Lapkričio 26 dieną, antradienį, 11 val. Kėdainiuose, kaip ir kituose šalies rajonų centruose, ūkininkai pradės jau antrąją savo protesto akcijos dalį. Kadangi žemdirbiai iš valdžios institucijų iki šiol nesulaukė reakcijos, dvi savaites vyksiančią „Žaliųjų kryžių“ akciją sustiprins dar viena ūkininkų iniciatyva – į kelius išvažiuos su žemės ūkio technika.


Lapkričio 26-ąją 10 val. Kėdainių krašto ūkininkai pirmiausiai rinksis Daukšių aerodrome. Tikimasi, kad šįkart suvažiuos apie 50–70 traktorių. Po to kolona pajudės Birutės ir J. Basanavičiaus gatvėmis, apsuks ratą ir tada išsiskirstys į savo ūkius.

Padėtis ūkiuose kritinė

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas prašo kėdainiečių supratimo dėl traktorių kolonos judėjimo mieste ir galimų eismo trukdžių. Ūkininkai laikysis visų kelių eismo taisyklių ir taikios akcijos metu tikrai neketina specialiai trikdyti visuomenės gyvenimo.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas prašo kėdainiečių supratimo dėl traktorių kolonos judėjimo mieste ir galimų eismo trukdžių. Ūkininkai laikysis visų kelių eismo taisyklių ir taikios akcijos metu tikrai neketina specialiai trikdyti visuomenės gyvenimo.

„Ūkininkų vardu atsiprašau už galimus nesklandumus ir labai dėkoju kėdainiečiams, kurie mus palaiko ir palaikys tądien. Padėtis žemės ūkyje kritinė. Ši akcija – antrasis mūsų žingsnis. Kentėme trejus metus, bet dabar nebeturime kur dėtis, tik kovoti už savo būvį, nes gerovės valstybę be žemės ūkio ir kaimo bus sunku sukurti Lietuvoje“, – kalbėjo V. Ivanauskas.


Kelyje Briuselis?

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos vadovas pabrėžė, kad pastarųjų metų žemės ūkio padėties rodiklius puikiai atspindi „Eurostato“ duomenys, pagal kuriuos, lyginant 2017–2018 metus, žemės ūkio produkcijos kritimas yra 14,2 proc. Panašią statistiką ūkininkai mato ir 2019-iaisiais. Tad žemdirbiai tikina priėję liepto galą, todėl nebeturi kur trauktis.

Spalio 25 d. žemdirbių judėjimą šalyje pradėjo Kėdainių rajono ūkininkai, kurie žemės ūkio technika suvažiavo prie rajono savivaldybės. Čia tądien vyko rajono tarybos posėdis, tačiau jame ūkininkų prašymas – suteikti vienkartinę 25 proc. lengvatą žemės ūkio mokesčiui, nebuvo išgirstas.

„Manau, kad bet kuriame versle tokie skaičiai ekonomistams daug ką pasakytų. Kiek galėjome, tiek kentėme. Simbolinė kryžių akcija pavyko, nors ir nedavė akivaizdžių pokyčių.

Tylus ūkininkų protestas tuo nesibaigs, nes politikai mūsų negirdi, todėl vėl suvažiuosime traktoriais, o jeigu dar nebūsime išgirsti, jais pasieksime ir Vilnių. Šie signalai yra skirti ne vien rajono ar šalies, bet ir Briuselio politikams, nuo kurių sprendimų priklauso mūsų likimas“, – sakė V. Ivanauskas.


Prasidėjo nuo Kėdainių

Primename, kad spalio 25 d. žemdirbių judėjimą šalyje pradėjo Kėdainių rajono ūkininkai, kurie žemės ūkio technika suvažiavo prie rajono savivaldybės. Čia tądien vyko rajono tarybos posėdis, tačiau jame ūkininkų prašymas – suteikti vienkartinę 25 proc. lengvatą žemės ūkio mokesčiui, nebuvo išgirstas.

Lapkričio 8-ąją Kėdainių ūkininkų laukuose prasidėjusi „Žaliojo kryžiaus“ akcija greit įgavo vis didesnį mastą. Prie masiškai kyžius statančių Kėdainių rajono žemdirbių aktyviai prisidėjo ir kitų kraštų – Panevėžio, Klaipėdos, Suvalkijos ūkininkai.

Tad lapkričio 26 dieną rengiamas traktorių žygis yra antroji šio visuotinio protesto akcijos dalis, kurios šūkis išlieka toks pat, kaip ir „Žaliųjų kryžių“ akcijos – „Lietuva, tavo kaimas miršta“.