Kandidatas į Kėdainių rajono merus Saulius Grinkevičius: „Mažiau pažadų, daugiau darbų“

Simboliška, kad 2016-aisiais, minint Bibliotekų metus, Kėdainių rajono savivaldybėje po maždaug poros metų pertraukos vėl pradėjo veikti Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos filialai Ąžuolaičiuose ir Keleriškiuose.

Dar po dvejų metų M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyrius persikėlė į naujas modernias patalpas Kėdainių Didžiojoje Rinkoje.

„Iš kaimuose gyvenančių žmonių negalima atimti kultūros ir turiningo užimtumo. Džiugu, kad tuometė rajono taryba pritarė norui vėl atidaryti bibliotekas. Kadangi mums rūpi kaimuose išsaugoti bibliotekas, kaip mažyčius kultūros židinius, buvome puikus pavyzdys ir kitiems šalies rajonams“, – sakė praėjusios kadencijos (2015–2019 m.) meras Saulius Grinkevičius.

Rajono vadovo nuomone, biblio­teka nebėra vien knygų išdavimo punktas, tai – informacinis centras, kuriame galima gauti visapusišką informaciją, skaityti knygas ir spaudą, pabendrauti su darbuotojomis bei turiningai praleisti laiką.

Atidarant biblioteką Ąžuolaičiuose. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Abiejų kaimų bibliotekos vėl duris atvėrė tose pačiose patalpose, kuriose buvo iki jų uždarymo. Šiose bibliotekose lankytojams sudaryta galimybė naudotis internetu, o vaikus jau džiugina žaislotekos. Ąžuolaičių bibliotekoje viešojo interneto prieigos anksčiau nebuvo. Stengtasi sukurti dvi nedideles šiuolaikiškas mažas bibliotekas. Abiejose – nauji baldai ir kompiuteriai.

Na, o 2018 m. gruodį, miesto eglės įžiebimo šventės metu, Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka pakvietė į naujas bibliotekos erdves Didžiosios Rinkos aikštėje.

Garso įrašų studija. (Bibliotekos nuotr.)

Vaizdą ir paskirtį pakeitė ilgai iki tol kėdainiečiams akis badęs sovietiniais laikais buvusio prekybos centro „Saulutė“ apleistas pastatas. Buvo atlikta statinio rekonstrukcija, sutvarkytas fasadas ir stogas, įrengta terasa, įrengtos RFID sistemos (bevielio identifikavimo radijo ryšių technologija, sudaryta iš žymės, skaitytuvo ir valdymo sistemos). Projektas pradėtas įgyvendinti 2017 m. Nauja biblioteka yra 906 kv. m bendro ploto. Rangos darbai kainavo 2 mln. 269 tūkst. Eur, RFID − 100 tūkst. Eur; baldams skirta 50 tūkst. Eur. Panaudotos lėšos iš Europos Sąjungos fondų, Valstybės biudžeto ir iš savivaldybės biudžeto.

Edukacinės dirbtuvės. (Bibliotekos nuotr.)

Naujose patalpose duris atvėrusiame Vaikų ir jaunimo skyriuje gausu naujovių: mokymuisi ir pramogoms įrengtos daugiafunkcės paskirties, įvairiai veiklai ir bendravimui pritaikytos erdvės su reikalinga įranga ir baldais. Cokoliniame aukšte – į sceną transformuojama 3D erdvė, yra edukacinės dirbtuvės su išmaniąja lenta. 2019 metais, įgyvendinus projektą, cokolinio aukšto didžiausioje erdvėje buvo planuojama atidaryti kino salę ir kėdainiečius pakviesti žiūrėti skaitmeninius kino filmus.

Mikalojaus Daukšos bibliotekos vaiku ir jaunimo skyrius. (Bibliotekos nuotr.)

Pirmame Vaikų ir jaunimo skyriaus aukšte – vadinamoji „Knygų pieva“, abonementas, garso studija, judumo laiptinė. Antrame – „Išmanioji palėpė“ su išmaniuoju stalu, kompiuteriais, stalo žaidimais. Iš jos patenkama į bendravimo terasą, iš kurios atsiveria nuostabūs senamiesčio vaizdai. Čia ruošiamasi pamokoms. Jaunimas buriasi 3D erdvėje. Planuojamos naujos veiklos. Naudojama turima, įsigyjama papildoma įranga. Žaisloteka pildoma jaunimui skirtais stalo žaidimais.

Mikalojaus Daukšos bibliotekos vaiku ir jaunimo skyrius. (Bibliotekos nuotr.)

Šiandien Vaikų ir jaunimo skyriaus literatūros fonde – daugiau kaip 10 tūkst. egz. dokumentų, skirtų ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams, jaunimui, pedagogams.

Lankytojams sudarytos puikios sąlygos mokytis ir leisti laisvalaikį:

  • ruošti pamokas;
  • žaisti stalo žaidimus, naudotis interaktyviu stalu;
  • dalyvauti įvairiuose renginiuose, susitikimuose su rašytojais, knygų pristatymuose, spaudinių, dailės darbų, techninės kūrybos parodose;
  • lankyti vaikų užsiėmimus pagal programą „Taikomosios informacijos kultūra“;
  • lankyti „Robotikos“ būrelį;
  • garso įrašų studijoje įsirašyti dainų, muzikinių kūrinių, įgarsinti knygas ar tekstus;
  • atsispausdinti, nusiskenuoti reikalingą informaciją;
  • įrengtas vartotojams patogus knygų grąžinimo, išdavimo savitarnos įrenginys.
Mikalojaus Daukšos bibliotekos vaiku ir jaunimo skyrius. (Bibliotekos nuotr.)

Politinė reklama. Bus apmokėta iš Liberalų sąjūdžio Politinės kampanijos sąskaitos. Užs. Nr. 30.

Titulinė nuotrauka: S. Grinkevičius: „Biblioteka nebėra vien knygų išdavimo punktas“. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)