Oro temperatūra vėl pasiekė 30-ies, kai kur net 33 laipsnių ribą. Medikai įspėja, kad toks karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado).

DIENĄ IR NAKTĮ KANKINS TVANKUS TROPINIS KARŠTIS

Lietuvoje prognozuojama, kad oras įkais net iki 30-34 laipsnių, rašo Orai ir klimatas Lietuvoje feisbuko paskyroje.

Problema – aukšta jutiminė oro temperatūra. Atrodys, kad temperatūra yra dar 3-4 laipsniais aukštesnė nei rodo termometrai.

Tokia situacija Lietuvoje susidarė, nes per praėjusias 24 val. visur palijo, o šiandienos aukšta temperatūra greitai išgarina visą drėgmę, tad oras labai tvankus.

Palydovinė informacija irgi rodo, kad mūsų šalies oras savo savybėmis supanašėjo su tropiniu (labai šilta + drėgna). Gerai, kad kažkiek gaivina pučiantis vėjas.

Kentėsime ne tik dieną

Naktis iš sekmadienio į pirmadienį bus tropinė. LHMT prognozuoja 18-23 laipsnius.

Dalyje šalies net paryčiais oras neatvės žemiau 20 °C.

Labai tikėtina, kad Lietuvos šiaurės rytuose tai bus viena karščiausių naktų per visą moderniųjų stebėjimų istoriją. Gal net pati karščiausia.

Karštą dieną visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja:

• Būti patalpose, kuriose yra įrengti ventiliatoriai ar oro kondicionieriai. Svarbu, kad patalpos oro temperatūra nebūtų žemesnė nei 18 ºC.

• Dažniau gerti skysčių – visą dieną po truputį, nelaukiant, kol pradės kamuoti troškulys. Geriausiai tam tinka mineralinis, mineralizuotas, geriamasis arba pasūdytas vanduo. Vengti alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu, gėrimų su cukrumi ar saldikliais – jie skatina didesnį skysčių išsiskyrimą.

• Vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų. Valgyti daugiau skystų produktų, lengvai virškinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių. Maistas, pavyzdžiui, mėsa, kuris turi daug baltymų, didina metabolinės šilumos gamybą ir skatina vandens netekimą.

• Einant į lauką, užsidėti galvos apdangalą arba vietoj galvos apdangalo naudoti skėtį. Taip pat lauke dėvėti saulės akinius su UVA ir UVB filtru.

• Dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius.

• Naudoti apsauginius kremus nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi (30 SPF ir daugiau). Apsauginiais kremais pasitepti reikia 30 min. prieš išeinant į lauką.

• Poilsiui gamtoje pasirinkti vietą pavėsyje, vengti tiesioginių saulės spindulių, riboti buvimo saulėkaitoje laiką, būti po skėčiais. Ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje.

• Nepalikti uždarytame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri. Automobiliai labai greitai įkaista, todėl likusiems automobilyje gali grėsti šilumos smūgis. Patikrinti, ar vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nėra per karšti, kad vaikas nenusidegintų.

• Riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 17 valandos. Sodo, daržo bei kitus ūkio darbus susiplanuoti atlikti anksti ryte arba vakare. Dirbantiems karštyje darbuotojams numatyti specialias pertraukas vėsioje vietoje, kurių trukmę ir dažnumą darbdavys nustato savo nuožiūra, tačiau ne rečiau nei kas 1,5 val.

• Dažnai naudotis vėsiu dušu ar vonia.

• Palaikyti namų aplinką vėsią. Langus uždengti šviesios spalvos užuolaidomis, ritininėmis užuolaidomis ar medžiaga su aliuminio paviršiumi, kuri atspindėtų saulės spindulius. Dienos metu langus namuose uždaryti ir atverti tik vakare, kai oro temperatūra būna nukritusi.

• Dieną naudoti kuo mažiau elektrinių įrenginių, dirbtinės šviesos, nes tai sukuria papildomai karščio.

• Jeigu yra galimybė, miegoti vėsesniame kambaryje.

• Sekti jutiminę temperatūrą ir UV indeksą, kuriuos galima rasti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tinklalapio skiltyje „Prognozės – UVI prognozės“.

• Sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, stebėti savo sveikatos būklę. Atminti, kad esant dideliems karščiams paskirtų vaistų poveikis gali pakisti, todėl būtina pasitarti su šeimos gydytoju dėl vaistų vartojimo, jų dozės.

• Skubiai kreiptis medicinos pagalbos:

– esant gausiam prakaitavimui ir raumenų mėšlungiui (traukuliams);

– kūno temperatūrai pakilus >40 laipsnių C, esant karštai ir šlapiai odai;

– radus sumišusį ar be sąmonės žmogų.

Parengta pagal Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro inf.

HGSSC nuotrauka

Panašios naujienos