Šiais laikais, kai tvarumas ir ekologija po truputį tampa vienu iš pagrindinių mūsų visuomenės gyvenimo būdo principų, baldų restauravimas įgyja dar didesnę reikšmę ir vertę. Sulūžus kokiam nors baldui arba paprasčiausiai jam susidėvėjus, galima labai greitai rasti kuo jį pakeisti – rinka tiesiog perpildyta pasiūlymų iš viso pasaulio.

Vis dėlto nereikėtų skubėti pirkti naujų baldų – senieji turi istoriją, galbūt keliauja iš kartos į kartą ir visada turės didesnę vertę nei masinės gamybos produktas, kodėl nepabandžius jų atnaujinti užuot išmetus. Be to, verta restauruoti ne tik antikvarinius baldus, tai gali būti ir jūsų senelio sukaltas stalas arba mėgstamas vaikystės fotelis. Turėdami tinkamus įrankius ir šiek tiek žinių, pabandyti tai padaryti galite net ir namų sąlygomis.

Restauracija namų sąlygomis

Baldų atnaujinimas – kruopštumo, kantrybės, specialių priemonių ir laiko reikalaujantis procesas. Jeigu nusprendėte tai atlikti namuose, štai keli aspektai, į kuriuos prieš pradedant reikėtų atkreipti dėmesį.

Restauravimas užims daug laiko – nusiteikite, kad baldų atnaujinimas yra lėtas procesas. Kuo senesnis baldas, tuo daugiau laisvų savaitgalių prie jo praleisite.

Nuspręskite, kiek pinigų tam skirsite – kai kuriems baldams užtenka mažų investicijų, tačiau kiti projektai gali pareikalauti nemenkų finansų, todėl prieš pradėdami restauraciją apsvarstykite, ar tikrai norite skirti tam daug pinigų.

Turėkite viziją, kaip turi atrodyti restauruotas baldas – jeigu iš anksto nesugalvosite, kaip turėtų atrodyti atnaujintas baldas, restauracijos procesas gali būti begalinis, nes visada atsiras detalių, kurias dar norėtumėte pakeisti ar patobulinti.

Iš pradžių baldą išvalykite – prieš išsitraukdami švitrinį popierių ir teptuką, įsitikinkite, kad nuo baldų nuvalėte visus per metus susikaupusius nešvarumus ir dulkes. Su kempine kruopščiai nušveiskite juos šiltu vandeniu ir muilu, o smulkesnėms detalėms galite naudoti minkštą dantų šepetėlį.

Pagrindiniai restauravimo žingsniai

Baldų atnaujinimas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti daug sudėtingesnis procesas nei yra iš tiesų. Kad darbai vyktų sklandžiai, svarbiausia laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų ir sekti veiksmų eiliškumą nepriklausomai nuo to, kokį baldą restauruosite.

Saugumas – norint atnaujinti senus baldus, reikia stiprių chemikalų, kurie gali būti pavojingi sveikatai, jei nesiimsite saugumo priemonių. Visada dėvėkite gumines pirštines, rūbus ilgomis rankovėmis ir akinius. Dirbkite gerai vėdinamoje vietoje, geriausia – lauke, kad neįkvėptumėte kenksmingų medžiagų. Nenaudokite senų dažų, nes juose gali būti švino.

Valymas – kaip jau minėta anksčiau, baldo valymas yra lygiai toks pats svarbus, kaip ir restauracijos procesas. Medienos valiklis aliejaus pagrindu puikiai pašalina nešvarumus ir vašką, jei jo nepakanka, naudokite aukščiau aprašytą metodą su šiltu vandeniu ir muilu. Jei nė vienas iš būdų nepadeda, gali tekti naudoti terpentiną arba mineralinį spiritą – su viena šiurkščia šluoste užtepkite medžiagos, o su kita iš karto nuvalykite. Po kruopštaus valymo baldą gerai nusausinkite su minkšta šluoste.

Identifikuokite seną apdailą – prieš restauruojant baldą, svarbu nustatyti, kokia yra dabartinė jo apdaila. Natūralią apdailą, pavyzdžiui, šelaką arba laką plika akimi atpažinti sunku, todėl gali tekti šiek tiek eksperimentuoti. Pirmiausia ant baldo užpilkite šiek tiek alkoholio. Jeigu su alkoholiu nutekės ir apdaila – tai šelakas. Jei apdailai pašalinti užtenka lako skiediklio, vadinasi, susidūrėte su laku. Pigmentuota apdaila, pavyzdžiui, dažai arba emalis, yra atpažįstami daug lengviau.

Dažų nuėmimas – jeigu baldas dažytas, ir ne vienu, o keliais sluoksniais, dažams nuimti reikės stiprios formulės chemikalų. Užtepę reikiamą medžiagą palaukite 15–20 minučių ir pradėkite gramdyti dažus su glaistymo mentele.

Apdaila – pati smagiausia restauravimo dalis. Prieš pradėdami apdailą, būtinai suremontuokite baldus, jei jie sulūžę – suklijuokite kėdžių kojas, sutaisykite krėslo atkaltę ir t.t. Pagal tai, kaip įsivaizduojate atnaujintą baldą, pasirinkite apdailos būdą, priemones ir atlikite ją pagal visas instrukcijas.

Be įrankių restauracija neįvyks

Kad ir kokį puikų baldų atnaujinimo planą turėtumėte, be tinkamų įrankių nepavyks jo įgyvendinti, todėl geriau pasirūpinkite viskuo iš anksto – nuo švitrinio popieriaus atsargų iki medienos pjovimo staklių. Rekomenduojama turėti kelis skirtingo šiurkštumo švitrinius popierius – vidutinio grūdėtumo (nuo 80 iki 120) ir paties smulkiausio (nuo 300 iki 600). Pjovimo staklės bus itin svarbus įrankis, jeigu norite užsiimti rimtesne restauracija, o ne tik baldo perdažymu. Šiandien yra labai didelis pjovimo staklių pasirinkimas – skirtingo galingumo ir funkcijų. Labai skiriasi ir jų kainos, todėl tinkamą namų naudojimui gali rasti kiekvienas.

Jums taip pat prireiks poros glaistymo mentelių (metalinės ir plastmasinės), apvalaus „Philips“ atsuktuvo ir plokščių atsuktuvų rinkinio, mažo plaktuko ir kitų smulkesnių priemonių (pavyzdžiui, medienos klijų, pirštinių, respiratoriaus, dantų šepetėlio, dažų teptuko, ruletės ir t.t.). Šiuos ir kitus įrankius rasite internetinėje įrankių parduotuvėje toolsta.lt, kurioje dirbantys profesionalai visada gali pakonsultuoti, kokios prekės geriausiai atitinka jūsų poreikius ir galimybes.

Panašios naujienos