Rugsėjo 1-ąją, sekmadienį, visoje šalyje nebus galima įsigyti alkoholio. Tačiau rugsėjo 2-ąją, kitą pirmadienį, kai vaikučiai su tėveliais ir mokytojais rinksis į mokyklas, svaigalais prekiaus visi didieji prekybos tinklai, išskyrus vieną. Tad draudimas įsigyti tauriųjų skysčių Mokslo ir žinių dieną neteko prasmės. Tačiau kam jis iš viso skirtas? Ką saugo nuo persigėrimo naujųjų mokslo metų proga? Neabejotinai – moksleivių tėvus ir pedagogus.


Artėjant rugsėjo 1-ąjai kaskart prisimenamas vienas absurdiškiausių valdžios sprendimų, 2006 metais Seimo priimtas draudimas šią dieną prekiauti alkoholiu. Ši iniciatyva, virtusi visišku nesusipratimu, kilo iš noro apsaugoti vaikus nuo girtavimo. Esą jie, išklausę nuobodžių mokyklos direktoriaus, į šventę atsibasčiusių politikų ir dar galas žino kokių veikėjų kalbų, puola gerti svaigalus.

Visas šio draudimo idiotiškumas slypi tame, jog nuo girtavimo saugoti nepilnamečiai negalėjo įsigyti alkoholio. Anksčiau šis draudimas galiojo 18 metų nesulaukusiems jaunuoliams, neseniai amžiaus cenzas buvo padidintas iki 20 metų.

Tad ką visą šį laiką nuo pasigėrimo rugsėjo 1-ąją saugojo talibaniškas draudimas? Ką daugiau, jei ne mokinių tėvus ir pedagogus… Nes nepilnamečiai ir taip neturėjo ir iki šiol neturi teisės pirkti, juolab vartoti svaigalus.

Nežinia ką galvojo šį draudimą 2006 metais inicijavę Seimo fundamentalistai, tačiau ilgainiui jis virto dar didesniu marazmu. O tai nutikdavo kasmet, kai pirmoji rugsėjo diena būdavo savaitgalį, o mokslo metų pradžia nukeliama į savaitės pradžią. Leisti prekiauti ar neleisti, prievarta sergėti tėvus ir mokytojus nuo prisigėrimo ar leisti vadovautis savo protu?


Klausimas išties hamletiškas, viduramžiškai mąstančių politikų galvose kaskart sukeliantis beviltišką smegenų ląstelių bruzdesį. Tarsi reikėtų vienareikšmiai imti ir uždrausti, tačiau kaip tai padaryti, jeigu mokslo metų pradžia minima ne rugsėjo 1-ąją, bet 2-ąją arba 3-iąją? Belieka tik grūmoti kumščiais ir apsiriboti rekomendacijomis.

Šį kartą švenčiame sveiko proto pergalę prieš absurdą. Pagrindiniai šalies prekybos tinklai „Iki“, „Rimi“, „Maxima“ ir „Norfa“ vieningai pareiškė, jog rugsėjo 2-ąją taurieji gėrimai bus parduodami.

„Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė tvirtina, kad bus laikomasi įstatymų. Tai reiškia, kad rugsėjo 1–ąją prekyba draudžiama, o rugsėjo 2–ąją, gėrimai bus parduodami.

„Prekyba alkoholiu mūsų prekybos tinkle yra organizuojama laikantis galiojančių teisės aktų reikalavimų, o Alkoholio kontrolės įstatymas draudžia prekiauti alkoholiu konkrečią kalendorinę dieną – rugsėjo 1-ąją. Tuo tarpu rugsėjo 2 d. mes, kaip įprastai, užtikrinsime, kad alkoholiniai gėrimai būtų parduodami tik asmenims nuo 20 metų“, – komentavo „Rimi“ atstovė Giedrė Buivydienė.

Džiugu, jog šį kartą nugalėjo sveikas protas, prekybininkai parodė tikrąjį šio draudimo absurdiškumą. Belieka tikėtis, jog į šį precedentą dėmesį atkreips ir šalį draudimais bei ribojimais valdančios valstietijos radikalai ir bent pabandys suvokti, kokiu marazmu kartais virsta valdžios iniciatyvos.

Panašios naujienos