Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė teigia, kad daugeliu atveju ankstyvose stadijose vėžys labai sėkmingai išgydomas.

Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė teigia, kad daugeliu atveju ankstyvose stadijose vėžys labai sėkmingai išgydomas.

Tikriausiai nėra nė vieno žmogaus, kuriam nebūtų tekę susidurti su vėžiu. Onkologiniai susirgimai – aktuali problema visame pasaulyje. Vėžys gali paliesti kiekvieną, nepaisant amžiaus, lyties ar socialinės padėties visuomenėje. Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva vasario 4-oji paskelbta Pasaulinė kovos su vėžiu diena.

Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, apie 80 tūkst. žmonių šiuo metu serga onkologinėmis ligomis. Vilniaus Universiteto Onkologijos instituto duomenimis, mūsų šalyje (kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse) kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis. Beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.

Prognozės nedžiuginančios

Tarp vyrų susirgimų vėžiu Lietuvoje šiuo metu pirmą vietą užima priešinės liaukos vėžys, tarp moterų – krūties vėžys. Didelį susirūpinimą medikams kelia didėjantis sergamumas storosios žarnos vėžiu. Daugiausia pacientų nužudo piktybiniai plaučių navikai, nuo jų kiek atsilieka storosios žarnos ir skrandžio vėžys.

Pasaulio sveikatos organizacijos prognozės artimiausiems dešimtmečiams nėra optimistinės. PSO praneša, kad apie 20 mln. žmonių žemės rutulyje šiandien serga onkologinėmis ligomis, o kiekvienais metais pasaulyje vidutiniškai apie 8 mln. žmonių miršta nuo šių susirgimų. Vėžys jau šiandien yra dažniausia mirties priežastis pasaulyje. PSO įspėja: jeigu nesiimsime jokių priemonių, 2020 m. vėžiu sirgs iki 30 mln. žmonių. Mūsų rajono medikai pirmieji šalyje prieš gerą dešimtmetį sėkmingai pradėjo vykdyti prevencines ankstyvąsias vėžio diagnostikos programas, kurias finansavo Kėdainių rajono savivaldybė.

Pacientui mokėti nereikia

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Audronė Rimkevičienė teigia, kad šiuo metu Lietuvoje, taip pat ir jos vadovaujamoje įstaigoje yra vykdomos keturios prevencinės ankstyvosios vėžio diagnostikos programos: gimdos kaklelio, krūties, priešinės liaukos (prostatos) ir storosios žarnos. „Pasaulio sveikatos organizacijos PSO duomenimis, apie 30-50 procentų visų piktybinių navikų galima išvengti vykdant onkologinių susirgimų prevencijos programas. Vienas iš būdų tai padaryti geriau – informuoti žmones apie valstybines patikrų programas, siekiant nustatyti piktybinius navikus ankstyvosiose stadijose.

Dėl to pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus. Medikai nuolat akcentuoja, kad laiku – pradinėse stadijose – diagnozavus vėžį, galima tikėtis sėkmingo gydymo, pilno pasveikimo. Todėl ir jaučiantis gerai, verta rūpintis savo sveikata, ligų prevencija“, – aiškino A. Rimkevičienė.

Nelabai rūpinasi sveikata

Kėdainių PSPC direktorės A. Rimkevičienės duomenimis, apie galimybę dalyvauti gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje 2014 metais buvo informuota 2 529 moterų, t.y. 65 proc. visų, pagal amžių galinčių dalyvauti šioje programoje. Iš jų tik 1 800 moterų atvyko pasitikrinti. Šis skaičius yra didesnis negu 2013 m. ir jis didėja. Direktorė apgailestavo, kad nors informuojama tikrai daug moterų, tačiau pasitikrinti ateina mažiau. „Ši programa mūsų įstaigoje vykdoma daugelį metų, todėl turėtų būti įprasta tikrintis, tačiau to nėra. Tai rodo, kad moterys nelabai rūpinasi savo sveikata. Tačiau gera žinia ta, jog pagal programą pernai nenustatyta gimdos kaklelio vėžinių susirgimų. 200 moterų nustatyti kitokie pakitimai.Bet kuriuo atveju tai – svarbi informacija vėžio prevencijai ir ikivėžinių būklių gydymui“, – teigė A. Rimkevičienė.

Nustatė susirgimus

Pašnekovės teigimu, per devynis praėjusių metų mėnesius dėl krūties vėžio pasitikrino 1 337 moterys, t. y. 2,5 karto daugiau, nei 2013-aisiais. 2014 metais trims rajono gyventojoms diagnozuoti vėžiniai susirgimai. „Šie skaičiai vienareikšmiškai rodo, kokią įtaką programos įgyvendinimui turi 2014 m. Kėdainių ligoninėje pradėjęs veikti mamografas“, – sakė A. Rimkevičienė. Tuo tarpu profilaktiškai dėl prostatos vėžio 2014 m. patikrinta 28,5 proc. nustatyto amžiaus vyrų. Pašnekovė pastebėjo, kad vienais metais jų ištiriama daugiau, o kitais – mažiau. Iš 1 774 patikrintų kėdainiečių daugiau kaip 200 rastas padidintas PSA kiekis kraujyje, todėl jie buvo nusiųsti gydytojo urologo konsultacijai.

„Paprastai vyrai tikrinasi nenoriai. Tačiau situacija pagerėjo, kai į prevencinių programų vykdymą įsitraukė ambulatorijos. 2014 metais atlikta 300 tyrimų daugiau negu 2013-aisiais“, – teigė A. Rimkevičienė. Dėl storosios žarnos vėžio pernai patikrinta daugiau kaip 3 200 gyventojų, tuo tarpu 2013-aisiais – 1 400. Pernai 175 pacientams rasta pakitimų, tačiau daugiau kaip pusė jų nesutiko tirtis toliau. Tad tik 87 asmenims atliktas kolonoskopijos tyrimas.

Kad nebūtų vėlu

Kėdainių PSPC direktorė A. Rimkevičienė pastebėjo, kad 25 proc. pacientų yra linkę rūpintis savimi, pasidaryti paskirtus tyrimus, dalyvauti programose, ieškoti ligų ankstyvose stadijose, kuomet dar galima stabdyti jų progresavimą ar, vėžio atveju, pradėti ankstyvą gydymą ir sėkmingai jį įveikti. „Daugeliu atveju ankstyvose stadijose vėžys labai sėkmingai išgydomas. Bet mitas, kad onkologinis susirgimas – mirties nuosprendis, neretai žmogų verčia ignoruoti ligą. Tuomet, kai jau atsiranda vėžio simptomai, gydyti šią ligą dažniausiai būna vėlu, nes gydymas sunkus, sudėtingas ir retai baigiasi sėkmingai. Ankstyva vėžio diagnostika vienareikšmiškai veiksminga tuo, kad ankstyvose stadijose šis susirgimas sėkmingai gydomas“, – kalbėjo A. Rimkevičienė.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

Panašios naujienos