyti?

Norėčiau, kad tai būtų dažniau.

Ar savo vaikus nuo COVID-19 gali apsaugoti tėvai, jei patys pasiskiepija?

Tikrai taip.

Ar sergantis nepilnametis gali užkrėsti kitus nepilnamečius?

Ir viruso nešiotojas, ir sergantysis gali užkrėsti kitus, nepaisant savo amžiaus.

O kaip dėl apsauginių kaukių dėvėjimo, nuo kokio amžiaus jas būtina dėvėti?

Kai tėvai prašo parašyti kokią pažymą, kad vaikas neva negali nešioti kaukių, tai paaiškinu, kokia kaukės nauda ypatingai pačiam alergiškam vaikui. Juk taip apsisaugoma nuo bet kokių įkvepiamų alergenų, virusų ir pan. Kaukes dėvėti būtina. O pas mus, kaip žinoma, jas turi dėvėti visi nuo 6 m. amžiaus.

Ką jūs sakote tiems tėvams, kurie savo paauglių kategoriškai nesutinka skiepyti?

Jei jie kategoriškai nesutinka vaiko skiepyti, tai jokie argumentai nebepadės. Tiesiog diskusija neįmanoma…

VšĮ Kėdainių PSPC inform.