Trečiadienis, 6 lapkričio, 2024
4.3 C
Kėdainiai
PradžiaPožiūrisA. Kanapinsko gatvės rekonstrukcija: kas atsakingas už paaiškėjusias klaidas

A. Kanapinsko gatvės rekonstrukcija: kas atsakingas už paaiškėjusias klaidas

-

Artėjant vietos savivaldos rinkimams Kėdainių rajone imtasi ne visai sąžiningos taktikos. Pasinaudojant dalies gyventojų nepasitenkinimu, jog gana ilgai rekonstruojama A. Kanapinsko gatvė, kritikos strėlės paleistos į rajono savivaldybę, netiesiogiai jos vadovus. Esą jie atsakingi ir už tai, kad ne visai vykusiai buvo parengtas rekonstrukcijos projektas, kuriame, kaip paaiškėjo, esama klaidų. Tačiau nutylima viena labai svarbi ir reikšminga detalė. Šis projektas buvo baigtas rengti ir savivaldybės priimtas dar 2012 metais, kai rajonui vadovo visai kiti žmonės.

Kaip manipuliuojama faktais?

Šiuo metu Kėdainiuose sparčiai vyksta įvairūs reikšmingi darbai: tvarkomos gatvės, rekonstruojamas parkas, statomi net du pėsčiųjų tiltai. Tačiau šis proveržis kai kam pasirodo esantis nepriimtinu. Nepaisant to, jog prasidėję darbai sukelia tik laikinus nepatogumus, po kurių visiems gyventi bus tik geriau ir patogiau, ši akivaizdi aplinkybė sėkmingai ignoruojama. Kai kurių politikų ar pretenduojančių jais tapti valia kuriamas neigiamas informacinis fonas norint parodyti, jog bet kas, kas tik gero ir pažangaus vyksta Kėdainių rajone, turi ir neigiamą, negatyviąją pusę… O galbūt tas laikinas nepatogumas, tarsi koks totalus blogis, užgožia pridėtinę vertę, kurią netolimoje perspektyvoje generuos šiuo metu atliekami esminiai darbai?

„Kur valdžia žiūri?“ – taip pavadintas straipsnis stambios įmonių grupės kontroliuojamame rajono laikraštyje.

Publikacija verta dėmesio jau vien dėl to, kad tai klasikinis pavyzdys, kaip manipuliuojant faktais, vienus pabrėžiant, o kitus – tarsi specialiai nutylint, formuojamas jau minėtas neigiamas informacinis fonas. Ne veltui po retoriniu klausimu, straipsnio pavadinimu „Kur valdžia žiūri?“, esama ir prierašo, jog „vėluojanti gatvės rekonstrukcija pykdo kėdainiečius“. Ši frazė tikriausiai skirta formuoti išankstiniam skaitytojų nusistatymui, išankstiniam žmonių papiktinimui sukelti.

Į problemą dėmesys atkreiptas jau senokai

Tiesa ta, jog A. Kanapinsko gatvės rekonstrukcija iš tiesų vyksta ne taip sparčiai, kaip to norėtųsi. Į šią problemą dėmesį jau prieš kurį laiką atkreipė rajono savivaldybės vadovai – meras Saulius Grinkevičius ir administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis. Susitikę su darbus atliekančios įmonės vadovu jie aiškinosi vėlavimo priežastis, ieškojo sprendimo būdų. Paaiškėjo, jog nemažai problemų yra kilę dėl to, jog rekonstrukcijos projektas parengtas su tam tikrais trūkumais, kurios reikėjo nedelsiant pašalinti.

Tačiau šios informacijos, regis, neužtenka. Minėtoje publikacijoje iškeliama problema, jog A. Kanapinsko gatvėje žiedinė sankryža įrengta netinkamai, ko gero, nemokšiškai, ji yra per maža ir per siaura. Esą čia sunkiausia didesnių gabaritų automobilių ar autobusų vairuotojams – sukantis žiedu galinis ratas kliudo bortelius.

„Įmonės, vykdančios šios gat­vės rekonstrukciją, vadovai pripažįsta, kad darbai vėluoja, tačiau atkerta, jog žiedą įrenginėja tokį, kokį užsakė įrengti rajono savivaldybė, pateikusi parengtą projektą“, – rašoma rajonui skirto laikraščio publikacijoje.

Klaidos projekte – buvusios valdžios palikimas

Kas iš tiesų atsakingas, jeigu žiedas A. Kanapinsko gatvėje iš tiesų suprojektuotas nevykusiai, kaip bandoma įtikinti? Koks rajono savivaldybės ir jos vadovų vaidmuo? Ieškant atsakymo į šiuos klausimus ima aiškėti tai, kas dabartinės rajono valdžios kritikams itin neparanku.

Štai čia nutylėta viena labai svarbi, esminė detalė. A. Kanapinsko gatvės rekonstrukcijos projektas buvo baigtas rengti dar 2012 metais. Tuomet Kėdainių rajono savivaldybei vadovavo visai kiti asmenys.

Jeigu šis projektas iš tiesų buvo parengtas ne visai vykusiai, kas iš tiesų tikėtina, kodėl tuomet savivaldybė šį projektuotojų darbą priėmė bei už jį sumokėjo? Kodėl dar tuo metu nebuvo įsigilinta į neatitikimus, kurie paaiškėjo tik dabar, po ketverių metų pradėjus darbus?

„Žiedą įrenginėja tokį, kokį užsakė įrengti rajono savivaldybė, pateikusi parengtą projektą“, – skelbiama publikacijoje.

Kartu nutylima, jog dabartiniai rajono vadovai šį projektą kaip palikimą gavo iš buvusios, per savivaldos rinkimus gyventojų pasitikėjimo nepelniusios valdžios.

Realybė ta, jog revanšistinėmis idėjomis gyvenantys, į valdžios Olimpą vėl užkopti siekiantys politikai niekada nėra ir nebus linkę pripažinti savų klaidų. Manipuliuojant faktais bei žmonių emocijomis, realybę dažant vien juodais atspalviais kuriamas tariamiems gelbėtojams parankus naratyvas.

Užbaigus A. Kanapinsko gatvės rekonstrukciją saugiau bus visiems. Deja, yra ir tokių, kuriems tai nepatinka…


PROJEKTAS PARENGTAS NEIŠSAMIAI

„Reikia sutikti su tuo, jog savo laiku projektas nebuvo parengtas pakankamai gerai ir išsamiai. Kalbant apie žiedą, koks jis suprojektuotas, toks jis ir daromas, autobusai jame tikrai turėtų apsisukti. Buvo ir kita problema – su žiedo nuolydžiais. Jeigu būtų padaryta viskas taip, kaip buvo pirminiame projekte, visas žiedas skęstų.

Pernelyg kritinių klaidų projekte nebuvo, tačiau jis parengtas nepakankamai išsamiai. Ne visos situacijos pirminiame projekte buvo tinkamai išspręstos. Dėl to dabartinis rangovas dirbdamas susiduria su tam tikrais keblumais.

Pats projektas baigtas rengti dar 2012 metais, tad mažų mažiausiai 2011 metais buvo pradėtas. Kodėl projekto užsakovas, savivaldybė šio projekto nevertino – sunku pasakyti. Matau, jog statinys turėjo neypatingo statinio statusą, pagal tuo metu galiojusius teisės aktus tokio projekto nebuvo privalu ekspertuoti. Matyt, to nebuvo padaryta, o savivaldybė priėmė tai, ką projektuotojai nubraižė.

Manau, kad šioje situacijoje projektuotojai galbūt neišpildė visų lūkesčių. Aišku, yra ir užsakovų, šiuo atveju savivaldybės pareiga pasižiūrėti, kaip atliktas darbas.“

Audrius Šulga, Bendovės „Ewcon“ direktorius, A. Kanapinsko gatvės rekonstrukcijos projekto techninis prižiūrėtojas


„Vykdant A. Kanapinsko gatvės rekonstrukcijos projektą buvo kilę be galo daug sunkumų, tačiau svarbiausia, kad jau netrukus kėdainiečiai galės džiaugtis sutvarkytu šiuo itin svarbiu objektu.

Pradėjus darbus paaiškėjo, jog nemažai problemų yra kilę dėl to, jog rekonstrukcijos projektas parengtas su tam tikrais trūkumais, kuriuos reikėjo nedelsiant pašalinti. Tuo tarpu dabar, kai jau eismo žiedas baigiamas tvarkyti, pasigirsta kalbų, kad jo važiuojamoji dalis yra per siaura. Tačiau noriu pabrėžti, kad ji tikrai nėra per siaura, atitinka visus reikalavimus. Tiesą sakant, daug kur Europoje ir jau Lietuvoje žiedinės sankryžos įrengiamos pagal naujus standartus.

Daugelis vairuotojų yra įpratę greitai pravažiuoti sankryžas, o dabar, norint pravažiuoti šį žiedą saugiai, greitį tenka sumažinti iki minimumo. Įrengdami šią žiedinę sankryžą būtent ir siekėme, kad tiek kėdainiečiai, tiek miesto svečiai jaustųsi kuo saugesni. Būtent saugumas – šio projekto prioritetas.“

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis


reklama

Taip pat skaitykite